Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

28.8.11

0
Somali de Açlık


SOMALİ'de KURAKLIK ve AÇLIKTAN İNSANLAR ve ÖZELLİKLEDE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Bir önceki sayfamızda Somali Tarihini işlemiştik.1300 yıllık bir geçmişe sahip ve halkının hemen hemen tamamı müslüman olan Somali'nin bu günkü duruma gelmesinin nedenlerini, dış müdahalelerin siyasal sebeblerini, süre gelen vede devam edecek olan iç çatışmaları irdelemeye çalışacağız bu sayfamızda.


Somali hernekadar resmi üniter bir devlet olarak görünsede, temsili harita da görüneceği gibi fiili olarak 5 ayrı yönetimle idare edilen parçalara ayrılmıştır.


Öyleki Başkentininde içinde bulunduğu İslami Mahkemeler Birliği'ndeki şehirler, kasabalar ve hatta mahelleler, kimin elinde en güçlü silahlar mevcutsa o kabileler, aşiretler yada şeyhler tarafından yönetilir duruma gelmiştir.
Somali'de açlık ve kuraklık deyince akla gelen tek yer İslami Mahkemeler Birliğinin yönetiminde olduğu belirtilen bölgedir.

Bu bölgede merkezi hükümetinmi, İslami Mahkemeleri' ninmi veya birtakım gruplarınmı söz sahibi olduğu tam olarak belli değildir.

Bu yüzdende çatışmalar hiçbir zaman sona ermemiş, kim yönetimi ele geçirmiş ise kendi varlığını devam ettirmekten başka düşüncesi olmamış, halk kendi halinde açlık ve sefalet içinde yaşamlarına devam etmiştir ve böyle devam edeceği şüpe götürmez duruma gelmiştir.

Diğer bölgeler sınırlarını çizmişler dış ülkelerinde desteği ile resmi olmasada fiziki yönden normal yaşamlarına devam etmektedirler.
İslami Mahkemeler Bölgesindeki çatışmalarda aynı soydan ve dinden gelen halkın birbirlerini öldürmeleri, ölmüş asker veya militanlara dahi işkence yapılması, çatışma anında istem dışı, kadınların ve çocuklarında öldürülme olayları okadar doğal hale gelmişki, islami liderler bırakın bu kadınlara çocuklara acımayı, "akideleri iyiyse cennete giderler" diyebilecek kadar gaddar bir durum sergilemişlerdir.

Bu bölgedeki tek birliktelik sunni islam olmak vede yönetimlerini islam şeriat esaslarına göre sürdürmeleridir.

Yönetimdekiler birbirlerine düşman olsalarda olmasalarda destek tamamen El Kaide den gelmekte hatta yöneticilerin çoğunluğununda Afganistan'da eğitim almış El Kaide militanları olduğu bilinmektedir.


Çok sıkı bir şeriat esaslarına göre idare edilen bölgede, insanlar açlıktan kuraklıktan ölselerde, onlar için önemli olan dinleridir, bu durum belki kendi istekleriyle veya baskılarla bilinmez ama tek bilinen gerçek, sokaklarda enderde olsa görülebilen kadınların tamamının başının örtülü, peçeli , gurka lı olduğu, Namaz vakitlerinde ise hemen hemen kadın erkek tamamının iki üç katlı camilere koştuğu, sokakların tamamen boşaldığıdır.

Somali'nin kaderi Afganistan ile aynıdır.
Her iki ülkede uzun zamandır hiçbir çatışma ve karışıklık olmaksızın düzenli bir devlet şeklinde sosyalist rejimle yönetilirken, ABD tarafından destek verilen ve finanse edilen islami militanlarca (El Kaide Örgütünün doğuşu) ülkeler içinde karışıklıklar çıkarılmış ve onların desteği ile rejimlere son verilerek ülkeler belirsiz bir yönetime geçmiş, sonunda da desteklediği örgütler, (kendi şeytanını kendisi yaratmış durumda) ABD ne karşı gelince sonu gelmez bir karışıklıklar yumağı ortaya çıkmıştır.

