Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

24.7.12

0
İnternette Siber SaldırılarİNTERNET DÜNYASINDA SİBER SALDIRI GRUPLARI

Son yıllarda İnternetin tüm dünyada hızla yaygınlaşması ve alt yapısındaki teknolojik gelişimlerinde aynı hızda ilerlemesi sonucunda, sistem artık günlük hayatımız içinde yer alır duruma gelmiştir.

Kullanım kolaylığı, depolama ve arşivde hemen hemen sınırsız kapasiteye sahip olması, kırtasiye kullanımına ve evrak, dosya gibi işlevlere son vermesi yanında en önemliside son derece süratle, saniyeler içinde işlemleri gerçekleştirmesi nedeniyle 21 nci yüzyıla damgasını vuran İnternet, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizdede gerek özel ve tüzel kuruluşlarla, gerekse kamu kuruluşlarında ilk sırada yerini almıştır.

Hal böyle oluncada siyasal, rekabet ve benzeri nedenlerle internetin ana ögesi sayılan sitelere karşı saldırılar ortaya çıkmış, adına siber savaşcıları (Hacker) denilen sanal saldırı grupları yaygınlaşmıştır.
Bu saldırı grupları devlet düzeyinde olduğu gibi amatör yada anonim türünde de olabilmektedir.

Devlet düzeyinde olanlar yönetim kontrolündeki bir grubun bir başka devlet kurumlarına ait int.site yazılımlarına girme çaba ve çalışmasıdır. Başardıklarında ise tüm gizli belgelere ulaşım sağlanır yada kompütürle donanmış araçların çalışma komut verileri ele geçirilerek işlevleri engellenir.

Bu tür Hacker gruplarından ismi duyulanlar Titan Rain (Menşei Çin olarak iddia edilmekte isede kanıtlanamadı), Moonlight Maze(Ay ışığı labirenti), Operasyon Aurora  ve GhostNet ve benzerleridir.

Sabotaj ve casusluk amaçlı siber savaş veren bu grupların yapmış oldukları iddia edilen eylemler şöyle sıralanabilir.
2003-2004 Yıllarında ABD resmi kuruluşlarından zafiyeti bulunan birçok bilgisayar ve int. sitelerinin Titan Rain ve Moonlight Maze siber saldırılarıyla çökertilmesi, bu saldırılarda Çin tabanlı Titan Rain hacker’leri, ABD nde NASA – Lockheed Martin – Sandia National Laboratories ve Redstone Arsenal gibi önemli kuruluşların bilgisayar ağına girmeyi başarmışlardır.

2007 Yılında Estonya Hükümetinin tüm web sayfalarına karşı yapılan saldırıda neredeyse tamamının kullanılamaz duruma getirilmesi,
1982 Yılında Sovyetler Birliği Rusya bölgesinde patlayan petrol boru hatlarının Logic Bomp (Mantık bombası) ile gerçekleştirildiğini belirten ABD yetkilileri, patlamanın sadece, boru hatlarındaki akışı kontrol eden bilgisayar yazılımına virüs sokularak meydana getirildiğini açıklamışlardır.

Son 4 yıl içerisinde yani 2011 yılı sonlarına kadar yine Çin merkezli Aurora ve GhostNet hacker grupları başta ABD olmak üzere İngiltere, Almanya gibi ülkelerin savunma bakanlığı sistemlerine, ordu bilgisayarlarına saldırıları tesbit edilmiş, hatta Google, İnternet Explorer, Windows’un çeşitli versiyonlarınada saldırılarda bulunmuş, bu saldırıların Çin’de Ulusal Kurtuluş Ordusu’ca düzenlendiği iddiasıyla Çin Hükümet yetkililerine defalarda yapılan bildirimlere, yetkililer ya suskun kalıp yanıt vermemişler yada iddiaları tamamen retetmişlerdir.

Amatör veya anonim türünde olan siber gruplar sadece protesto amaçlı saldırıda bulunurlar. 

Hiçbir devlet veya kuruluşla ilişkisi bulunmayan ve bağımsız birer hacker üniteleri olarak faaliyet gösteren bu grupların amacı, dünyadaki tüm ülkeleri basın yada üye web siteleri yardımı ile izlemek, yönetimlerin gerek internet üzerindeki baskı ve sansürleri, gerekse halkların özgürlüklerinin kısıtlanması ve benzeri baskıları tesbit ettiklerinde o ülkenin yönetim kuruluşlarına ait web sitelerine siber saldırıda bulunmaktır.
Saldırılarda genel olarak iki yöntem kullanılır. Bunlar DDoS ve Yazılıma direkt müdahale şeklinde olabilir.

