Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

28.3.11

0
Japonya'da DepremJaponya'nın kuzey doğusunu 8.9 büyüklüğündeki deprem vurdu ama büyük hasarı deprem değil tsunami yaptı.


11.Mart.2011 Günü yerel saat 14.46 da meydana gelen depremin yerin 24 km. derinliğinde olduğu ve deprem merkezinin Tokyo'ya 380 Km. Sendai bölgesine ise 130 Km. uzaklıkta olduğu bildirildi.
Deprem sonu ortaya çıkan tahmini 10 m.
yükseklikteki dalgalarla kendini gösteren tsunami,sahilden başlıyarak önüne ne geldiyse otomobilleri, kamyonları, ahşap evleri sandalları, küçük gemileri sürükliyerek tarım arazilerini aşmış, 5 km.yol katedip Fukushima kentine kadar aynı hızla gelmiş, ancak kentte sağlam binalara gelince hızı kesilmiştir.
Bir müddet sonrada getirdiği onca moloz yığınını bırakıp geri çekilmiştir.
Ana depremin ardından 7.1-5.4 arasında 20 ye yakın artçı depremin meydana geldiği bildirilmektedir.

13.Mart.2011 :
Suların geri çekilmesiyle hasarın ne kadar büyük olduğu görüldü.Tarım alanları tamamen yok olmuş durumda. Dalgaların sürüklediği tekneler, küçük çapta gemiler, arabalar ve molozlar sokaklarda caddelerde kalmış öylesine.
Ölü sayısının 200 , kayıp sayısının ise 400 dolayında olduğu söylenmesine rağmen,sahilde ve gemilerde henüz ne kadar kayıp olduğu belli değildir.
Tsunami nin Pasifik te kıyısı bulunan tüm ülkeleri etkiliyeceği bildirilmektedir.

Yanan rafineriler, hasar gören nükleer santrallar ise ayrı bir tehlike. Zararın 15 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.
Resmi kayıtlara göre 700 e yakın insanın öldüğü, ancak tsunami nin ilk vurduğu Miyagi Bölgesindeki 17 bin nüfuslu Minamisanriku Liman kentinde 10 bin kişiden tam olarak haber alınamadığı bildirilmektedir.

Kurtarma çalışmalarına başlayan 50 bine yakın kurtarma ekibinin hızlı ve programlı faaliyetleri devam etmektedir.

Depremin merkez üssüne en yakın Sendai kenti adeta bir hayalet şehir gibi görünmektedir. Tahmini 1.5 milyon konutun sular altında kaldığı ve hasar gördüğü bildirilmektedir. Aradan 24 saat geçmesine rağmen kuzeydoğu bölgesinde bulunduğu tahmin edilen 4 trenden hala olumlu bir haber alınamadığı bildiriliyor.


Bilim adamlarına göre Japonya bu depremde 2.4 m.hareket etmiş, aynı zamanda da depremin etkisiyle dünya ekseninde 10 cm.lik bir kayma meydana gelmiştir. Bu değişim sonucu ise dünyanın kendi etrafında dönme hızı 1.6 mikro saniye kadar artmış dolayısıyle günlerde 1.6 mikrosaniye kısalmıştır.
Dünyanın en büyük fakat en eski teknolojisine sahip Fukuşima Nükleer Elektrik Santrallarındaki soğutma sistemlerinde meydana gelen hasarlar nedeniyle,bu santralın bir reaktörürün de patlama olduğu dolayısıyla basınçlı buharla birlikte havaya yayılan radyasyonun, hayati tehlikeye neden olduğu gerekçesiyle 20 km. yakınındaki tüm yerleşim alanları boşaltılmış ve yöre yasak bölge ilan edilmiştir. 
Diğe reaktörlerde de soğutma arızaları görüldüğünden onarım çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

23.Mart.2011
Sonuç olarak Deprem ve Tsunami'nin getirdiği felaket tablosu :
Tamamen silinen yada büyük hasarlara uğrayan onlarca kent, yokolmuş binlerce hektarlık tarım alanları ve tarım ürünleri, takribi onbin insanın ölümü, yine takriben onsekiz bin insanın akibetinin belli olmadığı yada kayıp olduğu, sayısı bilinmeyen vede hiç bilinmeyecek olan,binlerce insan dostu evcil yada ehlileştirilmiş hayvanların tamamen yok olduğu, 300 milyar dolara yaklaşan bir zararın meydana geldiği, tüm bunlara ilaveten uzun zaman Japonya'yı ve Dünya Ülkelerini tehdit edecek olan, arızaları düzeltilemiyen dünyanın en büyük nükleer santrallarından sayılan nükleer santralının dört adet reaktörden sızan radyasyon bulutlarının var olduğu bir ülke Japonya.

Deprem ve Tsunami görüntüleri:
Resim Galerisi-1 için...TIKLAYIN.
Resim Galerisi-2 için...TIKLAYIN.
Resim Galerisi-3 için...TIKLAYIN.
Videolar-1 için..............TIKLAYIN.
Videolar-2 için..............TIKLAYIN.
Videolar-3 için..............TIKLAYIN.Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020