O zamanlar Afganistan'daki Sosyalist Rejimi devirmek için kolları sıvayan ABD. şimdiki adıyla El Kaide örgütü ve Taliban militanlarının önderliğinde iç savaşı başlattığında ve savaş süresince, Militanları överek  " Mücahitler koministeleri püskürttü, şu kadar sovyet tankını yoketti, şu kadar sovyet helikopterini düşürdü" diye gırtlaklarını yırtarcasına yayın yapan görsel basınla, olayları aynı türde baş sayfalarına haber yaparken gururlanan ve ABD ne yaparsa doğru yapar zihniyetiyle hareket eden yazılı basının hiçmi aklına gelmedi, bu göklere çıkarttıkları örgütlerin, başta ABD olmak üzere bütün dünyanın başına bela olacaklarını.


Somali'de1969 Yılından 1991 yılına kadar sosyalist rejimle normal bir devlet olarak yönetilirken, rejimin yıkılışı 1991 yılından itibaren devlet yönetiminin adeta yok olduğu otoritesiz bir ülke haline gelmiştir.

Bir adıda Şabap olan İslami Mahkemeler Birliği bölgesine kısmende olsa hakim olan El Kaide kökenli yönetimin amacı, ne düzenli bir devletin kurulması, ne açlıkla savaş nede halkın mutluluğudur.

Onların tek amacı genç nüfusun hızla artması ve bu gençlerden oluşacak militan gruplarla Kudüs'ü geri almak ve başta ABD olmak üzere batı ülkelerine ders vermektir. Bu arzularını açık olarakda " Ey müslümanlar çok çocuk yapın, yapınki militanlarımız çoğalsın ve Müslüman olarak bizler ABD ve batı ülkelerine gerekli dersi verelim" diye ifade etmektedirler.

Bölgede açlık, ölümler ve dış yardımlar hakkında bilmediklerimiz :
Bölgede tek doğru olduğu bilinen konu, kuraklığın her yıl var olduğu, açlık ve buna bağlı ölümlerin yoğunluğudur.

SOMALİDE AÇLIK SORUNU
Tüm dünya tarafından bilinen ve her yıl tekrarı yaşanan bu açlık ve ölümlerin sebebleri nedir dersek, bunun çoğumuz tarafından maalesef bilinmeyen nedenlerini soru cevap şeklinde açıklarsak sanırım öğreneceğiz.
Bu konudaki araştırmalarda elde edilen bilgi ve dökümanların kaynağı, konu ile ilgili olarak rastgele girip izleyebildiğim batılı, doğulu,kuzeyli, güneyli Ülke İnt.Siteleri ile bu bölgenin rejiminden hoşnut olan İslam Ülke İnt.siteleridir.

Soru ve Cevapları :(Soruları biz derledik,cevapları anılan ülke sitelerinden aldık)

1- Somali bir çöller ülkesimidir?

-Hayır,Somali de böyle çöl diye nitelenecek arazi yoktur. Olsa diğer beş bölgede de açlıklar hüküm sürer ölümler olurdu.Ülke dağları , vadileri, ovaları olan ve bu yüzden hayvancılığın ön planda olduğu bir yerdir, üstelik çoğu ülkelerde bulunmayan yüzlerce Km.lik bir sahil şeridine sahiptir.

2- Bu kadar şiddetli kuraklık son yılların eserimi?

-Yandaş Siteler : Evet son yıllar özellikle kuraklık arttı, hayvanlarımız susuzluk ve açlıktan ölüyor, aynı zamanda insanlarımız ve özellikle çocuklar.Kanıtı resimler ve videolar.

