Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

22.11.12

8
Çok Partili Sistem ve CHP (SERBEST KÜRSÜ)İZLEYİCİ YORUM PAYLAŞIM PLATFORMU


Platformun amacı, açıklamak isteyipte uygun ortam bulamadığınızdan dile getiremediğiniz düşüncelerinizi, duyduğunuz yada şahit olduğunuz bu kadarda olamaz dedirten olaylar hakkındaki fikirlerinizi, Felsefe-Siyaset-Ekonomi-Tarih-Edebiyat ve benzeri dallardaki birikimlerinizi Tartışmalı Yorumlar içerisinde paylaşıma açmaktır.

NOT : Paylaşım sayfamızda mevcut konu üzerinde yorum yapabileceğiniz gibi, tamamen ayrı bir konu üzerinde birikimlerinizi "YENİ KONU" başlıklı yorumunuz ile yayınlayabilirsiniz. Yeni konunuz, başka bir sayfada paylaşıma ve tartışmaya açılacaktır.

YENİ KONU  yada MEVCUT KONU İLE İLGİLİ YORUMLARINIZI “Yorum Gönder” İMLECİNİ TIKLAYIN ve KAYDEDİN.

ÖNEMLİ :
Yasalarca suç sayılabilecek konularla, kişileri ve kurumları aşağılayıcı, hakaret niteliği taşıyan, adab dışı yorumlar meri kanunlar gereğei yasaktır ve yayınlanmaz.
Yazışmalarda nezaket kurallarına dikkat gösterelim, ifade şeklinin, kişinin kültür seviyesini ve değerini yansıtacağını gözardı etmiyelim.

************************************************************************* 

KONU - 1 :
                           

ÇOK PARTİLİ SİSTEM İÇERİSİNDE CHP nin YERİ.

Bilindiği gibi ülkemizde 1923 Yılından 1950 seçimlerine kadar tek partili sistem, 1950 den zamanımıza kadar ise çok partili sistem uygulanmaktadır.
Ancak çok partili sistemi irdeliyecek olursak kendilerini muhafazakar demokrat parti olarak adlandıran sağ partiler 60 yılı aşkın zaman içinde her zaman iktidar olmuşlar, oyların çoğunluğunu toplamışlardır.Bu partiler öyleki kendilerini 1950 sonrası DP nin devamı olduklarını söyler dururlar.

 Ve sonuç olarak muhafazakar partiler iktidarı paylaşırken kendisini sosyal demokrat olarak adlandıran CHP niçin iktidar için alternatif bir parti olamıyor?8 yorum :

 1. CHP neden iktidara alternatif bir parti olamıyor sorusuna bazı yazarlar ve siyasi otoriteler, CHP teşkilatlarının halka yaklaşmadığı, varoşlarla ilişkisinin zayıf olduğu, dindar kesime uzak kaldığı gibi pek geçerliliği olmayan nedenleri sıralamış olsalarda esas neden, bazı yazarlarında vurguladıkları gibi “Altı Ok İlkeleri” ne bağlılık ve Ülke ekonomisinde “Liberal Ekonomi” sistemini uygulamada isteksiz olmasıdır.

  1- Altı Ok ilkeleri : Cumhuriyetin kuruluşu ve geçiş döneminde uygulanabirliliği olan hatta uygulanması şart olan önemli ilkeler, ancak 1950 lerden sonra ve günümüzde, gerek içinde bulunduğumuz blog ve gerekse kapitalist sistemin baskısı ile 180 derece değişikliğe uğrayan ekonomi politikamız nedeniyle tam olarak uygulanması pek mümkün görülmemektedir.

  2- Liberal Ekonomi Sistemi : Olmazsa olmaz sayılabilecek tek bir konu. CHP yönetimi, teşkilatı hatta CHP ne oy verenler istesede istemesede ekonomide liberal sistem uygulanmak zorunda. İktidara talip olacak partilerin artık özel sektöre yakın durmaları ve onların önünü açmaları şarttır. Türkiye’nin değişmez ekonomi sistemi “liberal ekonomi” dir.

  Unutmayalım bu sistemin yerleşmesine önayak olanlardan bir tanesi vede en önemlisi bir zamanlar CHP nden Millet Vekilliği düşünülen Kemal Derviş’tir.
  Büyük partiler yaptıkları iz bırakacak işler ve yatırımları ile kendisini gösterir, bunları yapacak olanda özel sektördür.

  AKP nin devamlı ivme kazanmasının sebebide budur zaten, örneklere bakacak olursak.

  Herne kadar özel sektör ve ticari kesimin korkulu rüyası olan SSK , Çalışma Müdürlüğü , Vergi Daireleri gibi görevleri geçmişinde yerine getirmiş bulunan, çok temiz, zeki ve çalışkan bir kişinin yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun, birden bire CHP ne Genel Başkan olarak getirilmesi, şanssızlık gibi görünsede (Aklıma gelmiyor değil doğrusu, bu olayın ardında CHP nin iktidara gelmesini istemiyen emperyalist güçlerin rolü olabilir diyorum) tüm yetkilerin kendisine verildiği söylenen Kılıçdaroğlu’nun geçmiş görevlerinin etkisini gözardı ederek, cesaretle ve en kısa zamanda partisinin ekonomik bakış açısını liberal sisteme doğru çevirmesini bekliyor Türk Milleti. Aksi halde 2023 lerin vizyonunu çizen iktidar bir daha geri dönülmeyecek adımları atar ve gerçekleştirirde.

