Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

6.1.11

0
Kuzey KORE Gerçeği


KAPİTALİST DÜNYANIN SIRT ÇEVİRDİĞİ ÜLKE
KORE DEMOKRATİK HALK CUMHURİYETİ (Kuzey Kore)


Gelişmiş yada az gelişmiş tüm kapitalist ülkelerce kapalı kutu diye adlandırılan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yani Kuzey Kore, Güneydoğu Asya ülkelerinden olup, doğusun da Japon Denizi, batısında Sarı Deniz, kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde ise Güney Kore bulunmaktadır.

ABD ve batı ülkeleri ile onların güdümündeki ülke basınında, Kuzey Kore’nin özgürlüklerin yok olduğu, insanların çocukların açlıktan sokaklarda öldüğü, halkın ızdırap içinde adeta köle misali yaşadığı gibi saçma sapan birtakım dedikodular yayınlanmış olmasına rağmen, izlediğim ve incelediğim yerli yabancı birçok internet sitelerinin hiç birinde bu iddiaları kanıtlayıcı ne bir resim ve nede bir yoruma rastlayamadım.

Oysaki yerdeki karıncanın hareketini dahi uzaydan görebilen resmini çekebilen bir teknolojiye sahip olan ABD ve batı ülkeleri,doğruysa bu iddiaları neden bir resmini çekip yayınlamazlar, acaba korede insanlar yeraltındamı yaşıyorlar.

Özgürlük anlayışı nedense kapitalist ülkelerde, öncelikle hür teşebbüs, üretim araçlarına sahip olabilme, pek mantığı olmasada özgürce seçme seçilme (zira ülkeyi idare edeceklerin seçimi birkaç liderin iki dudağı arasındadır), herkesin değilde sadece imkanı olanların ev, yazlık, yat, Motorlu taşıt ve lüks tüketim gibi ürünlere sahip olabilmeleri şeklinde algılanır,genelde özgürlük anlayışı budur.

Bu tanımlamaya göre doğrudur, Kuzey Kore’de fabrikası, binlerce dönüm arazisi, daireleri, yazlıkları, motorlu taşıtları ve benzeri ürünleri olan kimse yoktur,olmamasıda gayet doğaldır, çünki orada hiç kimse açıkta çadırda sokaklarda değildir, miras devretme hakkı olmasada halkın tamamının başını sokacağı bi evi vardır,alt yapı tamamen yapılmış olduğundan.Halkın tamamının yararlanacağı geniş caddeler,yollar toplu taşıma araçları vardır, ayrıca yine halkın tamamının yararlanabileceği dinlenme tesisleri vardır.

Bunların yanında onlarda olmayanları sıralarsak :
Kendi yerli üretimleri olmadıkça en son teknoloji ürünleri yoktur, yine kendi üretimleri olmadıkça lüks tüketim ürenleride yoktur.

Bunlara ilaveten :
Halkın yaşam boyunca ana gereksinimlerinden , sosyal güvencesi olmayan insan yoktur, geleceğinden emin olmayan insan yoktur, hastalığında kendisinden ücret talep eden doktoru hastanesi yoktur, parasıyla ilaç veren eczanesi yoktur, çalışma zamanlarında sokaklarda avare dolaşan kahvehanelerinde akşama kadar taş dizen insanlar yoktur(Zira sistemlerinde insanın tarifi sadece düşünen hayvan insandır değil, düşünen ve çalışan hayvan insandır ilkesi geçerlidir).

Olmayanlara devam edersek :
Beline silah takıp şundan bundan haraç toplayan insan, evlere gizlice girip eşya para çalacak hırsızlarıda yoktur, hemen hemen okuma yazması olmayan insanda yoktur(% 1), kadın erkek eşitsizliği kesin olarak yoktur, birkaç kadın eş alayım diyen erkek egemen geleneğide yoktur, beş on çocuk yapayımda onları köle gibi çalıştırıp mal mülk sahibi olayım sonrasındada birkaç kuşak geçince  aşiret olayım diyen aile reisleride yoktur, Kadınları seks objesi olarak gören erkekleride yoktur, namusu kadınlara indeksleyen toplumda yoktur, cin çağıran cin kovalayan cinci şarlatanlarıda yoktur, halkın dini duygularından yararlanıp kendi çıkarları için kullanan sahte dincileride yoktur, bunlara benzer onlarca sayabileceğimiz yoklar listesine son noktayı koyalım. Orada suç işleme özgürlüğü yoktur.

