Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

28.8.11

0
Günümüzde Somali Devleti


5 DEVLETÇİĞE BÖLÜNMÜŞ BİR DEVLET SOMALİ

ABD ile BATININ ÖZGÜRLÜK ve DEMOKRASİ GETİRECEĞİZ İDDİASI ile SOSYALİST REJİMLERİNİ YIKTIĞI DEVLETLER ZİNCİRİNDEN BİRİSİ DAHA.

Somali, Doğu Afrika'da, kuzeyde Aden Körfezi, doğuda ise Hint Okyanusu ile kıyısı olan ve batısında Etiyopya, güney batısında ise Kenya ve kuzey batısında Dijiboiti bulunan
Birleşmiş Milletler nezdinde ve dünya devletleri listesinden resmi olarak bağımsız üniter bir devlettir.
Özellikle üniter devlettir dedik, çünkü parçalanmadan önceki 22 yıllık sosyalist rejimde Somali bağımsız, üniter, kendi yağıyla kavrulan, din sömürüsü ve tüccarları bulunmayan dış sömürülere de kapalı olan kavgasız, döğüşsüz çok zengin olmasada geleceğinden emin, üstteki harita da görüldüğü gibi Sosyalist bir Cumhuriyet idi.


Ancak ABD ve Batılı ortakları, tüm İslam devletlerinde olduğu gibi, Somali Devleti halkınada demokrasiyi, özgürlüğü, özelliklede islam dinini tam olarak kullanma özgürlüğünü vermek lütfunda bulunmuş, önce içte bulunan el-kaide ve aşırı dinci grupları ayaklandırmış, 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılınca, desteksiz kalan sosyalist rejim dolayısıyle devlet iflas etmiş ve yıkılmış, ardından iç savaş.
                                Bir tarafta bombalar patlarken

Sonuç aşağıdaki haritada görüldüğü gibi  ABD nin destelediği El-kaide ve dinci radikal militanların hakim olduğu ve şer-i rejimli "İslami Mahkemeler Birliği"(Şabab) Yönetimi başta olmak üzere, bu yönetimi kabul etmeyen ülkenin kuzeyinde bağımsız 3 tane devletçik ile etrafı Şabab yönetimince kıskaca alınmış güney batıda küçük bir kara parçası üzerinde Somali Devleti dediğimiz  ve BM ve dünyaya muhatap Federal Somali.
                                Hemen yanıbaşında imzalar, yardım sözleri binlerce konutlar, kime, hangi 
                                           devletçiğe, yada yönetime bilene aşk olsun.                

Olayın en acı tarafı ise, ABD ve Batının desteklediği Şabab bölgesine ne ABD nede ortakları adım atamamaktadır ve Somali Devletinin başkenti olan Mogadishu kentinin kenar mahalleleri tamamen Şabab kontrolünde, merkez, havalanı , resmi binalar ile  
resmi ve sivil yapılar, kuruluşlar ise Devletin kontrolündedir, devletide 10 bin dolaylarında Afrika Birliği askerleri korumaktadır.İşte bizim iktidarın da ikide bir kardeş Somali Devleti dediği devletin gerçeğide bu, hangi Somali devleti pardon devletçiği ile muhatap oluyoruz orasını bilemeyiz ama, şu anda mevcut Somali Hükümetinin sözünün geçtiği yer yada yönetim sadece Federal Somali, yada Güney Afrika Birliği denen toprak parçası ki Genel olarak Somali toprağının %5 ini dahi geçmez. 

Somali'de  kurulmuş devletçikler, kuzeyden güneye doğru :

1. SOMALİLAND Cumhuriyeti ( Halkı müslüman ama şer-i sistemi rededen, batı ve dünya ile ilişkisini normal düzeyde sürdüren bir yönetim)

2. ÖZERK PUNTLAND Yönetimi (Somaliland benzeri bir yönetim)

3. ÖZERK GALMUDUG Yönetimi (Somaliland benzeri bir yönetim)

4. İslami Mahkemeler Birliği "Şabap" (Katı bir şeriatla yönetilen El- kaide ve azılı militanların kontrolünde, genişlemek, büyümek vede batıya karşı güçlenmek için içte ve dışta devamlı şiddet üreten bir yönetim ki buraya ABD dahil hiç bir batı ülke yöneticileri gelemez, yardımlarıda kabul etmez, ABD nin islam dinini tam kullansınlar dediği Somali ler buradadır ve Cuma günü namaz vakti sokakta kim görünürse ya dayaktan geçirilir yada öldürülür, tam ABD nin istediği gibi özgürce islam dinini kullanıyorlar, Sağol ABD yaptıklarınla gurur duymalısın.)

