Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

5.2.12

0
Haydarpaşa Garı KapatıldıASIRLIK TCDD.HAYDARPAŞA GARI İKİ YIL SÜREYLE KAPATILDI

İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle tarihi Haydarpaşa Garı iki yıllık bir süre ile 1.Şubat.2012 tarihinden itibaren yolcu ve yük  trafiğine kapatıldı.

Gardan kalkacak olan son tren Fatih Ekspresi 31.Ocak akşamı saat 23.30 da Ankara ‘ya gitmek üzere hareket etti.
Temennimiz  romanlara, filmlere, hikaye ve şiirlere konu olan bu tarihi ve asırlık Haydarpaşa Garı’nın belirlenen süre sonunda yine aynı şekilde yolcu trafiğine açılmasıdır.

Gerek yolcular ve gerekse son seferi görmek için gelen meraklı vatandaşlar tren giderken duygusal anlar yaşadılar, özellikle bu son seferde yolculardan kat kat daha fazla duygusallaşan insanlar ise TCDD.nın o gece, geçicide olsa Gar’da son görevlerini yerine getiren ve Gar’ın gece gündüz demeden 24 saat açık kalmasını ve trafiğin devamlılığını sağlayan vefakar, her biri ayrı ayrı meslek dalında uzman olan çalışanlardır. 

Yolcular ve meslek dışı vatandaşlar tarafından pek bilinmez, göz önünde bulunmaz ama tren trafiğinin beyni sayılacak olan arka plandaki bu personelin buruk acılarına ortak olmak isterim, ömrünün 26 yılını bu meslekte geçirmiş bir meslekdaşları olarak.

Siz yolcular kışın sıcak, yazın ise serin bir ortamda rahat koltuklarınızda seyahat ederken, o yolcu yada yük trenlerinin rahat ve emniyet içerisinde raylar üzerinde akışını sağlayan günün her saatinde görevli olanlar kimlerdir derseniz, merak edenler için kısaca açıklamak isterim.

Göz önündekilerden başlarsak, Gar Müd.ve Yardımcıları, Hareket Memurları,Gişe memurları, Güvenlikçiler, Tren üzerinde ise Makinist ve Yardımcısı, Tren Şefi, Kondüktör, Hostes ve Temizlikçiler.
Görünmeyen arka planda olanlar ise hemen hemen hepsi kendi meslek dallarında yetiştirilen ve uzman olan teknik personeldir.

Bu çalışanlarıda şöyle sıralayabiliriz :
YOL Bölümü : Demiryollarının tüm raylar dahil alt yapısının somluluğunu taşır, bunların onarım, bakım, değiştirme  ve düzenleme gibi görevleri üstlenir.
CER Bölümü : Treni hareket ettiren elektrikli,diesel,buharlı cer makinaları ile tüm yolcu ve yük vagonlarının peryodik bakım ve onarımları ve sefere hazır duruma getirilmeleri.
YOLCU(Hareket) Bölümü : Üst parafrafta belirtilen personel ile, Gar Müdürlükleri, İstasyonlar ve Trenlerdeki personeller dir ve yolcularla ilgili tüm konulardan sorumlu.
TESİSLER Bölümü:  Tüm haberleşme sistemleri, yer altı yer üstü sinyalizasyon sistemleri, teleks, telem,kuranportör jeneratör sistemleri, Radyolink ve telsiz sistemleri, Katener Y.G. Hatları ve Y.G. Trafo sistemleri, Tren trafik ana kumanda sistemlerinden sorumlu.

Kısaca Tarihçesi :
Haydarpaşa Gar’ının yapımına 30.Mayıs.1906 tarihinde Padişah II.Abdülhamit döneminde başlanmış ve 19.Ağustos.1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.

Bir rivayete göre Gar’ın bulunduğu alana, Padişah III. Selim zamanında onun paşalarından Haydar Paşa’nın ismi verildiği için Gar’ın adıda Haydarpaşa Garı olarak adlandırılmıştır.
Gar binası ve yan tesisleri Anadolu-Bağdat  Demiryolu inşasını üstlenen aynı adı taşıyan bir Alman  Şirketi tarafından yapılmıştır.
Mimarları Otto Ritter ve Helmuth Cuno adında iki Alman olan Garın inşaatında Alman ve İtalyan ustaları birlikte çalışmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında cephanelik olarak kullanılan alt kattaki deposuna, 1917 yılında yapılan sabotajda cephane infilak etmiş çıkan yangın ve patlama etkisiyle binanın bir kısmı büyük hasara uğramışsada yeniden onarımı yapılarak bugünki şeklini almıştır.

1979 Yılında Haydarpaşa yakınlarında Independenta adlı petrol tankerinin bir gemiyle çarpışarak patlaması sonucunda bina yine hasar görmüş ve bu patlamada vitray ustası Alman  O Linneman’ın dünyaca ünlü kurşundan mamül vitraylarıda hasara uğramıştır.
Aynı yıllarda başlayan genel onarımlar ve restorasyonlar neticesinde bina 1983 yılında eski orijinal durumuna getirilmiştir.
Son olarak bu talihsiz bina 28.Kasım.2010 tarihinde onarım esnasında çatı katında çıkan yangınla yine hasar görmüş ve tamamen yanan çatı katının ardından 4 ncü kat da kullanılmaz duruma gelmiştir.

HAYDARPAŞA GAR RESİM GALERİSİ İÇİN..TIKLAYIN.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020