Bukadar var olan ve yokolanlar sergilendikten sonra, kapitalizmin özgürlüğü ile kapitalistlerce özgürlükten yoksunluğu dünyaya ilan edilen sosyalizmin yoklar özgürlüğü arasındaki farkın yorumunu siz sevgili izleyicilerimize bırakıyorum.
Kuzey Kore Temel veriler :                                                 
                                                                                                  
Resmi İsmi      : Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti.(Chosön Minijuiuiü İnmin Konghwaguk)
Kuruluş Tarihi : 9.Eylül.1948
Yönetim Şekli  : Tek Partili Sosyalist Cumhuriyet, Kominizm, Juche.

Başkent…….. : Pyongyang
Milliyeti…….. : Koreli
Resmi Dili……: Korece
Resmi Alfabe...: Chosön’gül
Ulusal Marşı….: Aegukka
Ebedi Lider…...: Kim Il-sung                                                                          
Başkan………..: Kim Jong-il (Kim Il-sung’un oğlu.1994-2011)                          
Yeni Başkan......: Kim Jong-Un(Kim Jong-il'in oğlu)
Sav.Kom.Bşk…: Kim Jong-il
Halk M.Bşk…  : Kim Yong-nam
Premieri……….: Choe Yong-rim
Dinler………..   : % 70 i Ateist, geri kalan halk ise Budizm, Konfüçyüs ile Sayıca az Hristiyan ve Chondogyo.
Nüfusu……….. : 24 milyon.(%99.8 Koreli,kalanı ise Çinli,Japon,Vietnam ve Avrupalı dır)
Ortalama Yaş…: 70 – 79 Yıl.
Para Birimi……: North Korean WON (kpw) Kuzey Kore WON’u
GSYİH……….  : 40 Milyar (2008)
GSYİH……….  : 28 Milyar (2009)
Kişi başına G….: 1.900 $ (2008)
Kişi Başına G…: 1.244 $ (2009)
Takvim………...: xx/yyyy/mm/dd
Saat Dilimi…….: Korea Standart Time (UTC + 9)
Trafik Akışı……: Sağ
Telefon Kod……: 850                                                                                         
İnternet TLD…  : kp.                                                                                           

İDARİ YAPISI :
Kuzey Kore Eyaletler bazında yönetilen bir sosyalist devlet. Ülke 9 Eyalet, 3 Özel Birim ve direk merkezi hükümete bağlı birisi Başkent olmak üzere 2 özel şehire ayrılmıştır.

Merkeze Direkt Bağlı Şehirler:
 1- P'yŏngyang (Kuzey Kore Başkenti)
2- Rasŏn 


Özel Birimler :

Eyaletler ve Şehirleri/İlçeler :
1- P'yongan-pukto (Kuzey)
       Sinŭiju-si (İdari Merkez)
       Kusong
       jongiu
2- P'yŏngan-namdo (Güney)
Namp'o-t'ŭkkŭpsi 
P'yŏngsŏng-si (İdarî merkez)
Kaech'ŏn-si 
Anju-si 
Sunch'ŏn-si 
Chŏngnam-ku 
Tŭkjang-jiku 
Kanggye-si  (İdarî merkez)
 Manp'o-si 
Hyesan-si  (İdarî merkez)
5- Hwanghae namdo (Güney)
Haeju-si  (İdarî merkez)
6- Hwanghae pukto (Kuzey)
Sariwŏn-si  (İdarî merkez)
Songrim-si 
Kaesŏng-si 
7- Hamgyŏng namdo (Güney)
Hamhŭng-si  (İdarî merkez)
Hŭngnam-kuyŏk 
Sinp'o-si 
Tanch'ŏn-si 
Sutong-ku 
Kŭmho-jiku 
8- Hamgyŏng-pukto (Kuzey)
 Ch'ŏngjin-si (İdarî merkez)
Sinam-kuyŏk 
Phohang-kuyŏk 
Chŏngam-kuyŏk 
Sunam-kuyŏk 
Songphyŏng-kuyŏk 
Ranam-kuyŏk 
Puyun-kuyŏk 
Kimch'aek-si 
Hoeryŏng-si 
Wŏnsan-si  (İdarî merkez)
Munch'ŏn-si 
                                                          
Coğrafi Özellikleri :
Ülke topraklarının % 80 ni  Volkanik ve sıradağlarla ve platolarla kaplıdır ve bu yüzden tarım la ilgili alan çok azdır.Dağlar genelde Kuzeyde ve orta bölgelerdedir.

