Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

9.9.12

0
6-7 Eylül Olayları6-7 EYLÜL 1955 OLAYLARININ  BAŞLANGICI ve GELİŞİMİ 

Yeniden Güncellendi 07.Eylül.2015

Gelecek günlere ne kadar zarar verdiklerinden habersiz gençlik ve kendilerini elit sayan güruh. 

Olayın sebebleri :
-Cumhuriyetin ilanından itibaren düşünülen ve uygulananan Soydaş-Dindaş bir devletin gelişimi, tüm gayrimüslimlerin ülke topraklarından çıkarılması.
-Gayrimüslimlerin tekelinde bulunan ekonomik gücün Müslüman kesime aktarılması.
-İlk iktidara geldiğinde azınlıklara karşı liberal bir politika izleyen Menderes Hükümetinin, zamanla zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle bu yakın liberal ilişkilerin gerginleşmesi.
-Kıbrıs Türkleri’ne baskıların artması ve Yunanistan’ın Kıbrıs’ı ilhak etme çabaları ve Azınlıkların bu girişime maddi-manevi katkıda bulundukları iddiasının basında devamlı işlenmesi.

                                  Birey olamayan ama sürü içinde kuvvetli olduğunu sanan zavallı gençlik.
Olayın gelişimi :
Gündemde olan ve muhtelif şehirlerde gösterilerin yapılması, vatan, bayrak din konularında kışkırtıcı nutuklar atılması, dolayısıyle yabancılara karşı nefreti geliştirmiş, zaten çoğunluğu cahil olan halkında tam istenen yöne çekilmesi zamanının geldiğini gören azınlık karşıtı güçler, fırsatı değerlendirir ve uygulamaya geçerler.                                    Geleceğin umudu! öğrenci gençler, ne yaptığının farkındamı acaba.                                

Kimmiş bu güçler ve odaklar dersem cevabı çok acıda olsa hemen hemen tüm Türkiye’de siyasi partilermi desem, öğrencilermi desem, basınmı desem, iktidarmı desem, toplum kuruluşlarımı desem yok yok aslında hepsi içinde .
Tabi bunların en önde gidenleri ise, başta DP tarafından kurulan ve finanse edilen “Kıbrıs Türktür Cemiyeti”, yine DP nin sözcüsü durumundaki “Ekspres Gazetesi” ve pek onlar kadar etkili olmasada “Hürriyet Gazetesi” ile bazı diğer basın organları.


                                  Anadolu'dan getirilmiş cahil vurucu güçler iş başında.Gururumuz bunlar.

Tüm hazırlıklar planlar zaten önceden tamamlanmış fırsat bekleniyordur ve o fırsatta doğmuştur.
6.Eylül.1955 günü Taksim’de Kıbrıs için miting yapılacağı duyurulur halka. 
Önceden tesbit edilen ve “gavurlar ülkeyi satıyor, din elden gidiyor, onlara engel olalım” düzmecesiyle kandırılan ve genelde bu tür propagandalara anında inanan Doğu Anadolu, Karadeniz, İç Anadolu’dan ( Nedense Akdeniz, Ege ve Trakya bölgelerinden kimse çağrılmaz bu mitinge, nedenini izleyicilere bırakıyorum) ne kadar işsiz güçsüz takımı ama dini için canını verecek tipler varsa hepsi toplanır ve otobüs, kamyon ve trenlerle İstanbul’a gönderilir.


                                     Bunlarda okumuş,yazmış gençler, al birini vur ötekine.Beyinler aynı.

Garajlarda ve H.Paşa garında karşılanan gruplara, gerekli ön bilgiler verilir ve bölüm bölüm ayrılarak başlarında bir iki yönetici ile İstanbul’un genelde azınlıkların çoğunlukta bulundukları semtlerde toplanmaları sağlanır ve onlara başınızdaki önder ne derse ona uyun uyarısı yapılır.

İki üç önceden de tüm İstanbul’daki azınlık evleri, okulları, kiliseleri, işyerleri, fabrikaları belirlenmiş ve gizlice 6 Eylül gecesi işaretlenmiştir.
Normal günlük baskısı 20 bini geçmeyen Ekspres gazetesi o gün için 290 bin adet basılmış ve Kıbrıs Türktür Derneğince bedava dağıtılmıştır İstanbul’da. Gazete makale ve haberleri tamamen halkı galeyana getirecek yöndedir.


