Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

1.12.11

0
Aselsan ve Sır Ölümler


ASELSAN ve İNTİHAR ETTİKLERİ SÖYLENEN MÜHENDİSLER

2006-2007 Yıllarında 6 aylık kısa bir zaman dilimi içerisinde, peşpeşe intihar ettikleri söylenen Aselsan’ın  güzide genç mühendisleri olayı tekrar gündemi oluşturdu.

Ölüm nedeni intihardır kanaatiyle dosyası kapatılan mühendislerden Hüseyin Başbilen’in ailesi karara itiraz edince, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi üzerine dosya yeniden incelemeye alındı.

ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi A.Ş.) Kuruluşu ve Amacı :

Aselsan, TSK.nin Haberleşme Cihaz ihtiyaçlarını temin etmek üzere, TSK. Güçlendirme Vakfı’nca 1975 yılında kurulmuş bir şirkettir. Şirket yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde ilk üretim faaliyetine geçmiştir.

Savunma, Elektronik ve yazılım alanında faaliyet gösteren, 4000 rakamına yaklaşan çalışanı ve 2009 verilerine göre 650 Milyon$ geliri bulunan Aselsan’ın % 84.58 hissesi TSKGV, %15.30 hissesi İMKB da Halka açılmış olarak ve % 0.12 hissesi ise diğer ortaklara ait olmak üzere paylaşılmıştır.

Ortaklıkları :

ASELSAN BAKÜ A.Ş……   : % 100
MİKES A.Ş………………..  : % 96.355
ASELSAN Net Ltd.Şti…….  : % 95.00
ASPİLSAN A.Ş……………  : % 1.00
HEAŞ A.Ş………………….  : % 0.051
Mikro.Elektronik Ltd.Şt……: % 85.00

Genel Müdürlüğü Ankara/Macunköy’de bulunan ve yine Ankara sınırları içerisindeki Macunköy, Akyurt ve Teknokent’te yerleşik üç ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan Aselsan, kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bu gün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu durumuna gelmiştir.

Basında ve İnternet sayfalarında ölümleri şaibeli olarak nitelenen Aselsan Mühendisleri :

-Hüseyin Başbilen        Makina            Müh.ODTÜ.
-Ali Ünsem Ünal          Elektronik        Müh.ODTÜ.
-Evrim Yançeken         Elektronik        Müh.ODTÜ.
-Zafer Oluk                  Elektronik        Müh.ODTÜ.     (Asteğmen)
-Burhaneddin Volkan  Bilgisayar         Müh.Hacettepe (Asteğmen)

HÜSEYİN BAŞBİLEN (Makina Müh.) :

07.Ağustos.2006 Günü Ankara Pursaklar-Ayancık karayolu üzerinde bir aracın içinde sol bileği ve boynundaki kesikler yüzünden öldüğü sanılan 31 yaşındaki  Başbilen’in, yapılan inceleme ve otopsisinde ölüm nedeninin intihar olduğu kanaatine varılıyor ve dosya kapatılıyor.

Kaynaklara göre Başbilen şirkette 8 yıldır çalışmakta ve Kanas Silahları uzmanı olarak isim yapmıştır ve bu silahların gece görüş dürbünüyle ilgili yeniliklere imza atmış, ayrıca yeni bir silah üzerinde proje hazırlamıştır. 

Projeyi yetkililere sunacağı gün kaybolması ve 3 gün sonrada ölü olarak bulunması ve yanında taşıdığı proje dökümanlarının bulunamamasının şaibelere yol açtığı söylenmektedir.

Diğer taraftan Başbilen kaybolduğu ve arandığı zamanlarda henüz cesedi bulunmamışken yeni evlendiği eşinin, baba Vehbi Başbilen’ne “ Ağlamayın o intihar etmiştir, onun duaya ihtiyacı var” ceset buluduktan sonra ise “ eşim psikolojik tedavi görüyordu, major deprasyon hastasıydı, ilaç la tedavisi devam ediyordu” demesi daha başka şüphelerinde ortaya çıkmasına neden olmuştur.

ALİ ÜNSEM ÜNAL (Elektronik Müh.) :

16.Ocak.2007 Günü  Ankara Gölbaşı’da kendi aracının içinde tabancayla vurulmuş olarak bulunan 30 yaşındaki Ünal’ın, yapılan inceleme ve otopsisinde ölüm nedeninin intihar olduğu kanaatine varılıyor ve dosya kapatılıyor.
Aselsan yetkililerine göre, Ünal 6 aylık bir çalışmadan sonra 31.Aralık.2000 tarihinde istifa yoluyla şirketten ayrılmıştır.


  
EVRİM YANÇEKEN (Elektronik Müh.) :

26.Ocak.2007 Günü Ankara Batıkent’deki bir apartmanda  7 nci katındaki evinden aşağı atlayarak öldüğü belirtilen 26 yaşındaki Yançeken’in yapılan inceleme, otopsi ve bıraktığı nottan, ölüm nedeninin intihar olduğu kanaatine varılıyor ve dosya kapatılıyor.

Aselsan’da 2 yıldır görevde bulunan ve uzun süre yüksek lisans için tez hazırlama çabasında bulunan Yançeken’in psikolojisinin bozulduğu ve bu durumuda intihar etmeden önce yazdığı mektubunda açıkladığı söylenmektedir. 

Yançeken mektubunda “Artık dayanamıyorum, psikolojim çok bozuldu, yüksek lisans  tezimle ilgili sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil, ailemin üzülmesini istemiyorum” dediği belirtilmektedir.
  
BURHANEDDİN VOLKAN (Bilgisayar Müh.) :

09.Ekim.2007 Günü, vatani görevini yedek subay (asteğmen) olarak yaptığı Ankara Bando Okullar Komutanlığı’da nöbette iken intihar ederek öldüğü belirtilen Volkan’nın diğerleri gibi yapılan inceleme ve otopsisinde, ölüm nedeninin intihar olduğu kanaatine varılıyor ve onunda dosyası kapatılıyor.
Aselsan uçak komuta kontrol merkezi bölümünde çalışan 8 mühendisten biri olan Volkan, askerlik nedeniyle şirketten ayrılıyor.


  
ZAFER ONUK (Elektronik Müh.) (Bazı kayıtlarda soyadı OLUK olarak geçiyor) :

05.Mayıs.2008 Günü, vatani görevini yedek subay (asteğmen) olarak yaptığı İstanbul Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda , birliğin elektrik şebeke trafosunda çalışma yaparken yüksek gerilime kapılarak ölen 31 yaşındaki Elektronik Müh. Onuk’un yapılan inceleme ve otopsi neticesinde, kaza neticesi öldüğü kanaatine varılıyor ve dosya kapatılıyor.

Askerlik öncesi Aselsan’da çalışan Onuk’un savunma sanayisine katkı sağlayacak önemli bir projeyi yürüttüğü söylenmektedir.
Ölümünden sonra yapılan açıklamada, elektronik sistemler ve yazılım konusunda uzman olan ve geçmişi başarılar içinde geçen Onuk’un birliğinde elektrik tesisat bakım işlerinde görevlendirildiği öğrenilmiştir.

İLGİLİ KONULAR :
Haarp İyonosfer Araştırma
Haarp Teknolojisi ve Deprem
Haarp Deprem Videoları

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020