Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

20.7.11

0
MENENGİÇ ve Menengiç Kahvesi

YABANİ DOST MENENGİÇ

Meyvesinde, başta E  ve  B  grubu vitaminler olmak üzere bir çok minarreller taşıyan (Sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, çinko gibi) aynı zamanda protein,yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri gibi yararlı maddeleride ihtiva eden Menengiç, diğed adlarıyla Çitlenbik, Çedene, Çıtımık ve Sakızlak ülkemizde başta Akdeniz iç bölgeleri olmak üzere birçok sıcak topraklı yörelerinde doğal olarak yetişmektedir.
Aynı zamanda tohum çelik lede üretimi yapılmaktadır.
Çalı türü bir bitki olup, boyları 6 – 9 m. ye kadar yükselebilir ve Mart-Nisan aylarında mor renge yakın kırmızı çiçekler açar. Meyvesi küçük küre şeklindedir ve olgunlaştıkça yeşil ve mavi renge dönüşür.
Meyveleri çerez olarak yenildiği gibi börek ve benzeri hamur yemeklerinde iç malzemesi olarakda kullanılır, ayrıca yine meyvelerinden Menengiç Kahvesi, yağından ise Bıttım Sabunu yapılır.
Menengiç Kahvesi :

Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi içindeki antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu yaşlanmaya bilhassa kansere karşı  koruyucu bir etkiye sahiptir.
Kahvenin üretimi iki şekilde yapılır, bunlardan birincisi tam olgunlaşıp kurumuş meyvelerin kavrularak kahve makinesında çekilmesi, ikincisi ise meyvalardan yağ çıkarılarak bu yağdan kahve yapılması.
Kahvenin hazırlanıp servis edilmesi aynın Türk kahvesi gibi adımları takip eder, ancak su yerine süt konulması lezzetini bir kat daha arttırır.

Bütün bunların yanında şekerleme endüstrisinde de kullanılmakta olan menengiç in halk arasında, sarılık, egzama, astım, ishal, mide ağrısı gibi hastalıkların tedavisindede kullanıldığı bilinmektedir.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020