Kuzey doğusunda rakımı 1000 m.yi bulan Kema Platosu ve  bu platonun kuzeyinde ise en yüksek noktası 2700 m.olan Pektu dağı,orta kesimde ise kuzeyden güneye doğru Nangim ile buna bitişik güney batıya doğru uzanan Kangnam, Myohyang, Ancin ve Myarac sıra dağları hemen hemen ülkeyi kaplamış durumdadır. Bu dağlar arasında ise alanları azda olsa vadiler ve Çeryang ile Pyongyang ovaları  görülür.

Silahlı Kuvvetleri :

Kuzey Kore genelde bir askeri ülke konumundadır. Bu durum kapitalizme karşı bir savunma zorunluluğundan ileri gelmektedir.
Kuzey Kore Halk Ordusu’nun Kara,Hava ve Deniz Kuvvetlerinde toplam 1.1 milyon aktif askeri ve yedektede 4.7 milyon askeri bulunmaktadır.Vatandaşlarının %25 i Askeri görevli olarak istihdam edilmektedir. Gayri Safi gelirin %31.3 bölümü askeri harcamalara ayrılmıştır. Her üç kuvvetteki yeterli silah teçhizat ve araçlara ek olarak, kimyasal silah ve nükleer silah teknolojisinede sahiptir.

Ülkenin Tarihçesi:
Kore lilerin kökeni MÖ.2300 yıllarına kadar uzanır. Tahminlere göre Kore liler Kuzey Çindeki Mançudya’dan ve Moğolistan’dan göç edip gelen ve bu yörelere yerleşen göçebe  kavimlerden oluşmaktadır.
MS. 1 nci YY.a kadar bu göçebe halk topluluğu Çin’lilerin kolonileri durumunda yaşamlarını sürdürmüşler, bu yüzyıldan itibaren ise kendi krallıklarını kurmuşlar ve IV ncü yüzyılda tamamen bağımsız üç ayrı krallık ülkeye hakim duruma gelmiştir.

MS. 688 yıllarında Çin’lilerin ülkeyi kendi sınırları içine çekmeye çalışması üzerine üç krallık (Silla-Koguryo ve Paekche krallıkları) güçlerini birleştirmişler ve Çin’lileri sınır dışına çıkarmışlardır.
Sonundada Silla krallığı altında birleşerek Kore’nin tek ulus  tek dil ve kültürünü olurşturmuşlardır.
Budizm dininide kabul etmişler ve Çin’lilerle dostluk ilişkisi kurarak onlardan bilim ve siyaset konularını öğrenmişlerdir.
Bu birleşim fazla uzun sürmemiş, gerek moğol saldırıları ve gerekse içte Hanedanların başkaldırması neticesi Kore yine parçalanmış, bu dağınıklık 935 yılında Wang Kon adlı bir subayın kontrolu eline geçirmesiyle yeniden birleşmiş ve Kore Devletinin temeli olan Koryo devleti kurulmuştur.
Halkı Koguryol adıyla anılan Koryo Devleti (Kore isminin  Koguryol isminden geldiği söylenmektedir)
Çin modeli bir hükümet idaresinde ve Çin’e benzer yönetimle yönetilmiş olsada, Kore ye has sınıflar kendini göstermiş ve toplum, aristokratlar, halk tabakası ve onunda altında köleler gibi sınıflara bölünmüştür.

Zamanla yine önceki krallık taki gibi asillerin birbirleriyle çekişmeleri vede yine Moğolların saldırıları neticesinde Koryo devleti zayıflamış ve ülkede konrolünü kaybetmiştir.