5. Federal Somalia (Tüm Somali topraklarının BM.  ve Dünya karşısındaki tek temsilcisi  ve bugünkü batı yanlısı Somali Devleti Hükümetinin bulunduğu bölge)                                    ******************************************************

1 - SOMALİLAND CUMHURİYETİ

Somali'nin kuzey batısında kendi cumhuriyetlerini ilan etmiş bir ülkedir. 18.Mayıs.1991 Tarihinde Somali'den ayrılan ülkenin başkenti Hargeisa Şehridir ve kendilerine ait bayrağı vardır.
                                           Somaliland Cumhuriyeti Bayrağı

Dünyada hiçbir ülke tarafından resmen tanınmamakla birlikte özerk yönetimiyle bağımsız bir devlet durumundadır ve nüfusu takriben 3,5 milyondur.
Başta İngiltere olmak üzere batı ülkelerinden destek görmektedir.

Aden Körfezi' ne kıyısı bulunan ülkenin önemli şehirleri :
Hargeisa, Berbera, Burao, Las Anod, Buramo ve Erigabo dur. Nüfusun çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen ülke batı tarzı bir yönetimle idare edilmektedir.

                                                        Somaliland Cumhuriyeti Haritası

   
      Somaliland bağımsızlık günü kutlamalarından bir resim.

Somaliland'da bir doğa resmi.

SOMALİLAND Cumhuriyeti RESİM GALERİSİ için.TIKLAYIN.

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!

**********************************************************************

2 - ÖZERK PUNTLAND YÖNETİMİ

Somali'nin kuzey doğusunda Aden Körfezi ve Hint Okyanusu'na kıyısı bulunan bu bölge, 1998 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş Kendine has özerk bir yönetimdir ve Somaliland gibi hiçbir dünya ülkesi tarafından resmen tanınmamıştır.
Kendine ait bayrağı vardır. Güneyde sınırları kesin olarak saptanamadığından, yüzölçümünün 200 bin Km2. üzerinde (Somali topraklarının 1/3 ü), nüfusunun ise 3,5 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Puntland Eyaleti olarak bilinen bölge nin Başkenti Garoowe dir ve Eyalet 7 ayrı yönetim birimine ayrılmıştır.
Bu yönetim birimleri : İç kesimde bulunan Ayn ve Sool olmak üzere sahile kıyısı bulunan Sanaag, Karkaar, Nugaal, Mudug ve Sool' dur.
En önemli şehirleri ise : Boosaaso, Laas Caanod, Garoowe, Gaalkoayo ve Banderteyle dir.
Nüfusun çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen Somaliland gibi batı tarzı bir yönetimle idare edilmektedir.
                                                         Puntland Bayrağı.

Puntland kuruluş yıldönümü kutlamalarından bir resim.


Puntland da bir şehir görüntüsü.


PUNTLAND Yönetimi GÖRSELLERİ İÇİN..TIKLAYIN


**************************************************************************

3 - ÖZERK GALMUDUG  YÖNETİMİ

Somali içinde küçük bir özerk bölgedir ve kuzeyinde Pundland, batısında Eyitopya, güneyinde İslami Mahkemeler Birliği (Şabap), doğusu ise Hint okyanusu sahilidir.

Bölge bu gün için bir bağımsızlık amacını düşünmemektedir. 14 Ağustos.2006 Tarihinde özerliğini ilan eden Galmudug'un yüzölçümü 46 000 Km2,  Başkanı Mohamed Ahmed Alin ve Başkenti Galgacyo'dur.

