Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

7.5.12

0
Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamı.DENİZ GEZMİŞ, YUSUF ASLAN ve HÜSEYİN İNAN İdamlarının Yıl Dönümü .

(Yeniden Güncellendi 6 Mayıs 2019)

6.Mayıs.1972 günü gece yarısı 01-03 saatları arasında devrimci gençliğin öncülerinden, halkının bağımsızlığı ve özgürlüğü için  kendilerini, gözlerini kırpmadan feda eden, sonraları “Darağacındaki 3 Fidan” diye anılan pırıl pırıl 20 li yaşlardaki 3 gencimiz idam edildi ve şükürler olsunki bu üç gencin idam edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir badireden! kurtulmuş oldu.


İdam operasyonu tutuklu bulundukları Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde (Ulucanlar Cezaevi) gerçekleşti ve belki dirilirler! korkusuyla apar topar yine Ankara Karşıyakada topağa verildi.

Neyinmi savaşını veriyordu bu gençler :
- Amerikan Emperyalizmine son verilsin diyorlardı ve Mayıs-1968 de İstanbul’a gelip karaya çıkan ABD. 6 ncı filo askerlerini denize atmaya çalışan devrimci grubun öncüleriydiler. Ne acıdırki onlar ABD.askerlerine, çıkın buradan gidin ülkenize derken şimdilerde yüceltilen ve göklere çıkartılan islami gençlik grupları Cuma namazının ardından hep birlikte devrimcilere saldırıyorlardı.

- Türkiye bağımsız olsun, ABD güdümünden çıksın, dünyada Atatürk’ü örnek alarak bağımsızlık savaşı veren ülkelerin karşısında değil kendine yakışanı yapsın yanlarında olsun diyorlardı.

- Halkın mutluluğu, özgürce yaşaması için savaş verirken, yaşasın işçiler, yaşasın köylüler kahrolsun faşizm diye içten gelen duygularla yoldaşlarını coşturuyorlardı.
- Diyemedikleri tek şey, bugünün örnekleri gibi nasıl zengin olalım, cebimizi nasıl dolduralımdı.

Onun içinde yöneticilerin, devlet organlarının, emperyalist dostlarının vede özellikle haklarını canları pahasına savundukları halkım dedikleri o hala birey olmayı bir türlü beceremeyen, kulluğu her zaman üstünden atamayan toplumun karşısında hep suçlu sayıldılar, onların saldırılarına uğradılar, kınandılar.
İnsanoğlu böyledir işte çelişkiler dünyası.

“Darağacındaki 3 Fidan” dan :

Deniz Gezmiş :
27.Şubat.1947 Günü Ankara’nın Ayaş İlçesi’nde doğan Gezmiş’in babası ilköğretim müfettişi olan Cemil Gezmiş, annesi ise ilköğretim öğretmeni Mukaddes Gezmiş’tir.
Dedesi ise Rize İkizdere İlçesi’ne bağlı  Cimil Köyü’ndendir.

İlk ve orta öğrenimini Sivas’da, Liseyi ise İstanbul’da tamamlayan Gezmiş 1966 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ne girmiş isede sayısız olaylara girişmesi ve tutuklanmalar neticesi, en sonunda da 10.Haziran.1968 günü üniversite işgalinde lider konumda olmasından dolayı okuldan ihraç edildi.

Bu tarihten sonra Filistinde eğitim ve ardından illegal çalışmalar içinde kendini bulan Gezmiş, yakalanıncaya kadar sayısız eyleme imza atmıştır.

12.Mart.1971 günü darbe niteliğindeki muhtıra sonunda, asker ve polisin çok sıkı takibi altında kalan Gezmiş, Yusuf Aslan’la birlikte motosiklet ile Sivas yolunda, motosikletin bozulmasının ardından çare arar durumdayken, uğruna savaş verdikleri kahraman! bir vatandaş tarafından ihbar edilir ve gelen kolluk kuvvetleriyle çatışmaya girerler, çatışma anında izlerini kaybettirmek için kaçarlarken Aslan’la birbirlerini kaybederler. 

Aslan Elmalı’dadır, Gezmiş ise Sivas’ın Gemerek ilçesi yakınındadır ve 16.Mart.1971 Salı günü etrafı kolluk kuvvetlerince sarılır. Kendi canını hiç hesaba katmayan Gezmiş, kimsenin ölmemesi için silahını bırakır ve teslim olur.
Kayseri’ye getirilen Gezmiş oradanda Ankara’ya götürülür. Zamanın İçişleri Bakanı Haldun Menteşeoğlu’nun makamına çıkarılan Gezmiş tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konur.

