Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

7.9.10

0
WIKILEAKS BelgeleriABD.nin GİZLİ SIRLARI Wikileaks SİTESİNDE

Wikileaks Olayı, Aynı adı taşıyan bir İnt.Sitesinin, Tüm dünya ülkelerinde bulunan ABD.Elçiliklerince, ABD Yönetimine gizli kaydıyla gönderilmiş bulunan ve Elçiliklerin bulundukları ülkenin yöneticileri, iktidardaki hükümeti ve ileri gelenleri hakkında elde edebildikleri özel ve resmi bilgileri ve birtakım önemli saydıkları sohbet konularını içeren gizli dökümanları elde edip sitesinde yayınlaması ve  sonrasındada Dünyanın bazı ileri gelen önde basın organlarına dağıtmasıdır.

Belgelerin içeriği, Ocak-2004 ile Mart-2010 tarihleri arasında ABD. nin tüm dünyadaki toplam 270 Büyük Elçilik ve Konsoloslukları tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı na gönderilen gizli ibareli yazılardır.

Sızdırılan bu belgeler Wikileaks Sitesinde yayınlandığı gibi aynı zamanda, ABD New York Times, Fransa Le Mond, İngiltere Guardian, İspanya El Paj Gazeteleri ile Almanya Der Spigel Dergisinde eşzamanlı olarak yayınlanmıştır.

ABD.Dışişlerine ait olan tahmini 250 bin gizli belgenin, 22 yaşında Bradley Manning isimli bir askerce sızdırıldığı, bu belgelerin 1.6 GB. Kapasitelik küçük bir Flash Disk ile Wikileaks yetkililerine gönderildiği iddia edilmekte, ismi anılan asker ise yedi aydır bir hücrede tutulmaktadır.

Wikileaks Sitesi'nin kurucusu ve sahibi aslen Avustralya'lı olan ama sürekli yer değiştirdiğinden, tam olarak nerede ikamet ettiği bilinmeyen 39 yaşında Julian Assange'dir. Daha önceleride bir çok gizli belgeleri açıklıyarak dünya gündeminde yerini alan ve şimşekleri üzerine çeken Assange, bu son olaydan sonra tüm dünyada interpol tarafından aranmaktadır.

Sızdırılan bu belgelerdeki T.C. ile ilgili olanlar ile Dünya gündeminde yer alanları  özet olarak sizlere sunmaya çalışacağız.

****************************

ASSANGE ARANIYOR
İsnat edilen suç :
Dünyanın kadın erkek özgürlüklerinde en üst seviyede bulunan bir ülkede İsveç’de , Assange bir kadına taciz ve tecavüz suçlamasıyla mahkemeye veriliyor ve mahkeme zanlıya Uluslar arası tutuklama kararını çıkarıyor.


Yazının Devamı


*****************************

Wikileaks Hakkında GAZETE ve Diğer YORUMLAR :


OLMAYAN ŞEYİN BELGESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Olmayan şeyin belgesimi olur" sözüne , CHP.Grup Başkan Vekili Muharrem İnce yanıt verdi :

Bu milletin ömrü olmayan şeyin belgesini bulmakla geçer. Milletvekili olursunuz sizden sabıka kaydı istenir. Demek ki olmayan şeyin belgesi oluyormuş. Eğer bu millet : 

-Sabıka kaydı yoktur,
-Sağlık sorunu yoktur,
-Askerlikle ilişiği yoktur,
-SSK borcu yoktur,
-Tapu kaydı yoktur,
-Bankada hesabı yoktur,

Belgelerini bulabiliyorsa Sayın Başbakan'da İsviçre bankalarında hesabı yoktur belgesini bulabilir. Milletvekili adayı olurken nasıl sabıka kaydı yoktur belgesini almışsa bu belgeyi de Sayın Başbakan alabilir. Hatta Sayın Başbakan'ın alması yetmez. Bütün AKP'li vekillerin alması gerekir. Eğer buna kızanlar varsa bundan gocunanlar varsa kimler gocunuyorsa gidip bu belgeleri almalıdırlar."
Kaynak: Cumhuriyet Gazetezi

Diğer Yorumlar

*******************************

TSK. Hakkında Yazışmalar :

-2003-2004 Yıllarında AKP Hükümetini devirmek için,hazırlandığı iddia edilen darbe planları ile ilgili 47 emekli ve muvazzaf subayın 22.Şubat.2010 tarihinde polisce gözaltına alındığı,

-Bu olaylar hakkında gerek TSK ve Hükümetce hiçbir açıklama yapılmadığı,Özellikle TSK.nin suskun olduğu, Başbakan’ın ise gözaltı işlemlerinin sonucunu beklediği,


-Yakalama olaylarının ardından, Gn.Kur Bşk. İlker Başbuğ’un Mısır gezisini iptal ettiği ve üst düzey generallerle toplantı yaptığı,

-Özel yetkili savcıların 2004 yılı Gn.kur.Bşk.Hilmi Özkök ile KKK.Aytaç Yalman’ı sorguladığı,

-Gözaltı operasyonlarının çok titizce hazırlandığı ve aynı saatlerde sekiz yörede aramalar yapıldığı,

-Gözaltılar için resmi açıklama olmamakla birlikte darbe planlarıyla ilgili soruşturmalar olan Balyoz ve Kafes  planlarıyla ilgili olduğu,

-Bu olayların aslında iktidardaki AKP nin lehine olduğu,TSK nin ise prestijini zayıflattığı,

-TSK nin sessiz kalmasının sebeblerinin ise, komutanların gerçek bir demokrasi arzusu içinde olduklarını gösterdiği veya ikinci akla gelen sebebin ise sessiz kalarak AKP nin ilk adımı atmasının beklendiği.

Belgeleri gönderenin kısa yorumu ise :
Darbe Planlarıyla ilgili olarak,Ateş olmayan yerde duman çıkmaz deyimi kullanılmış ve bazı askerlerin bu ve buna benzer planlar hazırayabiliceği belirtilmiş, ayrıca Başbakan Erdoğan’nın da mevcut sakin tavrını, gelecek seçimler için bozmadığı vurgulanmıştır.

Yazının Devamı

*****************************

İÇ POLİTİKA Hakkında Yazışmalar

Büyük Elçi Eric Edelman’ın Yolsuzluklar hakkındaki gizli yazısı: 30.Aralık. 2004  tarihli belgenin 21.maddesinde

-Yolsuzlukların kökünü kazımak için geldiğini söyleyen AKP içinde bazı partililerin anlatımlarına göre, partinin ulusal, bölgesel ve yerel seviyesinde ve bakanların aile üyeleri arasında çıkar çatışmaları ve ciddi yolsuzluklar mevcut.

Yazının Devamı

*****************************

DIŞ POLİTİKA Hakkında Yazışmalar

ABD Elçisi James Jeffrey’in 20.Ocak.2010 tarihli dış politika üzerine yaptığı analizde :

-Türkiye’nin dış politikada aldığı insiyatif ve kararlarında sonuç getiremediği, bununda en açık örneğinin Türk-Ermeni Protokolleri ve  Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun diplomatik söylevlerinin olduğu,

*****************************

DIŞ ASKERİ İLİŞKİLER Hakkında Yazışmalar


-Nato şemsiyesi altında ki füze kalkanına,Türkiyenin katılması durumunda, İlerde İran’ın İsraile füze saldırısı yapması halinde bu kalkanın İsrail’i korumaması gerektiğinin, Başbakan Erdoğan tarafından talep edildiği,
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020