Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

14.11.10

3
LADİK Ambar Köy Açık Hava Müzesi ve Kış Sporları Tesisleri

YEŞİLLİKLER CENNETİ ŞİRİN LADİK İLÇESİ

Sevgili izleyicilerimiz…Sizlerin isteklerine tercüman olmak, ilginç bulduğumuz tüm konuları sizlerle paylaşmak vede hergün yeniliklerle beğeninize sunduğumuz sitemiz, kuruluşundan bu yana çok kısa sayılabilecek bir zaman geçmesine rağmen (10 ay )siz değerli izleyicilerimiz sayesinde hızla gelişmiş ve istekleriniz doğrultusunda gelişmeye,büyümeye devam edecektir.

Bu paylaşım çalışmaları içerisinde bir admin olarak sizlerle paylaşmak istediğim kendime özel iki konu gündeme alınmıştı.Bunlar çocukluğumun geçtiği iki ilçe idi.Samsun İli Kavak ve Ladik İlçeleri.
Kavak İlçesi’ni daha önce sizlerle paylaşmıştım. Gündemde bulunan Ladik İlçesi’ni ise daha ileriki günlerde paylaşmayı düşünüyordum. Ancak Ladik’den yakın bir akrabam ile yapmış bulunduğum bir sohbette (Sn.Sezgin Özdamar,buradan teşekkürü bir borç bilirim kendilerine)  Son yıllarda Ladik İlçesi’nde, özellikle turizm açısından atılan adımları ,yapılanları , yapım aşamasındaki projeleri duyunca Diğer iç Anadolu ve iç kesim ilçelerine de örnek teşkil etmesi bakımından, bu tanıtım konusuna  öncelik vermeyi düşündüm ve sizlerle paylaşıyorum.

Ladik, Samsun İli’ne bağlı 2008 nüfus sayımlarına göre 20.697 genel  ve 8600 merkez ilçe nüfuslu küçük fakat şirin bir ilçedir. Samsun’a 81 Km. uzaklıkta ve güneyinde olup, Samsun-Ankara karayolu üzerinde Toptepe Mevkiinden ayrılan Erzican karayolu üzerinde ve kavşağa tahmini 13 Km. mesafededir


Kutlanması gereğine inandığım için öncelikle bu açılım ve projelerden başlamak istiyorum.
Nedir bunlar derseniz, bunlardan birincisi :
Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi
Yıllardır dışa açılımdan uzak kendi halinde statik bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü bir ilçe için dev proje sayılabilicek Kayak Tesisleri. Gerek ikliminin ve gerekse arazi yapısının bu gibi tesislerin kurulmasına uygun olduğu önceden beri bilinmesine rağmen ne yazıkki konu üzerinde çalışmalara bir türlü başlanamamıştır.


Nihayet 2005 yılında gerek ilçe ileri gelenlerinin ve gerekse halkının talep ve ısrarları neticesi, Samsun İl Özel İdaresi ve Turizm İl Müdürlüğünün desteği ile Ladik İlçesi yakınındaki Akdağ’ın Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından Kış Sporları ve Turizm Merkezi olarak ilan edilmesi neticesinde, gerekli ön fizibilite ve proje çalışmaları başlamış, Gerek Bakanlık ve gerekse mahalli idarelerin birlikte çabaları sonucu, çalışmalar semeresini vermiş ve bu dev proje tamamlanarak 2010 yılında hizmete girmiştir.


Karadeniz Bölgesinin ilk ve tek kayak tesislerinin Ladik’de açılması, gerek ilçede yaşayan halk ve gerekse bizler gibi ilçe dışında bulunan hemşeriler için bir gurur kaynağı olmuştur.

İlçeye 7 Km.mesafede bulunan Akdağ’ın 1404 rakımlı Yemişen Tepe ile 1788 rakımlı Uzunyazı Tepe arasında kurulmuş bulunan ‘Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi’Tesislerinde kayak pistinin uzunluğu 1800 m.dir ve bu platform üzerinde 1350 m.lik 16 direkten ve 2 li sandalyelerden oluşan telesiyej sistemi hizmet vermektedir.