Yusuf Aslan :
1947 Yılında, o yıllarda ülkenin en fazla tutucu toplumunun bulunduğu söylenen Yozgat’ta doğdu.
Çok zeki ve başarılı bir öğrenci olan Yusuf Aslan orta ve lise eğitiminin ardından 1966 Yılında ODTÜ Fizik Bölümünde  yüksek eğitimine başladı.
Önce ODTÜ.Sosyalist Fikir Kulübü’ne ardından Devgenç’e üye oldu ve Devgenç eylemlerinde Gezmiş ile yolları birleşti.

Oda Gezmiş gibi Filistin’de eğitim gördü, birlikte birçok eylemlere katıldı.
Aslan askeri eğitim yanında başta helikopter ve uçak olmak üzere hertürlü  motorlu taşıt kullanmayıda öğrendi.

Gezmiş ile birlikte Nurhak Dağlarındaki gerilla mücadelesine katılmak için giderken Sivas-Şarkışla’da yakalandı.

Hüseyin İnan :
1949 Yılında Kayseri-Sarız’da doğan  İnan, ilk ve orta öğretiminin ardından 1966 yılında ODTÜ. İdari Bölümüne girdi ve burada aynı Aslan gibi Sosyalist Fikir Kulübü ve ardındanda Devgenç’e üye oldu.

ODTÜ.de devrim yazısını yazan 4 öğrenciden birisiydi. THKO.’ndan bur grup ile Filistin’e giden İnan orada gerilla eğitimi aldı.
Birçok şehirde anti emperyalist eylemlere katılan İnan, bu mücadelenin kır gerillası yoluyla yapılması gerektiğini düşünüyordu ve Türk sosyalizm tarihinin ilk silahlı örgütü olan THKO.nun temelini attı.

İnan aslen kürt kökenli olup Sinemilli Kürt Aşireti’ne mensuptu.
23.Mart.1971 tarihinde THKO’ndan arkadaşı olan Mehmet Nakipoğlu birlikte iken pusuya düşürüldü ve birlikte yakalanarak Ankara’aya getirildi.

Bu 3 gencin mahkemesi Ankara Altındağ Veteriner Okulu binasındaki Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No.lı Askeri Mahkemesinde, THKO-1 Davası içine alınarak  16.Temmuz.1971 tarihinde başladı. İddia makamında Savcı Baki Tuğ’un bulunduğu ve Hakim Tuğgeneral Ali Elverdi’nin başkanlığını yaptığı mahkemede gençlerin, TCK.nın 146 ncı maddesine göre idam edilmelerine karar verildi ve 9.Ekim.1971 tarihinde dava sona erdi.

Karar kesinlik kazandıktan sonra ne yazıkki çok acı bir gerçek ortaya çıkacaktı ve çıktıda.
Onay için karar, karşı duvarında “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” yazan TBMM.’ne geldi ve onların çok sevdikleri ve uğurlarına canlarını seve seve verdikleri o milletin iradesi onları idama gönderdi.

Mecliste azınlıktada olsalar CHP.Başkanı İsmet İnönü ve Bülent Ecevit başta olmak üzere CHP.lilerinin ret oylarına karşın, Başta AP.Genel Başkanı Süleyman Demirel olmak üzere 276 millet vekilinin onayı ile, kirli ve kanlı ellerle yapılan alkışlar arasında “üç bizden üç sizden” naraları arasında karar meclisten geçer.

Mahkumlara hernekadar özür dilemeleri teklif edilmiş isede o kahraman üç genç özür dilemez ve en son Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ında onayı ile akibetleri belli olur ve kesinleşir.

Ankara Merkez Kapalı Cezaevi avlusunda (Uucanlar Cezaevi) peşpeşe asılarak idam edilen gençlerin son sözleri :

Deniz Gezmiş :
“Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye! Yaşasın Halkların Bağımsızlık Mücadelesi. Yaşasın İşçiler! Kahrolsun Emperyalizm”

Hüseyin İnan :
“Ben hiçbir kişisel çıkar gözetmeden ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için savaştım. Bu ana kadar bu bayrağı şerefle taşıdım. Bundan böyle bu bayrağı Türk Halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler. Yaşasın Devrimciler. Kahrolsun faşizm.”

Yusuf Aslan :
“Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu uğrunda şerefimle bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımıza hizmet ediyoruz. Siz Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm.”

Ailelerine yazdıkları son mektuplarının ilk satırları :

Deniz Gezmiş:
“Baba, Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin desem, yinede üzüleceğinizi biliyorum…”

Yusuf Aslan :
“Bu mektubu  aldığınız zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım…”

ETİKETLER : DENİZ GEZMİŞ - YUSUF ASLAN - HÜSEYİN İNAN - ULUCANLAR - ANKARA KAPALI CEZAEVİ - BAKİ TUĞ - ALİ ELVERDİ - SÜLEYMAN DEMİREL - CEVDET SUNAY - MEHMET NAKİPOĞLU - DEV GENÇ - ODTÜ - NURHAK DAĞLARI - FİLİSTİN.

Benzer Konu :
Ulucanlar Cezaevi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020