                                        Bir acı tablo daha.Nedir bu vahşilik, nedir bu nefret duygusu.

Özellikle bu baskılarda Kıbrıs Derneği Başkanı Kamil Önal’ın sürmanşet beyanatı halkı galeyana getirmeye yetmiştir. Önal bu kısa beyanatında “ Mukaddesata el uzatanlara bunu çok pahalıya ödeteceğiz, ödeteceğimizide alenen söylemekte hiç bir mahzur görmüyoruz” demektedir.                                       Saldırın,kırın dökün aslanlarım,Türküm diyosunuz ama Türk'lüğü öldürüyorsunuz.

Taksim’de de olayı saptırmak için miting hazırlıkları tamamlanmış ve başlamak üzeredir. Diğer taraftan muhtelif bölgelerde toplanmış gruplara kamyonlarla taşlar, baltalar, kazmalar, demir kesiciler, büyük sopalar, kaynak makinaları gibi ne kadar yıkıcı edevat varsa getirilmiş ve hazır bekletilmektedir.
Grup liderleri gözü dönmüş insanlara gerekli direktifleri vermişlerdir artık. Onlara sadece işaretlenen yerlerin yıkılması, talan edilmesi ölüme meydan verilmemesi söylenmiştir.


                                                                Talan sonrası gururlanacağımız bir tablo daha.

İstanbul ve birkaç diğer büyük şehirlerde bu hazırlıklar tamamlanırken, plan gereği
Yunanistan/Selanik’de Atatürk’ün evine bomba atılır. Bombayı atan kişide Selanik Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Oktay Engin’dir ve Oktay bu bombayıda Türk Konsolosluğu’ndan almıştır.

İstanbul Radyosu saat 13.00 deki haber bülteninde spikerin tahrik edici anlatımı ile, Atatürk’ün evine Rum lar bomba attı haberi uzun uzadiye tekrar tekrar verilir. 
Arkasından Mithat Perin’in sahibi olduğu ve Gökşin Sipahioğlu’nun yazı işleri müdürlüğünü yaptığı DP yanlısı Ekspres Gazetesi Atamızın evi bombalandı” başlıklı  ikinci baskısını yapar ve Kıbrıs derneğince ücretsiz tüm İstanbul’a dağıtılır.
Bu haberler eşliğinde Taksim mitingide tüm ateşli konuşmalarla devam eder.
Artık saldırı için her şey hazırdır ve saati beklenmektedir, saldırı saatide akşam 18.00 – 19.00 arası saptanmıştır.

Vakit geldiğinde saldırı grupları aynı anda taksilerle, tramvaylarla, otobüs ve kamyonlarla belirlenen bölgelere dağılırlar ve işaretlenen yerlere, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş büyük bir saldırıyı başlatırlar.


                                                                 Anadolu aslanları! alkışlar size devam edin.

Saldırganların başlarında bulunan ve onlara yer gösterenler ise yine ne acıdırki o günün İstanbul Yüksek Okullar Talebe Birliği , 
Şoförler Cemiyeti” , 
Türkiye Milli Talebe Federasyonu , 
Milli Türk Talebe Birliği(MTTB) , 
Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı(TMGT) , 
DP. İlçe Teşkilatları , 
Kıbrıs Türktür Cemiyeti ve bazı sendikaların başkan ve üyeleridir.


                                                            Sürü psikolojisi, koyunlar gibi 

Saldırılarda mekan yada işyeri türü hiç fark etmemiştir. Sirkeci’deki çorbacı dükkanlarında kazanların talanından, mezarlıktaki cesetlere kadar, bir Türkiye gerçeği bu. Vahşice insanlıkla alakası olmayacak kadar akla gelmeyecek olaylar.

Tüm Beyoğlu’ndaki lüks mağazalar kırılmış, dökülmüş mallar sokaklara saçılmış, birçoğuda sırtlanarak kaçırılmış, imalathanelerde makinelar parçalanmış, okullarda oturulacak masa bırakılmamış, kiliselerdeki tablo resim ne varsa sokağa atılmış yada çalınmış, evlere girilmiş eşyaları tamamen harap edilmiş, saymakla bitmeyecek rezaletler, utan verici olaylar dizisi.                                               Bir gecede mukaddes görev! tamamlanmıştır artık,bu tablo yakışır bize.

