Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

11.12.11

0
KANGAL Köpeğine EziyetİNSAN OLMAK yada OLMAMAK

Yazı başlığı konu ile alakasız gibi gelecek ama, insan dostu bir hayvan olan KANGAL Köpeğine yapılan bu eziyetin failine insan demek elimde değil.
Not : İzliyeceğiniz olay ne yazıkki yurdumuzda, hayvanlara yapılan işkencelerin en hafif niteliğinde olanıdır.

Yazılı basında ve TV.ekranlarında video ya alınmış bir haber. Olay köy yolu üzerinde bulunan köprüde geçiyor.
Köprü üzerindeki insan ! boynundan 
zincirle bağlı köpeğini nehire atmış, sözde hayvancağızı yıkıyor.Görüntüye göre bu yıkama değil resmen işkence. Zira köpeğin boğulma korkusuyla çırpınmasına karşılık o insan! Zincirle köpeği devamlı sağa sola çekerek işkenceye devam ediyor, tabiatıyla hayvancağızda boğazında kalın zincir ölmemek için çırpınmaya devam ediyor ve tesadüfen ordan geçen birinin cep kamerasına olay kaydediliyor.

Ne yapıyorsun sen diye gelen soruya ise, 
gülerek diyemiycem çünki gülmek insanlara has olgudur, sırıtarak, yıkıyorum, başka türlü ısırıyor diyor.(Keşke ısıracağına bi yerlerini koparsaydı)

Neticede köpek yorgun ve bitkin sudan çıkarılıyor. Olayın en acı tarafı ise bu işkenceye maruz kalan köpeğin, insan dostu, koruyucusu, bekçisi, Dünyaca meşhur Kangal cinsi olması.

Şimdi gelelim olayın sosyal boyutuna :

Haber duyulduğunda ilk ve son tepki, ne yazıkki Sesleri hiç duyulmak istenmeyen ve duyulduğunda da bir sürü hakaretlere maruz kalan 
HAYVANLARI KORUMA DERNEKLERİ’nden, başka hiçbir yerden maalesef çıt yok.

Felsefe de basit olarak 
insanın tarifi düşünme yeteneği bulunan canlı olarak geçer ama insan olmak için bu şart tek başına yeterli değildir, insan olmanın başka özelliklerinden biriside gelişmiş acıma ve merhamet duygusudur.

Üzülerek söyliyeyim bu tür olaylar okadar çok oluyorki, biz sadece kayıt altına alınanları (Örneğin yine bir İlimizde bir domuzun nehirde kıstırılıp sopalarla vurularak öldürülmesi, diğer bir yöremizde minik bir kedinin gözlerinin çivi ile kör edilmesi vs.) görebiliyor ve duyabiliyoruz, görmediklerimizi düşünmek dahi istemiyorum.

Gerçekleri saklamaya gerek yok bence.Bu tip insanın içini acıtan olaylare sebeb olacak o kadar insanımız çokki onları yok saymaktansa önlemi nedir onu düşünmek gerekir. Klasikleşmiş tabirle eğitim eğitim yinede eğitim.


Tabi eğitim derken okumak yazmak diploma almak değil, bunlar öncelikli şartlar zaten. 
Çocuklara küçük yaştan itibaren anne baba kelimeleri öğretilirken, onlara bu dünyada başka canlılarında yaşamhakları olduğunu, onların her yönden insanlardan zayıf olduklarını, zayıf olanlarında kendilerinden daha üstün özelliklere sahip olan insanlar tarafından korunması, sevilmesi zarar verilmemesi gerektiğini ve bununda insan olmanın şartlarından biri olduğu gibi birtakım konularında öğretilmesi gerekir.

Ne yazıkki bizde bu tür bir öğretiden ziyade ki bunları uygulayanlar dahi çok azınlıkta kalmaktadır, çocuklara bu tür konuların olmaması için sadece 
kanuni ve dini müeyyideler gereği cezalandırılacakları, dini yönden günaha gireceklerikanuni yönden ise bir takım hürriyet kısıtlayıcı veya parasal cezalara maruz kalacakları öğretilmektedir.

Bu öğretilerle büyüyen çocuk babasının veya başkalarının, diğer canlılara ve hatta kendinden zayıfinsanlara karşı acımasızca davranışlarını görüp, yapılanlara karşı hiçbir müeyyidenin uygulanmadığını anladığı andan itibaren, artık oda diğerleri gibi davranmaya başlayacak,nasıl olsa bir cezası yokmuş duygusu ile bu durum zincirleme devam edip gidecektir.

Ta ki insan olmanın özelliklerinin o çocuğa öğretilmesine başlanıncaya kadar. Hele birde hangi acımasız vede merhametsiz birisi tarafından atasözleri literatürüne sokulan ‘büyük balık küçük balığıyutar’ benzetmesi yangına körük ile gitmeyi adeta teşvik etmiştir.