Kayak merkezi kış mevsiminde hizmet verdiği gibi, yaz mevsimindede telesiyej sistemi çalıştırılacak, yayla şenlikleri ve çim kayağı konusundada yerli yabancı turistlerin hizmetinde olacaktır.

Merkezde Karadeniz Bölgesine has ahşaptan inşa edilmiş çift kişilik 11 odalı bir otel,restoran ve diğe ek tesisler bulunmakta, kayak için gelen ziyaretçilere kiralanmak üzerede yeteri kadar kayak takımı hazır durumda tutulmaktadır. Merkezin irtibat tlf.No.sı  0362.7713470 dir.
Daha geniş bilgileri Samsun İl Özel İdaresi, Ladik Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı verebilir kanaatindeyim.

                                 **************************************

İkinci Proje ise :
Ambar Köy Açık Hava Müzesi dir.


İlçeye bağlı 56 köyde yapılan incelemelerde, köylülerin tahıllarını muhafaza için kullandıkları, geçmişi yüzyıllara dayanan ambarların toplanarak restore edilip beraberinde başka tarihi yapılarında eklenmesiyle açık arazide turistik dinlenme tesisleri olarak kullanılmak üzere, fantastik bir köy havası verilmiş, Ambar Köy Açık Hava Müzesi adıyla tescil edilen  mekan merkezi yapım projesi.

Ambar Köy’ün yapımı devam etmekte olup toplam 18 ay içerisinde tamamlanması planlanmıştır.

İlçenin genç,dinamik ve idealist Kaymakamı Sn.Kadir Perçi ve ekibi ile yine ilçenin genç dinamik Belediye Başkanı  Mehmet Karahan ve ekibi önderliğinde devam eden projeye ilçenin sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticari kesimleri ve tüm halkın destek ve katkılarını esirgememeleri ise bir kıvanç ve övgü kaynağıdır.


Ayrıca bu güzel turistik ve tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılmasına vesile olan projeye, Kültür Bakanlığı, Samsun İl Özel İdaresi, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ladik Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Ladik Ziraat Odası İlçe Başkanlığı destek ve katkıda bulunacaklarını teyit etmişlerdir.

Proje kapsamında toplam 26 Ambar, 4 Ahşap Ev, 2 Sergen, 2 Serender, 4 Su Kuyusu, 1 Ahşap Cami, 3 Adet Tarihi Köy Fırını ile bunlara ilave olarak saha içerisine, Minyatür Ladik Gölü, Saat Kulesi, Köy İçi Dere, Değirmen, Tirit Evi, Havuz ve Şelale,Çocuk Parkı, Otopark, Hediyelik Eşya Stantları, Çok amaçlı Konferans Salonu ve Müze(Samanlık) ile 50 Yatak Kapasiteli Pansiyon yapımı devam etmekte olup,proje bitiminde tesis  Yaşayan Bir Köy Havası durumuna gelmiş olacaktır.

LADİK AMBARKÖY GÖSELLER İÇİN.. TIKLAYIN

                               *******************************************

Ladik Hamamayağı Kaplıcaları

Ladik’de bir üçüncü turizmle ilgili yer ise ilçeye 10 km.mesafedeki Hamamayağı Kaplıcaları’dır. Bu kaplıcaların şifa yönünden suyunun özelliği Türkiye de birinci derecede ve önceliktedir.

Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem kireçlenmeleri gibi hastalıklarda olumlu etki gösterdiği bilinmektedir.

Kaplıca alanı günün şartlarına göre düzenlenmiş olup, İlçe Belediyesi tarafından işletilmektedir. 3 Apart daire ve 26 odadan oluşan tesisler Toplam 60 yatak kapasitelidir. Bay ve bayan ayrı olmak üzere ikişer adet büyük ve ikişer adet küçük havuz ile 4 adet özel banyosu bulunmaktadır.Tesisler yılın 12 ayında hizmede açıktır.

