Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.10.12

0
"Kral ve Ben" ve AKP İktidarı.

BÖLGENİN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ BİZİZ


Orta yaş ve üzerindekiler anımsayacaklardır. 1960 larda tüm dünyada gösterime giren ve hafızalardan silinmeyecek bir film vardı, Adı KRAL ve BEN ( The King And I ).

Baş rollerini Yul Brynner ve Deborah Kerr’in paylaştığı 1956 / ABD yapımı Dram, macera türündeki filmin konusu, geçmiş zamanın Güney Doğu Asya ülkesi olan Siyam Krallığı’nda (Şimdiki Tayland) geçiyordu.

Yaşanmış olan bir olaydan esinlenerek çekilen filmde, Siyam Krallık sarayındaki çocukları eğitmek üzere İngiltere’den davet edilen güzel ve kültürlü mürebbiye (Deborah Kerr) ile Kral(Yul Brynner) arasındaki duygusal yaklaşım, kültür uyuşmazlıkları gibi olaylar akıcı bir üslupla anlatılıyordu.

Bizim burada değineceğimiz nokta kralın ülkesini, halkına ve okullardaki eğitim gören öğrencilere nasıl empoze ettiğidir.

Kral, ülkesi olan Siyam Krallığını okadar abartılı olarak benimsetmiştiki halkına, dünyanın en büyük ve güçlü ülkesi bizim ülkedir diyordu ve bunun kanıtı içinde,  ülkesinin yeryüzündeki yeri, hazırlattığı dünya harita ve yerküre maketlerinde neredeyse dünyanın üçte birini kaplıyordu.

Diyeceksinizki bu filmi gündeme getirmenin anlamı nedir günümüzde vede ne alaka.
Ohalde açıklıyalım :
Geri kalmış ülkelerin sloganıdır hep, gerek ekonomik alanda ve gerekse askeri alanda güçlü görünmek sevdası ve palavrası, aksini söyliyenide ya vatan haini ilan ederler yada bir kulpunu bulup atarlar içeriye. Aynen filmdeki Siyam Kralının yaptığı gibi.

Ülkenin yönetimine sahip olanlar ister seçimle gelsin ister diktatör olsun hiç fark etmez, demokrasi var derler ama esamesi görünmez ortada, çünkü bu ülkelerde partiler takım tutar gibi tutulur, başkanlarıda herhangi bir kraldan, diktatörden farksızdır yetkileri bakımından.

Örnekmi istiyorsunuz çok uzaklara gitmeye gerek yok, buyurun size örnek ülke Türkiye.
On yılı aşkın bir zamandır iktidarda olan ve karşısında alternatif olacak bir parti olmadığı için gelecek on yıldada iktidarda kalmayı garanti eden bir AKP iktidarı ve onun genel başkanı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı.

Hemen hemen hergün sabahtan akşama kadar, tüm AKP kurmayları vede Başbakanımız ulusal TV haber kanallarında, hiç eksik olmazlar. 

Dünyanın en hızlı gelişen ülkesi bizim ülke, bölgenin en gelişmiş ve en güçlü ülkesi biziz, yine dünyanın en büyük ordularından birisi bizim ordumuz, bilmem şukadar uçağımız, şu kadar helikopterimiz, şu kadar güdümlü füzelerimiz var vurucu güç olarak, söyler dururlar.

Halkın geçim standardını açlık sınırı altında tutmak pahasına, milli gelirin büyük payını silaha yatırır, silah emperyalistlerini devleştirirsin, sonrada en güçlü biziz dersin ve zavallı halkda bunu kabullenir, üstelikde soyulduğundan habersiz gurur duyar alkışlar. Geri kalmış ülkelerin kaderidir bunlar.

Birisi çıkıpta sorarsa, bu kadar güçlüsün anladık da bu silahları sizmi imal ettiniz? Hayır. 
Peki bu vurucu silahların yazılımlarına sahipmisiniz? Hayır. Ozaman demezlermi nasıl güçlü ülke durumundasınız. Güçlü olmak bu ise şayet, parası olan, yada bizim gibi halkının ekmeğinden çalıp silaha para yatıran her millet güçlüdür.

Boşuna Siyam Krallığını konu başlığı yapmadık, anlayan anlamıştır sanırım, hernekadar yöneticileri iktidara getiren halkımız ayakta uyusada.Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020