Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

31.7.11

0
Reality Show


Reality Prog. ve Yapımcı Yalçın Çakır

Tv.Kanallarında genelde haberler, belgeseller, tartışma ve reality show gibi programları izlerim, bu programları sitemiz için adeda bir kaynak daposu olarak görürüz.
Özellikle son yıllarda çocuklar ve kadınlara yapılan haksız vede ilkel sayılabilecek tavırları davranışları sık sık izlemekteyiz.
Çocuklara karşı onları üzecek, yaşamları konusunda onlara eziyeti reva görecek yada en kötüsü yaşamlarını etkileyecek davranış ve hareketler benim nezdimde affedilmez vede tartışılmaz bir husustur, bunları insan olmayan tabiri caizse yaratık diyebileceğim canlılar yapar sadece, ne benim nede toplum bilimcilerinin bu tür davranışları yapanlar hakkında sebeb aramaları tamamen yersiz, tek kelimeyle insan dışı birtakım yaratıkların yaptığı eylem deyip geçilmelidir.

Çünki çocuklar yetişkinlere nazaran korunması sevilmesi gereken insan fidanlarıdır, onların sadece ebeveynleri değil tüm toplum yetişkinlerince korunup kollanması, gerekli ihtimamın gösterilmesi insanlar için şarttır vede insanlığın olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesidir bu.
Daha açıkçası insan olan ben insanım diyenler, kendilerinden güçsüz durumda olanlara, merhamet acıma duyguları içerisinde ellerinden gelen her türlü etkinliği göstermek zorundadırlar.Bu durum sadece çocuklar ve aciz durumdaki insanlar için değil, kendinden aşağıda bulunan tüm canlılar içinde aynen geçerlidir.
İnsanın insan olduğunu gösteren erdemlilikler içinde en başta gelen özelliiklerden biride bahsi geçen merhamet, acıma ve yardım gibi ince ve hassas duygulardır.Bu tür özellikleri bulunmayan insanlar sadece sosyal ve fiziki görünüşleri dolayısıyla insandır.

Konuya bu açıdan girerek bağlantı kurmak istediğim esas konuya geçmek istiyorum, konu başlığında Sn.Yalçın Çakır beyfendinin isminin geçmeside zaten irdelemek istediğim bu yeni konu ile ilgilidir.

Halk dilinde sık sık geçen İnsan gibi insan deyimine örnek arıyorsanız, size bir çok isim sıralayabilirim vede bunların içinde buyurun size bir örnek:
Flash Tv.Reality Show program yapımcısı Sn. Yalçın Çakır.

İlk bakışka bende dahil birçok izleyicinin gözünde gerek sert tavırları,fevri davranışları, arada bir izleyicileri terslemesi yadırganacak durum olarak görünmüştür, belki arada kınamış olabilirizde.
Ama bir insanın insan olma erdemliliklerine sahip olup olmadığının fiziki ve dış görüşünüşünden tavırlarından anlaşılamayacağını Sn. Çakır bizlere kanıtlamıştır.
Son günlerdeki programlarının birinde bazı izleyicilerimizde görmüş vede dinlemiştir sanırım. O sert ve haşin görünüşün altında okadar ince okadar içten okadar duygusal bir söylemde bulunduki, işte bu iki üç cümle onun nekadar erdemli bir insan olduğunu adeda topluma, özelliklede kınayanlara bir şamar misali göstermiştir.


Ne demişti o programda Sn.Çakır özetle :
Arkadaşlar geçen gün bir apartman önünde su dolu bir kabın başındaki iki yavru kedinin su içmelerini izledim, o sıcak havada okadar susamış olacaklarki kimseye aldırmadan habire su içmelerini görmenizi isterdim doğrusu.
Arkadaşlar sizde evlerinizin önüne bir yoğurt kasesi veya elinize geçen küçük bir kaba su koyup kapınızın önüne bırakın, onlarda mutlu olsun yaşamlarını sürdürsünler gibi.

Candan kutlarım sizi Sn.Çakır Bey, isterdimki birçoğu ulusal nitelikte yayın yapan yüzlerce Tv. kanalarından da bir iki saniyelik böyle yayınlar yapılsada, kimsesiz ve yardıma herzaman muhtaç olan bu hayvanların yaşamlarına katkıda bulunsa.
Bu basit öneriye bende biraz bir eklemede bulunmak isterim.

Adı üstünde zaten bunların, kimsesiz sokak hayvanları, yardıma, ilgiye, sevgiye muhtaç bu zavallı hayvanlarla mahalle sakinlerimiz biraz daha ilgilense, fenamı olur diyorum.

