Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.11.12

0
Böğürtlen ve Yararları


PRATİK BİLGİLER (SAĞLIK)

DAĞ YEMİŞİ BÖĞÜRTLEN ve YARARLARIGülgiller familyasından olan, makilik arazilerde ve çalılıklarda yetişen dikenli dallı, ekşimsi tadı ile tanınan Böğürtlen, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar ve Ağustos ayına kadar meyva verir.
Olgunlaştıktan sonra organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir bitki türü olan böğürtlenin yararları şöyle sıralanabilir :1- Düzenli yenen böğürtlen ve dağ yemişleri yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önler, yaşlanma seyrini yavaşlatır. 60 Yaş üstü 100 kadın üzerinde yapılan bir deneyde
her öyünde bu tür yemişleri düzenli olarak yiyenlerin yaşlanma seyrinin yavaşladığı ve zihinlerinin açıldığı görülmüştür.


2- Böğürtlen suyu, ishallerde son derece etkilidir, ancak böğürtlen suyu taze iken kullanılmalıdır, saklanmaz çünkü zamanla sirke durumuna geçer.

3- Gerek taze, gerekse kuru 20 gram kadar böğürtlen yaprağının 1 litre suda haşlanmasıyla elde edilen çay, ağız yara ve enfeksiyonları ile diş eti ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde yararlıdır.

4- Kurutulmuş yapraklardan yapılan şurup, öksürüğe iyi geldiği gibi kan temizlenmesinde etkilidir. Kanı incelterek kan şekerini dengeliyen böğürtlen diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için önemli bir şifa kaynağıdır.

5- Her gün yenilen bir avuç böğürtlen, içinde barındırdığı antioksidanların yardımı ile, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser hücrelerine


6- Ayak, bacak yorgunluklarında 100 gram kadar böğürtlen kök ve sürgünleri 1 litre suda kaynatılarak, suyu ile ayak banyosu yapılır ve yorgunluk ağrıları yok olur. Ayrıca bu kök suyu içildiğinde böbrek kumunun ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.


7- Deri bakımı için, 50 gram böğürtlen çiçeği 1 litre su ile kaynatılır, kaynatılmış bu çiçekli su el ve yüz için mükemmel bir losyon olur ve güzellik verir.


8- İyi bir antioksidan olan böğürtlen vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

9- Olgunlaşmış böğürtlen bedeni güçlendirir, idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir.

10-Tok tutuşu nedeniyle, zayıflamak istiyenler için bulunmaz bir mayvadır.


BENZER KONULAR :
Şifalı Bitkiler Bölüm.1 A-B
Şifalı Bitkiler Bölüm.2 C-Ç-D
Şifalı Bitkiler Bölüm.3 E-F-G-H
Şifalı Bitkiler Bölüm.4 I-K-L
Şifalı Bitkiler Bölüm.5 M-N-O-Ö-P-R-S-Ş
Şifalı Bitkiler Bölüm 6.T-U-Ü-V-Y-Z
Çiçekler ve Tohumları

Yararlı Reçeteler Bölüm.1
Yararlı Reçeteler Bölüm.2
Yararlı Reçeteler Bölüm.3

Diğer tüm bitkiler-Reçeteler-Pratik bilgiler-vs.Kategoriler Bl.den Bulabilirsiniz.

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Katliam Virüsü
Petrol tröstleri, silah sanayi gibi dünya ticaretini kendi alanında elinde bulunduran Dünya sağlık sektörüde servetlerine servet katmak için, her yıl adı duyulmamış gripler ortaya çıkarır ve aşılarını, ilaçlarını piyasaya sürer.
Şimdide Katliam Virüsü çıkarıyorlar, insanoğlu haberin olsun, özellikle islam dünyasınıda içine alan geri kalmış ülkelerde.Böğürtlen ve Yararları
Böğürtlen deyip geçmeyin , bu kendi kendine dağlarda , ovalarda kıyıda köşede yetişen ve yararları sayılamıyacak kadar çok olan güzelim dikenli böğürtlenleri bulduğunuz yerde atıştırın.
Kanser gibi, şeker gibi, kalp gibi ölümcül hastalıklara davet çıkaran et mamullerine hücum edeceğinize, genelde sahipsiz olan bu meyveler yazın heryerde elinizin altında.Dondurulmuş Limon
Evet limon da dondurulurmu demeyin , hemde harika olur dondurulmuş limon , suyunu çıkarmak için uğraşmak yok , ufalayın atın salataların , yemeklerin içine kabuklarıyle beraber , yararlanın her türlü vitaminlerinden.
Limon ve Sarımsak
Limon ve sarımsak , eh yanına birde soğan eklersek , değme keyfine , tabi dünya sağlık tröstlerinin
SS askerleri karşınıza dikilmezse , öyle ya zıkkımın kökünümü yesin zavallılar , dolarlarına dolarları nasıl katacaklar.
Boşverin onları , ne yaparsa yapsınlar , yeterki siz "Sarımsağı gelin ettmişler 40 gün kokusu çıkmamış" kandırmacısını bir kenara atın , ömrünüze ömür katın.

Serrin'in Sofrası
Beslenmek için aklınıza ne gelirse tamamı bu sitede dersek yalan olmaz. Çorbasından , tatlısından , turşusundan , limonatasına , kokteyline kadar derlenmiş , toplanmış bir araya getirilmiş.Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020