Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

26.12.10

0
Sarıkamış Faciası


SARIKAMIŞ HAREKATI ve ÖNCESİ

33 Yaşında genç bir Yarbay iken yine 33 yaşında General ve Osmanlı Orduları Baş Komutan Vekili olan Damat Enver Paşa'nın, arkasına aldığı 120 bin kişilik ordusuyla 24.Aralık.1914 günü verdiği Sarıkamış'a taarruz emri sonrası 5.Ocak.1915 Sabahı bir felaket haberi ve savaşmadan şehit olan binlerce askerimizin acı hikayesidir, her yıl andığımız SARIKAMIŞ FACİASI.

"Ben Orduların Genel Komutanıyım" - "Beni Yüce Hünkarımız buraya getirdi" (yada beni halk buraya getirdi) - "Ben Ne Dersem o Olur" gibi mantık dışı ve kişisel düşüncelerle, yetkileri elinde bulunduran ve lider durumunda olan ama liderlik özelliklerini taşımayan kişilerin yine kendisi veya kendisi gibi düşünen gruplarla, gerçekleri gözardı ederek birtakım hayali idealleri için giriştikleri hareketlerin, ne gibi felaketlere yol açtığının bariz örneğidir Sarıkamış Faciası.

Yıl 1878, adı 93 Harbi. Ruslar batıda Tuna, doğuda Kafkas cephesinden saldırıya geçmiş, Tuna havalisi elden çıkmış Edirneye girmiş, diğer tarafta ise Erzurum'a kadar gelmişler, Batum, Kars, Ardahan, Sarıkamış, Artvin'i almışlar.

Yıl 1914, İttihat Terakki grubu, yönetimi eline geçirmiş, başlarında jet hızıyla general rütbesine ulaşmış, saray damadı aynı zamanda Harbiye Nazırı vede tüm Osmanlı Ordularının Baş Komutan Vekili tam yetkili 33 yaşında genç bir subay İsmail Enver Paşa. Padişah ve Sadrazam hazretlerinin esamesi yok olmuş bir Osmanlı Devleti.

Enver Paşa'nın kariyerinin ne olduğu, nerelerde savaş kazandığı, hangi tümen lere, kolordulara, ordulara komutanlık edip bu mevkiye kadar geldiğini biz bilmeyiz ama bizim bildiğimiz birşey var, oda sorumsuzca tek ağızdan verilen bir saldırı emriyle 60 Bin çilekeş askerimizi diri diri buzlar altında bırakıp yok edilmesine sebeb olmasıdır.

Yıllar sonra Osmanlı Devleti'nin Irak'daki 6 ncı Ordu Komutanı olan, Alman Mareşal Goltz Paşa hatıratında şöyle yazacaktır : 

"Kafkasya'da maalesef kendilerini Napolyon Bonapart zanneden ve cahil yetişen birçok adam var. Bunlar Ordularına, güçleriyle bağdaşmayan görevler vermişler ve bu yüzden ordularını büyük zarara uğratmışlardır"

Enver Paşa'nın bir rüyası vardı, tıpkı Platon'un Ütopyası gibi. Doğuya açılıp Türk ülkelerini bir araya getirmek.

Almanya'nın amacı ise Bakü ve diğer Asya petrol  kaynaklarına ulaşmak. İki amaç bir noktada kesişti ve karar verildi, Sarıkamış ve diğer iller kurtarılacak ve Asya kapısı açılacak.

Sebebsiz olarak savaşa başlanmaz tabi. İlk önce Rusya'nın tahrik edilmesi gerekiyor ve fitil ateşleniyor.

Alman Hükümeti'nin verdiği kararla, Osmanlı Donanması'na katılma emrini alan Amiral Souchon yönetimindeki Goeben ve Breslau Kruvazörleri 10.Ağustos.1914 tarihinde boğazlardan Marmara'ya girmiş ve 16.Ağustos.1914 Tarihindede Alman Hükümeti iki gemiyi Osmanlı Devletine sattığını beyan etmiştir.

Plan tasarlandığı gibi yürümektedir ve 29.Ekim.1914 sabahı Enver Paşa'nın emriyle Yavuz ve Midilli adı verilen iki gemi Rusyanın Sivastopol limanını ve bazı gemileriyle tesislerini bombalıyor, tabiatıylede Rusya 2.Kasım.1914 de Osmanlı Devleti'ne savaş ilan ediyor ve Kafkaslar cephesine yığınak yapmaya başlıyor.

Karşısındada Osmanlı 3 ncü ordusu hazırlığını yapıyor ve birtakım küçük çatışmalar sürerken,planın ikinci aşamasına geçiliyor. Önce Sarıkamış'ın ele geçirilmesi sonrasında diğer iller ve Asya.

Enver Paşa kurmayları ve Alman generalleriyle Erzurum'a teftişe geliyor ve ordunun savaşa hazır olup olmadığına bakmaksızın, 3 ncü Ordu komutanı  Hasan İzzet Paşa'ya taarruz için derhal hazırlığa geçmesini emrediyor ancak Hasan Paşa, kış mevsiminde taarruz yapılmamasını bahara ertelenmesini çok zayiat verilebileceğini söyleyince, anında onu azlediyor.3 ncü Ordu komuta görevini de kendi üstlenerek taarruz emrini veriyor ve harekat başlıyor.

Sonuç malum ezici bir mağlubiyet ve 60 bin dolaylarında şehit. Bu facianın ardından Enver Paşa, 3 ncü ordu komutanlığını başka bir Paşa ya bırakarak İstanbul'a dönüyor.

Daha geniş detaylar ve resimler için...TIKLAYIN.

ETİKETLER: ENVER PAŞA, SARAY, SARIKAMIŞ HAREKATI, RUSYA, BAKÜ PETROLSarıkamış Facasının öncesi ve sonrası.


Sivas Madımak Otel Faciası, başlaması ve devlet yetkililerinin vurdum duymazlığı.Arakan Müslümanları 
Miammar Devletinde ayrılıkçı Arıkan Müslümanları ve olayın altındaki gerçek ve ABD / CİA Ajanlarının bir üst kurmak için kışkırttıkları sunni müslümanlar.


Green Card çekilisine katilarak siz de ABD de yasama ve çalisma imkanina kavusabilirsiniz!Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020