Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

3.1.13

0
MAYA larda Matematik ve Astronomi
MAYA UYGARLIĞINDA MATEMATİK ve ASTRONOMİ


Matematik, Takvim ve Astronomi :
Hernekadar Avrupa’lılar tüm işgal ettikleri topraklardaki eski kültürü tamamen ortadan kaldırmak için ne kadar yazılı eser varsa tamamını imha etmiş ve aynı tavrı İspanyollar’da Orta Amerik’da sergilemiş iselerde, kıyıda köşede kalmış eserlerden ve yazıtlardan, binlerce yıl önce Maya ve diğer uygarlıkların, matematik, astronomi konularında çok ileri seviyede olduklarını göstermektedir.

                                                                  Palenque'de Tapınak

Mayalar’da diğer Orta Amerika Halkları gibi matematik hesaplarında 10 tabanlı yerine 0  kavramının mevcut olduğu 5 taban değerli 20 tabanlı sistemi kullanıyorlardı.
Matematikte 100 milyonluk sayılarla hesaplar yaptıkları bilinmektedir.

                                                   Maya Rakamları. 0   dan   19a  kadar

Astronomi ve Takvim konusundaki hesapları, günümüzde son teknolojik sistemler eşliğinde yapılan hesaplamalarla hemen hemen aynı değerdedir.
“Maya Takvimi” Orta Amerika’nın işgalinden önce, şimdiki Guatemala, Veracruz, Oaxaca, Chiapas ve Güney Meksika’da bir çok topluluklar tarafından kullanılan bir takvimler sistemidir.


Mayalar “Chak ek” diye adlandırdıkları Venüs Gezegeni’ne Güneş’ten bile kat kat fazla ilgi duymuşlardı, bunun sebebi ise araştırmacılara göre, gelişme dönemlerinde bölgeye, Venüs’ten ziyaretçilerin gelmiş olmasıydı.

Venüs Yılını şimdiki rakamlara eşit bir şekilde hesaplamışlardı. Mayalara göre 1 Venüs Yılı 584 gündür. Günümüz hesaplamalarında ise 1 Venüs Yılı 583.92 gündür. Arada hemen hemen hiç fark yoktur.

Mayalar, iki yeni ay arasında geçen (kavuşum ayı) süreyi 29.53020 olarak hesaplamışlar, bu süre zamanımızda 29.53059 olarak saptanmıştır.

Güneş, Venüs ve Ay yıllarını günümüz hesaplamalarına göre tam olarak çakışır durumda hesaplayan ve insanlığın, yaradılışından itibaren bir çok yokedici tufanlara maruz kaldığına inanan Mayalar, çok ilginç ve hiçbir uygarlıkta düşünülmemiş oldukça uzun dönemleri içeren bir zaman hesabı kullanmışlardır.

“Uzun Hesap” denilen bu sisteme göre başlangıç noktası MÖ.3113 Yılının 12.Ağustos günü kabul edilmiş ve tüm insanlık tarihi 4 zaman dilimine ayrılmıştır.
Bu  dönemlerde katlama hesabı esastır ve 7.200 gün 1 Katun , 144.000 gün 1 Baktun , 2.880.000 gün 1 Pictun ve 23.040.000.000 gün ise 1 Alautun olarak saptanmıştır.
  
Mayalar’ın Gizemi ve İddialar : 
Günümüzde Honduras, Guatemala, El Salvador, Belize ve Meksika’nın güney doğusunda yaşamlarını sürdüren Maya Halkının ataları hakkında bir çok gizemli olaylar meydana gelmiş ve bir takım iddialar ortay atılmıştır.

Palengue Kralı Bahlum.II
Tekerlek ve benzeri araçlara sahip olmadıkları halde devasa yapılar inşa etmeleri, kentlerini planlı bir şekilde kurmaları, olağan üstü matematik, astronomi, takvim gibi bilgilere tamamen sahip olmaları, kurdukları muhteşem kentleri, yemeklerini dahi bitirmeden yarıda bırakıp kaçmaları, sırları bir türlü çözülemeyen gizemler zinciridir.

Mayalar’ın bu inanılmaz uygarlık düzeyini, bazı antrologlar ve ufologlar, onların, battığı söylenen yine gelişmiş Mu Kıtası’ndan gelmelerine ve bulundukları zaman içinde uzaylılarla temas kurmalarına bağlarlar.
Hatta manyetik eksenin ve kutupların yer değiştirmiş olduklarını bilmeleri, 405 dolunayın 11.960 günlük periyodunu ve 25.626 günlük presesyon periyodunu hesaplamış olmaları bu tezleri dahada kuvvetlendirmektedir.

Araştırmacılar Maya efsanelerine dayanarak, ünlü Uxmal kenti kurulurken, ıslık çalarak koca koca taşların kendiliğinden yerlerinden yukarı kalktığını ve bu işin yok olmuş bir cüce ırk tarafından yapıldığını söylüyorlar. ; Yeşim Taşından Maske
Ayrıca Uzaylılarla ilişki kurdukları iddialarınıda kazılarda bulunan heykel ve tablet taşlardaki yazı ve resimlere bağlıyorlar.

Mayalar’la ilgili başka bir gizem de Yucatan’daki kazılarda keşfedilen kristal kafataslarının, dünyada yaşamış hiçbir insanınkine benzemediğidir.

Maya kutsal kitabı Popol Vuh’taki bilgilere ve Maya takvimine  göre, yeryüzünde son tufanın yada çağ değişikliğinin 21-22.Aralık. 2012 günü olacağı ve bu tufandan dünyada sadece iki kentin kurtulacağı ifade edilmektedir.

                                                               Şirince ve Maden Dağı                         
Bunlardan birtanesi Selçuk İlçesi’ne bağlı Şirince Köyü’deki Maden Dağı, diğeri isi Fransa’nın güneyinde bulunan Bugarach yerleşim yeri. Tufanmı olur yeni bir çağmı başlar bilinmez ama şimdilik iki yörede de herhangi bir değişiklik yok.

Kaynak:
www.wikipedia.org/

ETİKETLER : MAYA UYGARLIĞI   MU KITASI   ŞİRİNCE KÖYÜ   MADEN DAĞI   VENÜS MAYA TAKVİMİ    KUKULKAN    İTZALAR    ŞAMAN    ŞAMANİZM    PALENQUE    İNSAN KURBANLAR  

 BENZER KONULAR :  
MAYA Uygarlığı ve Aralık.2013 Gizemi
MAYA Uygarlığında Matematik ve Astronomi
MAYA Uygarlığında Din


Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!


Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020