DDoS yada çoklu sunuculardan saldırıda, hedef siteye özel yazılımlarla hazırlanmış paketler çok sayıda sunuculardan gönderilir, yoğun gönderimler sonunda sistem kaynaklarının tüketilmesi ve sistemin cevap veremez duruma gelmesiylede, saldırı amacına ulaşmış olur. 

Hacker ler bu tür saldırıyı daha etkin yapabilmek için ise, önceden bilgisayarlara gönderdikleri virüslerle o bilgisayarı kontrol altına alıp, saldırı anında onları zombi olarak kullanmayı tercih ederler.

İkinci yöntem olan yazılımlara direkt girerek hedefi kendi içinden ele geçirmektir. Ele geçirilen sitede ise istenen yönlenmeler rahatlıkla yapılarak erişilmesi engellenmektedir. Bu yöntem daha ziyade zafiyeti tesbit edilmiş sitelere uygulanır.
Erişim engellemeleri 2 ile 6 saat sürebilir.

Dünyadaki siber saldırı sitelerinden ülkemizi mercek altına almış iki site mevcut. 
Özellikle 2011 yılında yürürlüğe giren bir kanunla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK)’na, yargıya gerek kalmaksızın verilen site kapatma yetkisinden sonra, anılan kurumca binlerce site sebeb gösterilmeksizin kapatılınca, bu siber siteleri sansür ve kısıtlamalara son verin diye ülkemizin önde gelen kuruluş sitelerine karşı saldırı için karar almış ve siber saldırılarına başlamıştır. Saldırılar, içinde bulunduğumuz 2012 Temmuz ayında da devam etmektedir.

Tabiatıyle saldırılar amaca ulaşıncada, halkın yararı için vede halkın verdiği vergilerle kurulan bu resmi kuruluşlara ait siteler saatlerce devre dışı kalmakta, dolayısıylada gerek resmi kuruluşlar arasındaki iletişim ve gerekse halkla bu kuruluşlar arasındaki irtibat kesildiğinden, internet yolu ile yapılan tüm işlemler ertelenmekte, her saldırıda saatler, toplamda ise günler hatta haftalar boşa geçmekte heba olmaktadır.

Yönetimdeki iktidar ise halkın bilgi edinme özgürlüğünü iade etmek için sansürü kaldıracağı yerde dediğim dedik, çaldığım düdük misali, benim yaptığım doğrudur, halkın neyi izleyeceğine, ne öğrenmesi gerektiğine ben karar veririm diye siber saldırı sitelerine karşı, kazanılması bilimsel olarak mümkün görünmeyen savaş ilan etmiştir.

Savcılar harekete geçmiş ve bu bir terör suçudur iddiasıyla davalar açılmaya başlanmış, yönetimin emriyle resmi kurumlarda ne kadar profesör, bilim adamı, bilgisayar mühendisi, elektronikçi varsa hepsi seferber edilmiş, bu saldırılara karşı önlem alınması için çalışmalara başlamıştır.

Ne acıdırki bu kadar bilim ve teknik konular üzerinde uzman sayılan zevattan biri çıkıpta, koltuğunun gitmesi pahasınada olsa, ey sayın her şeyi çok iyi bilen büyüklerimiz, sayın yöneticilerimiz, değermi halkın öğrenme özgürlüğünü hiçe saymak için bu kadar çaba, bukadar zaman harcama, bu kadar masraf dememişler, diyememişlerdir.

Yönetimi vede resmi kurumları böyle bir çıkmaza sokan kimdir, nedir derseniz  buyurun :
İnternet Dünyasında SANSÜRE ve KISITLAMALARA Amansız  Savaş Açan Bağımsız Hacker Gruplardan:

Merkezi ve kurucuları belli olmayan  ve tüm dünyada faaliyet gösteren “Biz Anonim Orduyuz. Unutmayız. Affetmeyiz. Bizi Bekleyin” (We are Anonymous. We are Logion.We do not Forgive. We do not Forget. Expect.us.) sloganı ile kendisini tanıtan ANONYMOUS  Grubu.

Merkezi Türkiye olan ve 1997 yılında MaNYaK rümuzlu kişi yada kişilerce kurulan, kendilerini “Kızıl Hackerlar Birliği” sloganıyla tanıtan, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyayı faaliyet alanı olarak kabul ettiğini bildiren REDHACK Grubu.

İlerideki sayfalarımızda bu iki grup hakkında detaylı açıklamalar yapılacaktır. Lütfen bizi takip ediniz. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :
Adınıza kayıtlı kaç tane mobil telefon var, biliyormusunuz?
Skype - Messenger Kurulumu
SKYPE de Çoklu Oturum Açma
İnternet Dünyasında Siber Saldırılar
Mozilla / Firefox da kaybolan araç çubuğu öğeleri 

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020