Sabaha kadar süren saldırılarda ne bir polis nede asker adeta yok olmuştur. Ortalıkta görünen birkaç polise müdahale neden yapılmıyor diye sorulduğunda verilen cevap çok ilginçtir: “Biz bugün polis değiliz,Türk’üz”. 
Yazıklar olsun o günün emniyet kuvvetlerine onlara emir verenlere, iktidarda demokrasi havarisi geçinen hükümet üyelerine, milletvekillerine, valilere, kaymakamlara, daha nicelererine vede özellikle İstanbul’un bana dokunmayan bin yaşasın diyen Türk ve Müslüman halkına.                                              Ertesi günü sıkıyönetim, asker polis görevde,asayiş berkemal.Günaydın.

Diyeceksinizki Türk milleti vede özellikle Müslüman olanlar bunları yapmaz yapamaz. Yanılırsınız sevgili izleyicilerim yanılırsınız, yaparlar ve yapıyorlarda, bunları yapanlarda bizim insanlarımız, yaptıranlarda. 
Hadi yapanlar cahil dedik, dini bilmez dedik, yaptıranlara ne demeli, hepsi tam dindar Müslüman, hepsi ulusalcı geçinen gruplardan.
Ve bu önayak olanların çoğunluğu ülkemizin brokrasisinde üst mevkilerde göreve gelmişler, milletvekili olmuşlar, tüm dini görevlerini tamamlamışlar. 

Bombayı atan Oktay Engin’in daha sonraları MİT de görev aldığını, ardındanda Nevşehir Valiliği’ne getirildiğini öğrenince, hala yapmaz yapamaz diyemezsiniz.
Olaylarda kimlerin, hangi kuruluşların, deneklerin parmağı olduğunu yukarıda belirtmiştik.


                                 Sayın Başbakan olay mahallinde.Olaylar öncesi neredeydiniz,sağır sultan duymuştuda.

Demekki halkımızın hemen hemen bu gün dahi % 70 inin desteklediği bu gruplar bu olayları yapmış ise Türk ve Müslüman halkımızın çoğunluğuda destekleri sebebiyle olayın içinde sayılır.
İçlerinde olmayan sadece sosyalistler ve koministler, görünüşe göre yapmaz, yapamaz diyebileceklerimiz bu grup oluyor, olayların içinde olmadıkları için. Türk milletinin de tamamı bu görüşte olmadığına göre yanılgınız ortaya çıkar.

BENZER KONULAR:
6-7 Eylül Olayları Öncesi ve Sonrası
6-7 Eylül Olayları Resimler-1
6-7 Eylül Olayları Resimler-2

ETİKETLER: EKSPRES GAZETE , ŞOFÖRLER CEMİYETİ , KIBRIS TÜRKTÜR , TALAN , YIKIM


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Balonlarla yapılan süs ve ev-büro eşyaları
Böyle bir trambolin görülmemiştir , hız ve uyum harika.
6-7 Eylül Olayları , Atatürk'çülük adına yapılan, talan, soygun ve yıkımlar, Türk toplumunu dünyaya rezil eden talihsiz olaylar. Neden olanlar, çıkar gurupları ve insanların malına mülküne zorla el koyarak zengin olanlar, sonraları hepside hacı lakablı oldular ve itibar gördüler.
Büyük Mubadele yıllarından resimler, nedenleri, Cumhuriyet devrinde ilk defa Anadolu'nun islamlaşmana atılan adım. Bu arada müslüman olmayan halkda sürüldü topraklarından, diğer gayri müslimler gibi dedelerinin topraklarından alındı resmen sürüldü. Çokmu lazımdı ülkenin tümünün müslüman olması, çokmu mutluydu ki diğer müslüman ülkeler, bizde onlara uyduk, mozayik bir çağdaş türkiye Cumhuriyeti kimleri rahatsız ettide bu insanlık dışı karara imza atıldı. Hiç bir araştırmacı bilim adamı nedense bu konulara pek el atmadı, neden?
 


Ege Denizi'nde 12 Adalar ve yarattığı sorunlar.

Dünyanın en güçlü donanmalarının geçemediği Çanakkala BoğazıABD nde İkiz Kulelere 11 Eylülde yolcu uçakları ile yapılan menfur saldırı.


Osmanlı Sadrazamları, Yükseliş döneminde.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020