Birileride çıkıp hayır yutamaz,yutarsa yutanda balıktır yani hayvandır, insan olan bunu yapmama lıdır demez. 

Bu böyle devam edincede maalesef kendini kuvvetli veya üstün gören insan, kendinden gerek zeka ve gerekse beden gücü yönünden aşağı gördüğü canlılara, insanlara acımasız ve insanlık dışı yaptırımlara devam edecektir. 

(Bununda örnekleri sokak hayvanlarına karşı vede daha da ileri gidilerek ülkemiz kadınlarına karşı yapılan insanlık dışı davranışlar dır.)

Sonuç olarak şu noktaya geliyoruz :
Değindiğimiz veya benzeri olaylarda suç sadece, o insan! Zavallısındamı, yoksa insanlığıöğretemeyen 
ebeveynleri veya okuyorsa öğretmenlerindemi, camiye gidiyorsa vaaz veren imamdamı, olayı görüpte kınamayan tepkisini dile getirmeyen arkadaşlarındamı, komşularındamı, mahalle veya köysakinlerindemi, yada bu tür olaylar kendilerine intikal ettiğinde caydığırıcı hiçbir önlem alamayandevletin kolluk kuvvetlerindemi , mülki amirlerindemi , yargısındamı veya bu birimlerin elini kolunu bağlayan kanun yapıcıdamı ???

Kimde olduğuna cevap veremiycem ama cevabını çok iyi bildiğim şey, suçun bende ve benim gibi düşünenlerde olmadığıdır.

Yazıma bir düşünürün şu sözüyle son vereceğim:

SEN SENDEN AŞAĞIDAKİLERE MERHAMET ETMEZSEN, BOŞUNA ELLERİNİ HAVAYA KALDIRIP TANRIDAN MERHAMET BEKLEME.

ETİKETLER : KANGAL KÖPEĞİ - KÖPEĞE EZİYET - HAYVAN SEVGİSİ - HAYVANLARA EZİYET - DEVLET DUYARSIZ - DOMUZA İŞKENCE - KEDİYE İŞKENCE

BENZER KONULAR :

Bardak İçinde Kedicik Çok Mutlu
İki Minik Bebek Ne Düşünüyorlar acaba
Yavru Ördek Çok Sevimli
Minik Yavru Kedi ve Sabırlı Köpeğimiz
Yavru Wombatların mutluluğu

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UŞAK'da 22 Köpeği Öldüren Katil ve Canavar'a Para Cezası
Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde görevli caninin biri, bilinmez belkide amirlerinden emir aldı, sanayi alanında karınlarını doyurmak için yiyecek bekleyen 22 köpeği av tüfeği ile öldürür.
İsminin dahi açıklanması suç sayılan bu alçak yaratığa verilen ceza sadece para cezası, 19.272 TL. Valilik onayı ile.
Yargımı, 22 köpek için yargımı olurmuş, altı üstü köpek.

Sele Kapılan Yavru Geyiği Kurtaran İnsan gibi İnsan
Burasıda Bengladeş / Noakhali kenti. Orman kenarında bir kısım halk pikniktedir derken bir yağmur bastırır ve kenardaki dere taşar, bir yavru minik geyikte, dereden geçerken kalın suyun içinde, bir türlü karaya çıkamaz.
Oradaki gençlerden Belal adlı birisi anında atlar suya, su boyunu aştığı halde, yavruyu eliyle havada tutarak sudan çıkarır.

Kediyi İşkence İle Öldüren Alçak Caniye Ceza Yok
Bu alçak, şerefsiz yaratığın Adı Can Aksoy, Eskişehir/Odunpazarı, Büyükdere Mah. Adalı Sk. No.23/6 da ikamet ediyormuş, üstelik de ÜNİ. öğrencisi.
Evine sokaktan bir yavru kedi alıyor, sonra onu parçalıyor, int. paylaşım sitelerinde yayınlıyor.
Şikayet edilmiş, gözaltına alınmış ve adi yaratık birde utanmadan Türkiye bana neyapacak demiş, doğru demiş, 300 TL. ceza hadi güle güle, bu yetmez devam et demişler ve salıverilmiş.

Kedisini yüksek atan canavara iki yıl HAPİS CEZASI Fransa'da.
Bu alçak yaratığa Fransız yargısı 2 Yıl Hapis + 30.000 Euro para cezası veriyor, kedide hiçbir yaralanma olmadığı halde.

Biz Müslümanız, şöyle merhametliyiz, böyle vicdanlıyız deriz, derizde elin oğlu "Hadi be sende" der tersler bizi ve ekler :

"GİDİNDE ELİN GAVURU DEDİKLERİNİZDEN DERS ALIN"Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020