Kaplıca irtibat :
Adres  : Ladik Kaplıcası Ladik/Samsun
Tlf…   : 0362.782 00 01
Fax…. : 0362.771 22v 11

TARİHTE LADİK :
Ladik’in kuruluşu gerek kalıntılardan ve gerekse mevcut kaynaklar dan yola çıkarsak M.Ö. yıllara kadar uzanır. Eldeki verilere göre M.Ö. 120-63 yıllarında Amasya yöresinde hüküm süren Mithradates Krallığının hükümdarı Kral VI ncı Mithradates Eupator tarafından eşi kraliçe Laodike adına kurulmuş ve Laodike nin kenti anlamına gelen Laodikeia adı verilmiştir.

M.Ö.63 yılından sonraları ise bölgenin Roma’lılar tarafından işgal edilmesiyle M.S. 395 Yılına kadar Roma İmparatorluğu, bu tarihten sonra İmparatorluğun ikiye ayrılması nedeniyle Dogu Roma İmparatorluğu (Bizans)hakimiyetinde kalmıştır.İslam uygarlıklarının hızla yayılması zamanlarında 705 yılında bölge Arapların hakimiyetine geçmiş, bu hakimiyet 1071 Malazgirt Savaşından sonra Selçuklular’ın eline geçmiştir.

Selçuklular’ın parçalanmasından sonra ise Ladik 1428 yılında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine geçinceye kadar, sırasıyla İlhanlılar’ın, Eretne Beyliği’nin, Kadı Burhanettin Beyliği’nin  hakimiyetinde kalmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Ladik, Sivas Vilayeti’ne bağlı Amasya Sancağı’nın bir kazası durumundadır. Cumhuriyet’in kurulmasıyla 1923 yılında Amasya İli’nin İlçesi, bilahare 1926 yılında ise Samsun İli’ne bağlanarak günümüze dek Samsun İlçesi dir.


Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!

COĞRAFİ KONUM :
Ladik İlçesi 36 boylam ve 41 nci enlem dereceleri üzerinde yer alır ve Kuzey Anadolu dağlarının batı kısmındaki Akdağ eteklerinde,geniş Ladik Ovasında dır.Rakımı 950 m., yüzölçümü ise 558 km.2  olup,nüfus yoğunluğu km.2 başına 38 kişidir.

Kuzeyinde Kavak İlçesi(Samsun), güneyinde Suluova(Amasya), doğusunda Taşova(Tokat) ve batısında ise Havza(Samsun) İlçeleri bulunmaktadır.İlçenin en önemli akarsuyu Tersakan Çayı’dır ve Yeşilırmak’la birleşir. Doğusunda bulunan ve ilçeye 10 km.mesafede olan turistik Ladik Gölü  Akdağ dan inen sularla beslenir ve yüz ölçümü 10 km.karedir.

İlçede Karadeniz ve karasal iklimin etkileri görülür.Kışları uzun ve sert,yazları ise tatlı bir serinlik içinde geçer.Yazın serinliği esen poyraz rüzgarınabağlıdır.Kışın esen rüzgar ise halk dilinde karayel denilen rüzgardır ve karların hızla erimesini sağlar.


İlçe diğer taraftan Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde  bulunduğundan zaman zaman yıkıcı ve etkili depremlerede maruz kalmıştır.
EKONOMİ
Ladik’de ekonomi öncelikle tarım, hayvancılık olmak üzere ufakda olsa sanayi ve el sanatları üzerine kuruludur.