Bu durum 1392 yılına kadar devam etmiş, bu tarihte bir Koryo Generali olan Yi Son-gye, Chosun Hanedanlığı ismi altında yönetimi eline geçirmiş ve ülkede istikrarı sağlamış arkasındanda Çin’le birlik oluşturmuştur.
Bu birliktelik ülkeye bilim,teknik siyaset konusunda yenilikler getirmiş ve Konfiçyizm öğretilerini halka benimsetmiştir.
Tahmini beş asır boyunca ülke bilimde teknikte ve entelektüel alanda çok gelişmiş ve zamanın refah ülkesi haline gelmiştir.

Bu başarılı  yılların sonuna doğru Japon ve Mançurya saldırıları ülkenin ekonomisini zayıflatmış ayrıca yönetime gelenlerinde başarısızlıkları neticesi ülkede gerileme dönemine girilmiş, bu gerileme dönemi 1910 yılına kadar devam etmiştir.
Ülkenin zayıflığını fırsat bilip saldırıya geçen Japon devleti 1910 yılında Kore’nin tamamını kendi sınırları içine ilhak etmiş ve tüm kaynaklarını sömürmeye başlamıştır.

Japonlar sert ve totaliter idaresiyle Kore halkını asimile etmeye başlamış, Koreli diye bir ulusun olmadığını,dilini isimlerini tamamen ortadan kaldırmaya çalışmış ve bu süreç Japonya’nın 2 nci dünya yenilgisi olan 1945 yılına kadar devam etmiştir.
1945 yılında Sovyetler 38 nci parelel üstündeki bölgeyi yani Kuzey Kore’yi, ABD.de güney bölgeyi yani Güney Kore’yi  denetimleri altına almış, Kuzeyde Sosyalist güneyde ise Kapitalist sistemde iki ayrı devlet kurulmuştur.

Bu tarihten sonra pratik olarak mümkün görülmesede birleşme konusunda birtakım çabalar sarfedilmiş ama bir netice elde edilememiştir.
Birleşmenin görüşmeler yoluyla mümkün olamıyacağını gören Kuzey Kore, işgal yoluyla birleşim sevdasına kapılmış ve 25.Haziran.1950 yılında Sovyetlerin ve Çin’in desteği ile Güney Kore’ye saldırarak, zamanın en kanlı ve ölümcül savaşı sayılan Kore Savaşı’nın başlamasına sebeb olmuştur.

Bunun üzerine ABD.nin ısrarlarıyla Birleşmiş Milletler Örgütü bir karar alarak, ABD, İngiltere, Kanada, Avusturalya, Filipinler ve Türkiye’nin gönderdiği Askeri kuvvetler karşı saldırıya geçmiş, kanlı geçen savaş sonrası her iki taraftan toplam üç milyon sivil-asker kişinin ölümünün ardından, resmi olmamakla birlikte bir ateş kes sağlanmış ve dünyanın en katı kontrollü sınırı çizilerek,iki ayrı devlet tarihte yerini almıştır.

1953 Yılından sonra Kuzey ve Güney Kore kısa isimleriyle tanının bu iki ülkeden, Kuzey Kore'yi denetimi altına alan ve tüm rakiplerini safdışı bırakan, eski gerilla lideri ve Sovyet askeri Kim Il-sung askeri ve kendine öz katı bir rejimle toplumu yönetmeye başlamış ve kendi doktrinlerini gelecektede ülke doktrini olarak devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle gelecek yıllarada damgasını vuran Kim Il-sung. Kuzey Kore' nin efsanevi ve değişmez lideri unvanına sahip olmuştur.

ETİKETLER : KİM il-SUNG - EBEDİ LİDER - KUZEY KORE - GÜNEY KORE - KORE SAVAŞI - MANÇUDYA HALKI - SİLLA KRALLIĞI - KORYO DEVLETİ - WANG KON - KİM JONG-il - KİM JONG-UN - PYONGYANG

BENZER KONULAR :
Resimlerle Kuzey Kore Gerçeği
Kuzey Kore Şehirleri Pyongyang-1
Kuzey Kore Şehirleri Pyongyang-2
Kuzey Kore Şehirleri Chongjin
Kore Savaşı ve Türk Askerleri
Kuzey Kore Eyaletleri-1 Kuzey Hamgyong

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020