Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.8.11

0
Somali TarihiYılda bir kere hatırlanan ama yüzyıllarca acıların içinde kıvranan Somali gerçeği

Devlet ismi Somali Demokratik Cumhuriyeti olan Somali, Afrikanın doğusundaki Hint Okyanusu'na doğru uzanan Afrika Boynuzu adlı bölgede kurulmuş bir devlettir.

Kuzeyinde Aden Körfezi, doğusunda Hint Okyanusu ve kuzey batısında Dijibouti, batısında Etopya, güney batısında ise Kenya Devletleri bulunur.

640.000 km2 lik yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu 7.872.000 ve başkenti ise Mogadishu' dur.

Konuşulan dilleri Somalice, Arapça, İngilizce,İtalyanca dır. Dini Sunni İslamdır.
Somali'nin tarihi arap kabilelerince 600 yılından itibaren kurulmuş bulunan birçok emirlikler, krallıklar ve sultanlıklara kadar uzanır.

Bunların en önemlileri şimdiki Eritre, Etiyopya, Cibuti(Dijibouti) ve Somali Devletlerini içine alan Adal ve Ajuuran Sultanlıklarıdır.


Somali kurulduğu tarihten itibaren gerek kabile tipi toplum düzeni ve gerekse dış ülkelerin sömürü arzusu sebebiyle devamlı iç ve dış çatışmalara sahne olmuştur.

Savaşlar neticesi parçalanmış, toprakları üzerinde birtakım ayrı devletler kurulmuş, en sonundada hala iç çatışmaları ve ayrılıklarıyle bu günkü Somali Devleti ortaya çıkmıştır.

Somali işgal ve sömürgecilik hareketleri 10 ncu yüzyılda başlar, bu yüzyılda İslamiyeti yaymak için bu ülkeye gelen arap orduları ülkenin tamamını işgal ederek buraya yerleşip Somali Sultanlığı nı kurdular ve İslam dinini tüm halka benimsettiler.

Sultanlık hernekadar düzeni sağlamış görünsede yine iç isyan ve komşularla oluşan anlaşmazlıklar neticesi, 1542 yılında Somali sultanlığı komşusu Etiyopya' ya savaş açarak ülkenin içlerine kadar girdi ve bir kısmınıda işgal etti.


Portekiz Devleti'nden yardım isteyip desteğini alan Eyitopya, Somali ordularını sonun başlangıcı ve sömürgeciliğin gelişini teyit eder mahiyette ağır bir yenilgiye uğratmış ve bu tarihten sonra artık Somali, özellikle başta Avrupa olmak üzere dış ülkelerin işgal için cazibe merkezi gelmiştir.

Önceleri Portekiz, daha sonra kuzeyi denetim altına alan Osmanlı, daha sonralarıda Fransa, İtalya ve Britanya tarafından işgal edilmiş sömürge ülkeler grubuna dahil olmuştur.

Birleşmiş Milletler in onay tarihi olan 1949 yılında bağımsızlığını kazanan Somali' den, en son Sömürgeci ülke İtalya ertesi yıl ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

İşgallerin son bulması üzerine kabileler arası geçimsizlik ve yönetimi ele geçirme istekleri neticesi iç çatışmalar yeniden başlamış, bu çatışmalar 1969 yılında Muhammed Siyad Barre'nin ordu desteği ile yaptığı darbeye kadar devam etmiştir.

Barre anarşiye son vermek vede gerekli düzenlemeleri yapmak için giriştiği çabalar 1975 yılına kadar sürmüş, herne kadar bir devletin varlığı ve etkisi halka benimsetilmiş isede tabiatıyle bu arada birçok insanın ölümleride kaçınılmaz duruma gelmiştir.

1979 yılında Barre yeni bir anayasa hazırlamış ve kendisi resmen Devlet Başkanı sıfatını kazanmıştır.

İç çatışmalar ve asayişsizlikler sürerken bu arada Etiyopya'ya bağlı, halkının bir bölümü somali li olan Ogaden bölgesinde üstlenmiş Somalili gerillalarında tahrikiyle Ogaden'i almak için Etiyopya'ya karşı saldırıya geçilmiş isede;


Sovyetler Birliğinin yardımı ve Küba'dan gelen 10 bini aşkın askerinde desteği ile Somali Ordusu ve gerillaları ağır bir yenilgiye uğramış ve bu yenilginin ardından 
1.5 milyona yakın Somali'li mülteci halk ve gerillalar Etiyopya'dan  çıkarılarak Somali'ye geri gönderilmiştir.Zaten açlık yoksullukla başa çıkamayan Somali, bu mültecilerin gelmesiylede tamamen karıştı ve yer yer isyanlar tekrar başladı.