Hernekadar Hint Okyanusu sahili Galmudug'a bağlı olarak görünsede, Sahil Meşhur Somali korsanları ve İslami militanların kontrolü altındadır.
                             
Bölge gerek Eyitopya ve gerekse Fransa'dan devlet yatırımı için yardım talep etmiş, Fransa 8 okul için yardımı kabul edip organize personelini bölgeye göndermiş isede, ne yazıkki gelen bu personelin islam militanlarca kaçırılması üzerine Fransa yardımı durdurmuştur.

Diğer taraftan Eyitopya sahildeki Hobyo kentinde liman için yardıma söz vermiş liman için kendi kuvvetlerinin eşliğinde halen limana ulaşım yollarının çalışmalarına başlamış ve devam etmektedir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Yönetim Öğretim ve Eğitime büyük önem vermiş UNİCEF, Hindistan, Güney Afrika, Dubai gibi ülkelerin eğitim için yardımlarını kabul etmiş, ayrıca dünyanın çeşitli ülkeleriyle görüşerek gençlerin üniversitelerde öğretim görmelerinin yolunu açmıştır.

Özerk bölge, batıda Mudug ve doğuda Hobyo adlı iki eyaletten oluşmaktadır.

Fazla gelişmiş olmasada bölge kentleri : (Mudug Eyaleti'nde) Gaalkacyo, Bandiiradley, Galinsoor, Algula, Bitale, Dinowda, Cel Dhanaane.

(Hobyo Eyaleti'nde) Hobyo, Afbarwaago, Wisil, Bacaadweyne, Qaydaro, Ceeldibir, Xingod, Dabaro.

                               Korsanlar diyarı Hobyo'dan bir görüntü.

GALMUDUG Yönetimi GÖRSELLERİ İÇİN..TIKLAYIN


******************************************************************************

4 - FEDERAL SOMALİA YÖNETİMİ : (Geçici Somali Devleti)

Somali'nin güney batısında bulunan bölge, Afrika Birliği'den gelen 6 bin civarında ki Silahlı Kuvvetlerce koruma altına alınmıştır.
Birleşmiş Milletlerce tanınan bu geçici Federal Somali Devleti  tüm somaliyi temsil eder.

Hernekadar Somalı çeşitli yönetimlerce idare edilsede, hiç biri Dünya Devletleri'nce tanınmış değildir ve bu yüzden Devletlerin somali ile ilişkileri buradaki hükümet ve başkanıyla gerçekleşir.

Açıklamak gerekirse belirli sınırları ile Somali'den ayrı gibi görünen bu bölge yönetimi, genel Somali'nin yönetim merkezi olarakda görülebilir.

En büyük düşmanı ise hemen bitişiğinde bulunan ve Somalinin bir parçası olan İslami Mahkemeler Birliği yönetimidir ve El Kaide destekli islami şeriat sistemiyle idare edilen bu yönetim, fırsat buldukça saldırıya geçer ama gerek batı dünyasının tam desteği ve gerekse Afrika Birliği Silahlı kuvvetlerinin karşı koyması ile saldırılarında başarı gösteremez.

Batının buraya destek vermesinin ana sebebi de, Somali genelinin, çok sıkı bir islam şeriat rejimi  ile idare edilen İslami Mahkemeler Birliği'nin kontrolüne geçmemesidir.

Somali'nin resmi başkenti Mogadishu olmasına rağmen Somali ile ilgili kararlar, can emniyeti bakımından bu bölgede alınır.

Geçici bir devlet olarak görünen bu bölgenin belli başlı kentleri Garbahaarey(Gedo Bölgesi) , Xuddur(Bokool Bölgesi) , Baydhaba(Bay Bölgesi) dır.

FEDERAL SOMALİ Bölgesi GÖRSELLERİ İÇİN TIKLAYIN

*********************************************************

5 - İSLAMİ MAHKEMELER BİRLİĞİ (Şabap)
(Islamic Courts Union-ICU) - Şeriat Yönetimiİslami Mahkemeler Birliği hemen hemen Somali yüzölçümü  bakımından, ülkenin yarısını kaplar ve güneyinde yer alır.

