Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

8.3.11

0
Dünya Kadınlar Günü
-->Tüm Dünya ve Ülkemiz Kadınlarının 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ Kutlu Olsun.


Dünya Kadınlar Günü'nün Tarihçesi :

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kavramı 1910 yılında, içlerinde Osmanlı ve benzeri ülkelerin bulunmadığı 17 ülkeden 100 e yakın kadın delegenin katılımıyla, Almanya/Kopenhag kentinde yapılan 2 nci Enternasyonal Kadın Konferansı'nda gündeme alınmış ve kabul edilmiştir.

Kadınlar günü afişi.1914
Dünya nüfusunun hemen hemen dörtte birine sahip İslam Ülkeleri ile özellikle Sunni/Hanefi mezhebinin katı kurallarının uygulandığı ümmetçi Osmanlı'da böyle bir kavramın gündeme gelmesi doğal olarak beklenemezdi. 

Çünkü bu ülkelerde kadın, hala günümüzde de olduğu gibi, İslam nüfusunun hızla yükselmesi için hiç ara vermeden sürekli çocuk doğuran bir ana ve kocasının, erinin cinsel isteklerini yerine getiren cinsel bir obje olarak kabul edilmekteydi. 

Kadınlar Günü kavramının oluşmasında iki ayrı olayın baz olarak alındığı gerçeği ağırlık kazanmıştır.

Bunlardan birincisi :
8.Mart.1857 Tarihinde ABD.nin New York  kentindeki bir tekstil fabrikasında geçen olaydır.

Anılan tarihte çoğunluğu kadın işçilerin oluşturduğu 40 000 e yakın dokuma işçisi, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve 12 saate varan günlük iş saatlerinin düşürülmesi için tekstil fabrikasında greve giderler. 

Bunun üzerine grevin kanunsuz olduğu gerekçesiyle yönetim emriyle grevcilere karşı emniyet güçlerinin saldırmaları üzerine, işçiler toplu olarak fabrika içine sığınmış, bu arada sebebi bilinmeyen bir yangın meydana gelincede dışarı kaçmak isteyen işçilerden çoğunluğu kadın olmak üzere 129 işçi nin canvermesidir.

İkincisi ise :                                                                                  Clara Zetkin(solda)ve Rosa
1917 Yılında Çarlık Rusya’sının Petrograd kentinde kadın işçiler tarafından çalışma koşullarının düzeltilmesi için , o yıla kadar bazı ülkelerde kadınlar günü olarak kabul edilen 8 Mart günü “Ekmek ve Barış ” adı altında greve gitmeleri ve kötü çalışma koşullarını protesto etmeleridir.
Clara Zetkin(solda)ve Rosa                                                                                                                              
İlk Kadınlar Günü kararı, 1910 Yılında Sosyal Demokrat Partilerin Kopenhag’da düzenledikleri ve 17 ülkeden gelen  100 yakın kadın delegenin katıldığı 2 nci  Enternasyonal kadın Konferansında alınan "2 nci Enternasyonal Kadın Mücadele Günü" kararıyla tarihe geçer.

Bu konferansda Alman SDP. önderlerinden Clara Zetkin, 8.Mart.1857 tarihindeki olay nedeniyle 8.Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" (İnternationaler Frauentag) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliği ile kabuledildi.

Kabul edilen bu Kadınlar Günü 1911 Yılında  Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre ve ABD de milyonlarca kadının katılmasıyla kutlanır,1912 yılında ise bu kutlamalara Fransa, İsveç ve Hollanda kadınlarıda katılır.

1921 Yılına kadar yapılan kutlamalar Bahar mevsiminin girişinde yapılmaktadır. 8 Mart günü kararı ise, 1921 yılında Moskova’da yapılan 3 ncü Enternasyonal Kadın Konferansında  alınır ve aynı yılda  Türkiye’de dahil olmak üzere "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlanır.

Son olarak ABD ninde bu günü 1960 yılında kabul etmesiyle Kadınlar Günü konusu gündeme oturmuş olur ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun  16.Aralık.1977 tarihinde aldığı bir kararlada, 8 Mart ‘ın Dünya Kadınlar Günü olarak resmen kabulü gerçekleşmiş olur.

Türkiye'de 8.Mart'ın Kadınlar Günü olarak kutlanması ise 8.Mart.1975 tarihinde yapılan "Türkiye 1975 Kadın Yılı" Kongeresinden sonra gündeme gelir ve mütevazi gruplar halinde kutlamalar yapılır. 1980 lerde ara verilen kutlamalar ancak 1990 dan sonra daha geniş kesimlerce yapılmaya başlmıştır.

-->
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020