Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

26.5.12

0
Güneş Enerjili UçakGÜNEŞ ENERJİSİ KULLANAN UÇAK "SOLAR IMPULSE"

(Yeniden Güncellendi.06/14)
İsviçre’de imal edilen ve gücünü güneş enerjisinden alan “Solar Impuls” uçağı, 24.Mayıs.2012 günü yerel saat 08.30 da İsviçre’nin Payerne Askeri havaalanından havalanarak, ertesi gün yerel saat 02.00 dolaylarında İspanya/Madrit havaalanına iniş yaptı.


                                                  Havalanan Solar İmpuls İspanya Rotasında.
 
İsviçre-Fas arası 2500 km.lik uçuşun birinci etabı olan İsviçre-İspanya uçuşu, Pilot Bertrand Piccard kumandasında gerçekleşti ve ikinci etap olan İspanya-Fas uçuşunun ise Pilot Andre Borschberg kumandasında yapılacağı belirtildi.

63 metre kanat uzunluğu ve 4 adet elektrik motoru bulunan uçak bu seferini azami 100 km/h, ortalama ise 70 km/h hızla ve 3600 metre irtifada  tamamladı. Dağlık bölgelerde irtifanın  8500 m.ye kadar çıktığı bildirildi.

Uçağın Teknik Özellikleri :
Personel……………  1 (pilot)
Motor sayısı………..   4 Ad.
Güneş hücre sayısı….   11628 Ad.
Kanat uzunluğu……..  63.4 m.
Kanat yüzeyi………..  200 m.kare
Ağırlık……………… 1600 Kg.
Ortalama hız………..  70 Km/h
Azami hız…………..   100 Km/h
Maks.uçuş yükseklik.   12 000 m.

2014 Yılında dünya turu için hazırlanan İnsanlı Solar Impuls uçağı, Lozan Kenti’ndeki Federal   Teknik Üniversitesi’nde geliştirilmiş, tasarımı ise Bertrand Piccard ile Andre Borscheberg tarafından yapılmıştır.
2003 Yılında başlayan çalışmalara 6 ülkeden 50 uzman ve 100 e yakın danışman katılmış, projeyi ise 4 ana sponsor ile özel sektör finanse etmektedir.
Uçağın dünya turunu 25-30 günde tamamlayabileceği bekleniyor.


                                                  Soolar İmpuls İspanya/Madrid Havaalanında

İlk defa prototipi yapılan  Solar İmpuls uçağının denemesi Zürih yakındaki Duebendorf hava üssünde 2009 yılında yapıldı ve uçak 1 metre yükselip 400 m.uçtu.
İkinci test ise 7.Nisan.2010 tarihinde gündüz yapıldı ve uçak 1200 m. Yüksekliğe çıkarak 1,5 saat havada kaldı.

Üçüncü test ise 8.Temmuz.2010 tarihinde gece uçuşu için yapıldı ve uçak  sabah 07.00 da havalandı, ertesi günü 09.00 da geri dönerek yere indi. Böylece 26 saat boyunca 8-9 bin metreden uçan ve güneş enerjisi ile çalışan ilk insanlı uçak unvanını aldı.


Solar İmpuls uçuş hazırlığında

Son Testin amacı gündüz uçarken depoladığı enerjiyle gece uçuşunun yapılıp yapılamıyacağıdır.
İsviçre-Fas uçuşuna başlamadan önce yapılan son deneme uçuşları ise İsviçre-Brüksel ve Paris-Brüksel arasında yapılmıştır.

Dünyada güneş ve elektrik enerjisi ile uçuş denemeleri :

Elektrik enerjili uçaklar : Elektrik enerjisiyle çalışan uçakların motorları sıvı yakıt yerine elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik enerjisi ise akü, yakıt pili yada güneş pilinden alınır.

- Pil ile çalışan ilk “Model uçak” 1957 yılında uçuruldu, 1970 yılından itibaren ise yaygınlaştı ve gelişti.
                                                              İlk Model Uçaklardan Örnek

- Güneş enerjisi aküleriyle ilk kez uçurulan “İnsansız” uçak 1974 yılında ABD.de yapıldı. Askeri amaçla geliştirilen 12 Kg. ağırlığındaki bu uçak başarıyla uçuşunu tamamladı.