Özellikle kediler ve yavruları okadar sevgiye ihtiyaçları varki deneyin bir gün biraz yem ve su verin birkere dahi olsa, ikinci defa sizi görsün anında sizi tanır koşarak yanınıza gelir,sevilmeyi ve ilginizi bekler, siz gerektiği gibi yakınlık gösterin karnını doyurun sonrada gözlerine bakın, iyice bakın göreceğiniz tek şey mutluluğu vede size karşı minnettarlığırdır, bu tavrını konuşmasada gözleri vede bakışlarıyla sizlere ifade eder. Denemenizi öneririm.
Ve yine de diyorumki, gerçi Platon'un Ütopyası gibi olacak ama, yerine getirilmesinin hayal olacağını bilsemde söylemekten vaz geçmiyeceğim :
Her sokak veya caddelerde mevcut binalardan en kötü ihtimalle her on binadan iki tanesinin, içinde oturan hayvansever sakinlerince bina bahçesine yapılacak basit ve bir m2 alanındaki kulubelerin, o zavallı hayvanların gerek yazın ve gerekse kışın açlıktan soğuktan yok olmalarını önleyeceğini bilmek için fazla zeki olmayada gerek yoktur sanırım.


Bilhassa bu konuda yerel yönetimler öncülük etse, bina sakinlerine yol gösterse, biz barınaklarla bu işi tam çözemiyoruz yardımcı olun sizlerde ilgilenin dese, bahçelerinizde yer gösterin, evlerinize alın gibi önerilerde bulunsa.
Ama nerdeee Türkiye'de böyle bir uygulamaya geçilmesi, dedimya hepsi ütopya bunların.
Bu güne kadar böyle bir uygulamayı ne gördüm nede duydum,bırakın uygulamayı teşebbüste bulunanları dahi duymadım ne yazıkki.
Ya Ülkemiz yerel yönetimlerinde hiç hayvan sever yok, en acısıda bu zaten şayet yoksa böyle yöneticiler, demekki onları seçen seçmenlerde de yok bu tür yardımsever insanlar.

Vazgeçtik, bırakın böyle uygulamaları, bırakın hayal mahsülü yöneticileri , evine sokak kedisi alıpta ona yaşam hakkını verenlere, bir hayvan düşmanının şikayeti üzerine, zabıtalarını gönderen ve kediyi almaya geldik şikayet var diyebilen yöneticilerin varlığı da ayrı acı bir konu.


Acaba diyorum, hep bir ağızdan söylediğimiz dünyanın en son, en güzel vede merhameti ön planda tutan dininin geçerli olduğu, yine dünyanın en merhametli milletlerinden biri olan Türk milletinin yaşadığı ülkemiz insanlarına bu tür erdemlilikler yakıştırılmıyormu.

Konuyla ilgili olarak dinlerini kültürlerini çoğu insanlarımızın yerdiği beğenmediği bir ülkeden Britanya Krallığı'nın (İngiltere diye anılır) Galler Bölgesi Başkenti Cardiff yerel yönetiminin, sokak hayvanları hakkındaki uygulamalardan bilgi almak için

 KADINA ŞİDDET :
Özellikle son iki yılda hızla artmış olan Kadına şiddet, tacizler, cinayetler konusuna gelince kısaca bir açıklama yapacağım ve yorumu siz değerli izleyicilerime bırakacağım.
Bir TV.kanalının haberine göre yapılan bir anket ve araştırmada, ülkemiz tarihinde dindarlığın ve milliyetçiliğin en yüksek durumda olduğu zaman kesimi son iki yıl mış.

Özellikle kadın cinayetleri konusu :
Bizimde içinde bulunduğumuz Orta Doğu bölgesine has yaşam tarzını benimsemiş, tüm gelenekleri ve mensubu olduğu İslam Dini'nin bilhassa Emevi İslam kültürünün desteklediği, bunlarda yetmezmiş gibi son yıllardaki yönetimlerinde, sen kadınsın önce en az üç çocuk doğur sonra işine bak diyerek, kayıtsız şartsız destekte bulunduğu bir erkek egemen toplumunu içinde barındıran ülkemizde, bir kadının çıkıpda bilinçli olarak yokedilmiş Atatürk Devrimleri'ne güvenerek bende insanım bende bir bireyim diyebilme cesaretini göstermenin neticesi ne olabilir diye soracağım.
Yorum sizlere ait.Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020