Arazinen yamaçlı vede parçalı olması, sulama imkanlarının tam olmaması nedeniyle, tarım bir zenginlik kanağı olmaktan uzakta kalmaktadır.Sulama işlemleri çiftçilerin kendi imkanlarıyla akarsulardan yararlanmak suretiyle gerçekleşir, tarımdaki bu az üretim dolayısıyla makinelaşmayıda önlemiştir.
Mevsimlerin genelde yağışlı geçmesi nedeniyle ilçede her türlü tahıl çeşidi, sebze ve meyva yetiştirilmesi mümkündür.
Hayvancılık ise tarıma göre daha ileri seviyededir.Özellikle küçük baş hayvanları olanlar yaz ayları sürülerini yaylara çıkarırlar ve yaz boyu buralarda kalırlar.


İlçe merkezi dahil çoğunluk köylerde arıcılık da çok ileri seviyededir.Özellikle Akdağ da bulunan kekik otu ve ovada yetişen üçgül isimli yonca,Ladik balına ayrı bir lezzet katar.


SANAYİ :
Ladik’de sanayi denince ilk akla gelen 1983 yılında faaliyete geçmiş bulunan Çimento Fabrikasıdır.

Diğer girişimler ise 1990 yılında tamamlanan Ladik Küçük Sanayi Sitesinde bir araya getirilmiştir.

Bu işletmeler Tekstil, Kimya Temizlik Ürünleri, Tarım makinaları Üretimi, Gıda ve yem sanayi gibi işletmelerdir.Ancak kriz sonrası bunların çoğu tamirhane durumuna dönüşmüş,sadece yüzde 40 ı işletmeye devam edebilmiştir.

EL SANATLARI :
İlçede uzun yıllar kilim dokumacılığı,hasır imalatı, çorap kazak gibi örücülük ve iç giyim dokumacılığı yapılmaktadır.Özellikle iç giyim üzerine makinelaşma 1980 yıllarında 650 adete ulaşmış olmasına rağmen bu sayı bu günlerde 25-30 a kadar düşmüştür.

Kaynak :
ladik.gow.tr
wikipedia.org
wowturkey.com
turizmtatilseyahat.com
tekplatform.com

Share
Bizi Takip Edin

3 yorum :

 1. LADİK İLE İLGİLİ VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK YARARLI OLMUŞ.TEŞEKKÜR EDİYORUZ.EMEĞİNİZE SAĞLIK...

  YanıtlaSil
 2. Anonymous22/7/11 00:02

  AMBARRR

  lADİK İLE İLGİLİ BİLGİLERİ YAYIMARKEN DOĞRU KAYNAKLARDAN BİLGİ ALMANIZI ÖNERİRİM ELİNİZDE BULUNAN BİLGİLERİN BİR ÇOĞU YANLIŞ DİYEBİLİRİM.Bu tarz bilgilerin doğru bir şekilde toplandığı bir merkez var sanırım size bilgi veren arkadaşınız bu merkezden haberi yok.Ayrıca şunu söylemeden geçeeyeceğim belediye başkanı genç değil dinamik hiç değil ambar köy ile ilgili BİR KATKISINDAN BAHSETMİŞ BELEDİYE BAŞKANI 1 YIL İÇİNDE AMBAR KÖYE KAÇ KERE UĞRAMIŞ BİR SORUN BAKALIM.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili İzleyicimiz Adsız'ın 22.7.2011 tarihli yorumuna yanıt :
  Öncelikle eleştiri mahiyetindeki yorumunz için içten teşekkürlerimizi kabulediniz lütfen.
  Site grubumuzun isminden de anlaşılacağı gibi,sitelerimiz her türlü özgür düşüncelere açıktır ve bu tür düşünceleri seve seve yayınlarız.
  Küçük yaşta ayrıldığım şirin ilçemiz hakkında, elime geçen bir kaynaktan esinlenerek hazırladığımız bu sayfa ile Ladik'imizin daha geniş kitlelerce tanınmasıdır amacımız.
  Konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve birikimleriniz varsa e-post adresimize gönderin aynı kategori altında ayrı bir sayfada belirliyeceğiniz bir rümuz ile yayınlayalım.
  İlginizden dolayı tekrar teşekkürlerimizi sunar katkılarınızı bekleriz.
  Saygılarımızla.

  YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020