- Güneş enerji aküleriyle ilk uçurulan “İnsanlı” uçak 1979 yılında yine ABD.de yapıldı. Mauro Solar Riser adı verilen uçak, ABD.de hafif uçaklar üzerinde çalışmalar yapan bir firma tarafından geliştirildi. Uzun kanatlarında üzerinde bulunan güneş panelleri ile 350 Watt lık bir enerji enerji üretiliyordu, ancak o zamanın teknolojisi ile üretilen bu enerji akülerin şarjına olanak sağlamadığından, aküler yerde şarj ediliyordu.
Yerde şarj edilen akülerle bu uçak 4-5 dakika havada kalabilmiş ve 12 m. Yükseklikte 800 m. Uçabilmişti.
                                                           
- Yine 1979 yılında İngiltere’de güneş enerji aküleriyle çalışan insanlı uçak uçuruldu. Kanatlarında 750 güneş enerji hücresi, 24 adet nikel kadmiyum aküsü bulunan 2 motorlu “Solar One” adlı uçak, 78 Km/h hızla 24 m. Yüksekliğe kadar çıkabildi. Ancak bu uçakda, güneş hücrelerinin verimsizliği nedeniyle akülerin tam şarj edilemeyişine maddi sorunlarda eklenince bir daha uçurulamadı.

- Güneş enerjili uçağın ilk başarılı modeli 1980 yılında Almanya’da G.Rochet tarafından geliştirildi. 2500 güneş enerji hücresi bulunan ve “Solair-1” adı verilen uçak 5,5 saat havada kaldı. İkinci uçak için 1998 yılında çalışmalara başlayan Rochet’in ani ölümüyle proje yarım kaldı.

- 1983 Yılında ABD. de NASA tarafından askeri amaçlarda kullanılmak üzere güneş enerjili “İnsansız” hava araçları (İHA)üzerinde çalışmalar başlatıldı. Amaç 30.000 m. yükseklikte ve uzun süre havada kalabilecek uçaklar yapmaktı. Ancak o günki  teknolojiyle bu gerçekleşemediğinden, prototip uçak hangara kaldırıldı.
                                                                    
- Uçak hangarda 10 yıl kaldıktan sonra teknolojinin yeterli olduğu düşüncesiyle tekrar gündeme getirildi ve geliştirme çalışmalarına başlandı. 1993 Yılında NASA tarafından ele alınan uçağa “Pathfinder” adı verildi.
30 m.lik kanat boyu ve 8 adet motoru bulunan uçağın gece uçuşu için yedek aküleri mevcuttu ve 1995 yılında yapılan test uçuşunda 15 000 m.yüksekliğe çıktı ve 12 saat havada kalarak zamanının rekorunu kırdı.
Pathfinder’in kanat boyu 37 m.ye çıkarılınca, 1997 yılında 22 000 m. 1998 yılında ise 25 000 m.yükseklikte uçarak kendi rekorunu kırdı.


                                                                         NASA-Helios

- NASA’nın umutlu olduğu ikinci uçak projesi olan “Helios” adlı uçağı, 1999 yılında yapılan test uçuşunda güvenirlilik konusunda başarılı görününce, dahada geliştirilerek 2001 yılında son test uçuşuna başladı ve 29 500 m.yükseklikte uçarak dünya rekorunu kırdı. Bu tarihten itibaren uçak askeri görevine başladı. Kanat boyu 75 m.(B-747 uçağından uzun) olan uçağın 14 motoru vardı ve Strafor(Köpük), karbon fiber, epoksi reçinesi ve kevlar dan imal edilmişti.
Uçak 2003 yılındaki bir görev uçuşunda Havai üzerinde bulunduğu sırada bilinmeyen bir nedenle okyanusa düşerek parçalandı.

ETİKETLER : NASA.HELİOS - PATHFİNDER - SOLAR ONE - GÜNEŞ ENERJİSİ - MODEL UÇAK - ZÜRİH - SOLAR İMPULS - BERTRAND PİCCARD.

Orijinal Sonar İmpuls Videosunu İzleyin.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020