  YanıtlaSil
 2. Anonymous3/11/12 13:24

  Çin Kominist Partisinin dahi Kapitalizme ayak uydurmaya çalıştığı bir devirde, siz hala Devletçilik sistemini uygulamaya kalkar, devlet fabrika yapar, devlet ticaret yapar gibi modası ve geçerliliği bitmiş programları benimser, özel teşebbüse çelme takarsanız, ne iktidara gelebilirsiniz nede dilinizden düşürmediğiniz Cumhuriyetin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.
  Bilmiyorum ama sanırım CHP iktidar olmaktan korkuyor, yada muhalefet partisi olma alışkanlığından ve rahatlığından memnun.

  YanıtlaSil
 3. CHP nin içindemi dışındamı bilemem ama bir derin devlet misali derin CHP var, değişime direnen.

  YanıtlaSil
 4. Evet bencede öyle, birileri CHP nin adım atmasına engel oluyor. Kılıçdaroğlu yenilenmeyi başarırmı, başaramazmı bilemem ama, başarısızlık güzel ülkemizi tek partili rejime sürükler. Karşısında alternatifi olmayan AKP ve benzeri iktidarlar devam eder durur. Bunun sorumlusuda halk değil, bir türlü iktidara talip olamayan ana muhalefet partileri olur.

  YanıtlaSil
 5. Anonymous26/1/13 16:21

  Nihayet CHP içinde kimlerin olduğu ortaya çıktı. İzmir Millet Vekili Birgül Ayman Güler rengini belli etti, bilemiyorum ama CHP içinde bu milliyetçi ve şovenist düşüncede olanların sayısının oldukça fazla olduğu görülür gibi.
  Sevgili CHP yöneticileri, içinizde bu duygulara sahip olanlar var oldukça kusura bakmayın ama siz solcuda olamazsınız sosyal demokratda. Taşaron işçileri destekleyip, özel sektörü kenara itmekle sosyal demokrat olunamıyacağı gibi iktidarı rüyanızda bile göremezsiniz.
  Gelecek seçimlerde artık MHP ile birlikte milliyetçi oyları nasıl toplayacağınızın hesabını yapsanız iyi olur.
  Çok yazık, umudumuz dediğimiz CHP bumu olacaktı.

  YanıtlaSil
 6. Anonymous1/3/13 12:17

  İki gün öncesi CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu, finans ve işveren kesimin bir toplantısına katılıyor ve konuşma yapıyor " Hükümet geldi geleli yaklaşık on defa vergi ve SSK pirim affı çıkardı, onlarda nasıl olsa af çıkacak diye yatırmadılar, bumu ekonominin güzel gidişatı"
  Ya sayın Kılıçdaroğlu ben cahil kafamla ne diyor bu beyefendi dedim inan. Sen sosyalistmisin yoksa iktidara ortak sosyal demokratmısın, önce bunu kesin olarak ortaya koyun derim.
  Sosyalistseniz iktidarı rüyanızda görürsünüz, sosyal demokratsanız , işveren kesimine karşı böyle konuşamazsınız, ticaretle uğraşmadığınız belli, bir girin içinede nasılmış öğrenin.
  Vaalla ne diyim sizin iktidara gelmek diye bir arzunuz yok gibi geliyo bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NİÇİN GELSİNKİ İKTİDARA... İKTİDAR DEMEK SORUMLULUK DEMEK ÇALIŞMAK DEMEK BÜTÜN ŞİMŞEKLERİ ÜZERİNE ÇEKMEK DEMEK..
   NE GEREK VAR BUNLARA SESSİZ SEDASIZ OTUR. ARADA Bİ İKİ ÇIKIŞ YAP EH ADINDA ANA MUHALEFET PARTİ OLUNCA PROTOKOLDE YERİNDE ÖN SAFLARDA.
   NAPCAKSIN İKTİDARI, MAAŞ İYİ BİDE ŞU KANUN ÇIKARSA ÖMÜR BOYU MİLLET VEKİLLİĞİ AYRICALIKLARI.
   HAKLISINIZ CHP KURMAYLARI BOŞVERİN DEĞİŞİMİ, SİZ SOSYALİSTİZ DEYİN YETERLİ
   HA ALMANYADAKİ YEŞİLLER PARTİSİ HA SİZ.
   KAPİTALİST DÜZEN İÇİNDE DÜZENE İSYAN, DÜZELTİN BAKALIM KAPİTLİZMİ GÜCÜNÜZ YETERSE.
   AMA SİZ ONU DÜZELTEYİM DERKEN ÜLKE SOMALİ İSLAM CUMHURİYETİ OLUYOR HABERİNİZ YOK.

   Sil
 7. Özgürce PAYLAŞIM Notudur :

  CHP ile ilgili bu sayfamız yeni sitemiz olan "Özgürce PAYLAŞIM / Forum Sitesi" ne ( http://nevzat1.blogspot.com.tr/2016/04/chp-neden-iktidar-olamyor.html ) aktarıldığından, bundan böyle yeni yorumlar anılan sitede yayınlanacaktır.
  Saygılarımızla.

  YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020