Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

5.12.11

1
Elektrik Faturaları ve Ekstra ÖdemelerÖDEDİĞİMİZ ELEKTRİK FATURALARINDA DETAYLAR

Ayda bir gelen Elektrik Faturalarını öderken, nereye, ne için, ne kadar ekstra ödeme yaptığımızı merak edipte fatura detaylarını inceledinizmi hiç? Sanmıyorum bende dahil birçoğumuzun ilk baktığı kare, Fatura Tutarı, Ödeme Tarihi ve Ödeme Yerleri’dir, bu bölümlerde zaten kımızı renklidir.
Geçmiş aylara göre aşırı bir ücret farkı yoksa hepimiz gider borcumuzu öderiz.
Özgürce PAYLAŞIM siteniz sizler için bu fatura detaylarını araştırdı, inceledi ve adminin yorumlarıyla tüm maddelerin açıklamasını sizlere sundu. Kırmızı renkli oklu bölümler ücret, diğer bölümler ise bilgi içindir.

BİR FATURA ÖRNEĞİ ve AÇIKLAMALAR :


Abone No. :      Şirkete kayıtlı abone No.dır.
İşletme Adı :     Bulunduğunuz İl
İşletme kodu:   Bulunduğunuz il kodu
Tarife kodu:     Ücret tesbit kodu.
Abone grubu:   Mesken yada İşyeri
Dosya ve sıra: Kayıtlı dosya no.
Dönem:            Ücret tahakkuk ayları.

Sayaç No:         Sayaca imalatta verilen no.
Marka/tip:        Sayacın markası/tipi
Çarpan:            Tüketimin çarpım katsayısı (1.000 yani görünen rakamdır)
Son Endeks:     Son okunan rakam
İlk Endeks:       Bir önceki okunan rakam
Tüketim :          Tüketilen enerji, kWh olarak.
Birim fiat:         1 kWh ücreti.
Tüketim tutar:  Toplam sarf enerji tutarı (TL)

GÜNDÜZ-PUANT-GECE Endeksleri : Bu bölüm, aşağıdaki listede “Sözleşme Gücü” sabit ücretini kabul etmeyen aboneler için geçerlidir. Gece-Gündüz tüketimlerine göre ayrıca bir ücret tahakkuk ettirilir.

Kayıp Kaçak Bedeli:    2011 yılında eklenen bu ücret, elektrik hırsızlarınca kullanılan enerji maliyetinin, kulanıcı tarafından karşılanmasıdır. Belirilen Birim fiat ın sarfedilen toplam fiatla çarpımıdır. Büyüklerimiz güzel bir karara imza atmışlar,kim uğraşır hırsızlarla, yok koş arkasından yakala, yok birtakım önlemler al, bunların hepsi maliyet ve zaman ister.Dolayısıyle gerek yok, çalan çalsın nasıl olsa kuzu kuzu ödeyen sessiz sakin şükürcü bir millet var, yükle onların üstüne ödesin hırsızın çaldıklarını.Ödemek istemeyen kandil yaksın otursun evinde, modern devlet böyle olurmuş, dünyaya örnek olalım.

Per.Sat.Hiz.Bd. :          Satışda alınan ayrı bir ücret. Belirtilen birim fiatın sarfedilen toplam fiatla çarpımıdır.Bir ürün satılmak için üretilir, aksine satış içinde para istemek yerine para harcanarak reklam verilir. Hem benim malımı al diyeceksin hemde alırsan alış ücretinden ayrı olarak şu kadar para ödeyeceksin anlamına gelen bir bedel. Mantıkla ilgisi yok ama büyüklerimiz öyle uygun görmüş.

PSH.Sayaç okuma Bd: Buda mantıklı bir bedel doğrusu!!! Belirtilen birim fiatın, sarfedilen toplam fiatla çarpımıdır. Öyleya adamlar evinize kadar gelecek, sayacı okuyacak, yazacak çizecek bedava olmaz bunlar ayağımıza kadar geliyorlar, onların ücretini şirket verecek değilya. Bir fikrimiz var, acaba diyoruz onlar gelmesede biz okuyup bildirsek bu ücretten vazgeçerlermi?

İle.sis.kul.bd:    Al birini vur ötekine dedirtecek bir bedel. Belirtilen birim fiatın sarfedilen toplam fiat ile çarpımıdır. Haklılar bu bedeli istemekle, okadar para verip bilgisayarlar, ağ hizmetleri, printerler alıyorlar ve bizlere modern çağın teknolojisiyle hizmet veriyolar, böyle hizmet aldığımız içinde bedelini ödeyeceğiz tabi. Ya bunları almayıp kopya kalemlerle hizmet sunsalardı napardık, bu durumdada kalem kağıt parası isterlerdi. En iyisi kabul edip  halimize şükretmek.

Dağıtım bedeli :  Bu ücret adeta olayın tuzu biberi olmuş.Tutarıda bayağı yüksek, belirtilen birim fiatın sarfedilen toplam fiatla çarpımıdır. Buda aynı mantıkla açıklanablir, enerji üretiliyor ve evlerimize kadar geliyor, bukadar direkler, teller, trafolar vs. hepsinin bir maliyeti var, kim verecek bunları parasını, tüketici verecek tabi.

Sözleşme Gücü :          Bu ücreti kabul edenler ( 3 TL), fazla elektrik harcayanların ödemesi gereken ve her ay değişebilen ek güç aşımı ücretini ödemezler.


Enerji Fonu:     Tüketicilerden Enerji Fonu’na alınan ücret.
TRT Payı:        İzlesede, izlemesede tüketicilerden TRT. Kurumuna  aktarılan ücret.
Elektrik Tük.V.Tüketim vergisi paketinde bulunan vergilerden birtanesi. Açıkçası sorma ver cinsinden devlete ödenen vergi.

Sonuç olarak örnek faturaya göre 45.73 TL. değerindeki bir enerjinin tüketiciye birtakım ilave ücretlerle 83.10 TL ile yansıdığını görmekteyiz. Yani  tüketilen enerji bedeli %84 ilave ile tüketiciye yansımaktadır.

                                            ********************************

Kaynak :
samanyoluhaber.com
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

1 yorum :

  1. feritkuzu12/2/13 20:06

    Bu konuya hic yorum yapılmamış olması şaşırttı beni ama cokda şaşırmamak gerek heralde neyin farkındayızki kuzu kuzu onümüze ne koyarlarsa onu kabul ediyoruz allah sonumuzu hayır etsin aldıgımız maaştan zaten vergi sosyal güvenlik derken iyi bir kesinti oluyor e sonra kdv ötv öiv derken tüzde atmışa yakın vergiyide paşa paşa veriyoruz çok güzel maaşı verirken kes sonra harcamasından kes kuzu gibi milletiz az bulunur yeryüzünde

    YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020