-Diğer Siteler : Bu soruya evet demek, ülke ikliminin 180 derece değişmesi demektirki,Somali sadece İslam birligi Bölgesi değildir, diğer bölgelerde Somali toprakları,o yörelere kuraklık niçin vurmaz.
Böyle bir iklim değişimi varsa komşu ülkelerdede değişim olmalı,oralardada kuraklıktan açlıktan ölümler aynı derecede olmalı.

Üstelik komşu ülkelerde Somali gibi sahil şeridi de olmayan okadar şanssız ülke çokki. Somali tarihine bakarsak M.Ö birçok medeniyetlerin yer aldığı ve sonrasındada M.S. 600 yılından itibaren birçok devletin yaşamını sürdürdüğü bir ülke.
İklim değişikliği olmadığına göre bu kadar medeniyet hep ölümlerlemi pençeleşmiş.
Öye bi durum olsaydı hiçbir topluluk gelip buraya yerleşmezdi, özelliklede onuncu yüzyıllarda gelip yerleşen ve islami sultanlıkları kuran müslüman araplar.

3- Somali Hint Okyanusu ve Aden körfezi ne açılan uzun bir sahil şeridine sahip, neden deniz mahsüllerinden faydalanmaz?

-Yandaş Siteler : Sahiller uzun ama balık ve benzeri mahsulleri, batılı ülkeler ve sömürgeci ülkeler tamamen avlayıp kuruttu, denizlerimizde balık kalmadı.

-Diğer Siteler : Gülünecek bir iddia. Neden sadece bu bölge sahilinde kurudu balık nesli ,onun hemen kuzey ve güney sahillerindede kurudumu,yoksa tüm afrika sahillerindedemi kurudu.
Yoksa balıklar bu bölge sahilini boykotmu etti,gelip geçerken açıktanmı geçiyorlar.

4- Başta Türkiye olmak üzere sayısı beşi geçmeyen yardımcı ülkeler,dünyaya bu kadar seslenirken,niçil batı ve Birleşmiş milletler yardım kuruluşları yardım göndermez?

-Yandaş Siteler : Somali Şabap bölgesi yöneticileri halka şöyle seslenir :
Ey müslümanlar Batılı ülkelerin ve birlşmiş milletmlerin yardımını almayın,yiyecek maddelerini ülkemize sokmayın,zira onlar yiyecelerin içine ilaçlar koyup bizim neslimizi tüketmeye uğraşırlar.

Bunun için sayısı beşi geçmeyen Müslüman ülke haricindeki hiçbir ülke kuruluşunu Şabap bölgesine sokmazlar, izin verilen islam ülkeleri ise yeterli güvenlik olmadığından gelemez,dolayısıyla yardım gelmeyince yardım almaya gidilir, böylece her yıl yüzbinlerce aç kadın çocuk Kenya Sınırındaki yardım merkezine gelir orada gerekli yiyeceğe kavuşur.

-Diğer  Siteler : İlaç iddiası çok saçma ama, gerisi doğru. Bölge yöneticileri yardım kuruluşu veya diğerlerini ülkeye kabul etmezler,isterse açlıktan ölsün,umurlarında olmaz.Çünki onlar düşmandır yardımlarını istemeyiz.
Tabiatıyle anlatıldığı gibi yardıma ulaşmak için yüzbinlerce insan yola düşer.

5- TV. Haber bültenlerinden bir haber: Yardım almak için Kenya sınırına gelen anneler, hasta ve uzun yola dayanamayacak durumda olan çocuklarını yolda ölürler diye yanlarına almıyorlar ve yola çıkarken çocuklar arasında seçim yapıyorlar.Geride bırakılan çocuğunda bakımsızlıktan öleceği kesin olduğu halde dehşet verici acımasızlığın doğruluk derecesi nedir?Hangi ananın buna gönlü razı gelir?

Yandaş Siteler : ?
Diğer Siteler: ?
Son soruya sitelerde yanıt bulunamadı, yorum sizlerin.
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020