Ülkeyi bir türlü huzura kavuşturamayan Devlet Başkanı Berra 1989 yılında seçime gidileceğini ve çok partili bir sisteme geçileceğini beyan etmiş olsada, bunu gerçekleştiremeden 1991 yılında iki generalin işbirliği ile iktidardan uzaklaştırıldı ve yönetime General Ali Mehdi Muhammed el koydu, ancak diğer General Aydid buna karşı çıkınca komutaları altındaki kuvvetlerle çatışmaya girdiler.

Somali içinde kardeş kavgası okadar kin ve nefrete dönüştüki, ölen askerler dahi parçalanmaya yakılmaya başlandı.
1994 yılına kadar süren iç savaşa Birleşmiş Milletlerin baskısı, silah amborgoları ve ABD.nin asker göndermesi gibi önlemler hiçbir etki yapmadı, tabiatıyle birbirlerine vahşice saldıran kardeşler yüzünden ülke tamamen yoksulluğa ve açlığa sürüklendi.

1991 yılından itibaren iç çatışmaların süregeldiği Somalide,her ne kadar ABD ve batının desteklediği Şeyh Şerif Ahmed Devlet başkanı olarak görünsede, El Kaide desteğindeki İslami Mahkemeler Birliği nin devamı olan Şebab Hareketi ve Genç Mücahitler Birliği ülkeyi elinde bulundurmaktadır.

Diğer taraftan iç savaşın bit türlü bitmeyeceğini anlayan ülkenin kuzeyindeki gruplardan Somaliland, Puntland ve Galmudug, Somali den ayrıldıklarını ve bağımsız birer devlet olduklarını ilan ederler.

Sonuç olarak gerek gruplar ve gerekse aşiretler arası çekişmeler ve iktidar kavgaları süregeldikçe ülkede iç çatışmaların sona ermiyeceği bilinmektedir.

ETİKETLER :  SOMALİ TARİHİ -  AJJURA KRALLIK - BAŞKAN BARNE  -  ETİYOPYA - ŞABAB - EL-KAİDE-  AFRİKA BOYNUZU - ADEN KÖRFEZİ - ARAP İSTİLACILAR -  İSLAMIN ZORLA BENİMSETİLMESİ.

İLGİLİ KONULAR :

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Zamanlar İran İslam Devleti
1979 Yılına kadar İran, sosyal yaşamıyla, ekonomisiyle batı yanlısı çağdaşlığa soyunmuş bir devlet idi, aynen Türkiye gibi.
Ama burasına bir islam ülkesiydi, çağdaşlık yakızmazdı, yobazlar sinsice çalıştı, Fransa'nın desteklediği ve beslediği Humeyni, 1979 yılında herşeyi sildi süpürdü, kadınlara özgürlük geldi.
Amerika'nın Hediyesi Demokrasi Sevsinler
ABD nin, Sosyalist Afganistan Devletini, kendi yarattığı, sonradan da kendisine düşman ettiği kanlı terörist örgütü el-kaide ile birlikte yıktığı ve demokrasiyi getirdiği yeni Afganistan.
Ya o zamanlar bizim basını bir dinleyip bir okusaydınız, o kanlı örgüte mücahtlerimiz diye göklere çıkarttığını.

Dünyanın İlk Seçilen 7 Harikası
Sadece bir tanesi yani Keops Piramidi ayakta kalan Dünyanın 7 
Harikasından 6 tanesi doğa olayları sonucunda yokolmuştur.  
 Dünya Ticaretine Açılan Bir Çin Gerceği
 Asgari aylık ücretin 100-200 $ arasında olan Çin'in dünya pazarını neden ele geçirdiğini şimdi anladınızmı acaba.
Kanlı Katliamlar Ülkesi Ruanda'nın Tarihi
Irkçılık sonucu kadın, erkek, çocuk demeden birbirlerini boğazlayanların ülkesi Ruanda, hemde dünyanın gözü önünde.Adı var ama kendisi olmayan bir devlet Somali Tarihi 
Kağıt üzerinde ve BM e göre tek devlet, adı Somali, ne acıdırki 22 yıldır bağımsız ve mutlu bir sosyalist devlet iken, 1991 yılında ABD nin getirdiği demokrasi ile 5 devletçiğe ayrılıverdi ve devamlı iç savaş.

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020