Başkent Mogadişu’nun önemli bölgeleride dahil birçok şehir ve kasaba  kontrolleri altındadır.
Somali’nin tamamının müslüman olmasıda bu yönetimin yayılmasına yardımcı olmuştur ve bölge sıkı bir islami şeirat sistemiyle idare edilmektedir.
                                          Şabab Bayrağı               

Yönetim kadrosu Hizbullahçılar,yerli militan gruplar ve El kaide üyeleri gibi aşırı dinci gruplardan oluşmuş isede, bölgenin tamamında etkin oldukları söylenemez.

Öyleki ülkede her şehir kasaba hatta köyler ayrı ayrı islami gruplarca yönetilmektedir.
Bu bakımdan gerek diğer bölgelerle ve gerekse kendi aralarında  çatışmalar hiçbir zaman son bulmamıştır ve bulacağıda şüpelidir.

Birliğin amacı tüm Somali’yi kontrolleri altına almak ve ülkede tam anlamıyla şeriat sistemini uygulamaktır.
 Hayalleri ise doğurganlığı teşvik ederek nüfusu çoğaltmak ve yetiştirilecek yeni militanlar sayesinde Kudüs'ü geri almak ve batı dünyasına gerekli dersi vermektir.

Bölge halkı kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktır ve açlık hastalık yüzünden özellikle çocuklar her an ölümle karşı karşıya kalmaktadır.

Bu kadar kıtlık ve açlığa rağmen yöneticiler,Birleşmiş Milletler yardım birimleride dahil olmak üzere yabancı ve Müslüman olmayan hiçbir ülkenin yardım kuruluşlarını bölgelerine sokmadıkları gibi yardımlarınıda kabul etmemektedirler.

Buna gerekçe olarakda, yabancıların verecekleri yiyeceklere ilaç koyduklarını ve soyumuzu kurutacaklarını söylemekte, olayın acı tarafı ise tüm halkı bu saçma sapan iddialara inandırmaktadırlar.

Dolayısıyla kendi kendine yetişir bir üretimi olmayan vede gelecek hertürlü yardıma karşı koyan bölgede her yıl açlıktan kadınlar, çocuklar ölmekte, o biçarelerin tamamının militan olan eşleri babaları ise, batının gerek direkt iaşe ve gerekse kalkınma için yaptıkları yardımları akıllıca kullanarak bölgelerinin yaşam tarzını daha refah duruma getiren komşu özerk bölge lere karşı savaşmakta ve o bölgeleride kendi toprakları içine almaya çalışmaktadırlar.
                    Mogadishu sahilden görünüş

Hangi mantık bunu kabul eder bilinmez ama, hem tüm dünyaya meydan okuyacaksın, onların yardım isteklerini geri çevireceksin, hemde yıllarca her yaz mevsiminde, ölümle pençeleşen kadın ve çocukların, o meydan okuduğun ülkelerden yarım alabilmeleri için Kenya sınırında kurulu mülteci kamplarına, yollarda ölecek olanlarıda bildiğin halde üstelik yaya olarak gitmelerine, tüm dünya insanlarının merhamet duygularını istismar ederek izin vereceksin. Bune perhiz bune lahana turşusu deyimine uyan tam bir uygulama.

Genelde hayvancılık ve azda olsa tarımla uğraşan bu bölgenin belli başlı şehirleri :
 Mogadishu(Merkez hariç tamamı), Kismayo, Beledwayne, Bu'ale, Marca, Baydhaba, Mareeg, Jowhar, Haradere.

                  Mogadishu sahilinden bir görünüş.

İSLAMİ MAHKEMELER BİRLİĞİ Yönetimi GÖRSELLERİ İÇİN TIKLAYIN

************************************************************************

SOMALİ GENELİNDE ÜRPERTEN RESİMLER
İÇİN BURAYI ...TIKLAYIN

************************************************************************

ETİKETLER : SOMALİLAND  SOMALİ  AÇLIK ÖZERK PUTLAND  ÖZERK GALMUDUG  FEDERAL SOMALİ  İSLAMİ MAHKEMELER BİRLİĞİ  ŞABAP BÖLGESİ

İLGİLİ KONULAR :
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020