Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

5.9.10

0
BOR Madeni ve Özellikleri


BOR MADENİ ve KULLANIM ALANLARI

Dünyada ki toplam 1 milyar 176 milyon ton rezervi bulunan bor minarelerinin, 851 milyon ton rezervi yurdumuzda bulunmakta, buda toplam dünya rezevlerinin % 72 sine tekabül etmektedir. Günümüzün ve geleceğin minareli olan bor minareleri okadar çok alanda kullanılmakta dırki takribi 500 çeşit kullanım alanı bulunur.


Peryodik tabloda simgesi (B) dir, atom no.sı (5) atom ağırlığı ise 10.81 dir. Bor elementi Metal ile Ametal arası Yarı mineral  özelliğe sahiptir. Dünyada yaklaşık 230 çeşidi var olan bor minareli doğada hiçbir zaman serbest halde bulunmaz.

Metal ve Ametallarla birleştiğinde çok çeşitli özellikler kazandırdığı için kullanım alanıda o kadar genişlemiştir. Ancak saf bor minerali karbon gibi elektrik iletkenliği vasfını taşır. Saf kristalize bor minerali görünüm ve optik özellikleri yönünden elmasa benzer ve elmas kadarda serttir. İlk saf bor elementi 1808 yılında Fransız Kimyager J.L.Gaylussac , Baron L.J.Thenard ile İngiliz Kimyager H.Davy tarafından elde edilmiştir.

KULLANIM ALANLARI :

Bor mineralinin kullanıldığı alanlar  genel olarak : Cam – Seramik – Deterjan – Tarım ve Diğer muhtelif alanlardır.

CAM ENDÜSTRİSİNDE : 
Bor Ürünleri cam sektöründe Cam Elyafı – Cam Yünü – Fiber Optik ve Borosilikat cam ürünlerinin yapılında kullanılır.

Cam elyafı ve Cam Yünü :
Yüksek çekme ve çarpma dayanıklılığına sahip, kimyasal değişimlere karşı son derece dirençli hafif ve maliyeti çok ucuz olan bir maddedir.Son yıllarda metallerin yerini alan Plastik ve Kompozit lerde takviye elemanı olarak kulanılır.Değişik bor ürünleri veya bileşenleni ile okadar çok türde cam elyafı ve yünü üretilirki,bu ürünlerden elde elilen yeni ürünler hemen hemen günlük yaşamımızda gördüğmüz tüm ürünleri kapsar.


Bunlara örnek vermek gerekirse :
Çoğunluk olarak İnşaat Sektöründe olmak üzere, Tekstil, Otomobil ve diğer tüketim ürünleri sektörlerinde de bolca kullanılmaktadır.
Otomobil sektöründe : İzolasyon panellerinde, tampon çamurluk gibi dış aksamlarda, Koltuk ön panel gibi iç aksamlarda Motor bölümü ve hava girişi manifoltlarında kullanılır.

Ayrıca muhtelif boru imalatında, tank döşemelerinde,yakıt tanklarında, depolarda, endüstriyel makinalarda, elektronikte, deniz ulaşım araçlarında, spor malzemelerinde ve rüzgar türbinlerinde kullanılmaktadır.

Fiber Optikler :
İletişim sistemlerinde ışık fotonlarının etkin ve kolaylıkla iletişimini sağlarlar. Optik fiberler iç çekirdek ve dış bölüm olarak iki ayrı bölümden oluşurlar. İç çekirdek yüksek kırılma indisli,dış bölüm ise birnevi koruyucu tabaka olarak düşük kırılma indisli camlardan yapılmaktadır. İç çekirdek genellikle borosilikat cam ile eritilmiş silikattan üretilmektedir.


Borosilikat Camları :
Bor ürünlerinin yaşam alanıda en çok kullanılan borosilikat cam lardır.En önemli özellikleri : Darbe mukavemetlerinin yüksek oluşu, Termal Şoklara dayanıklı olmaları, Kimyasal etkilere ve Çizilmelere karşı dayanıklı olmalarıdır.Bu sebeblerle uzun yıllardan beri bu camlar, Mutfaklardaki cam kaplarda, Beyaz eşyaların cam kapaklarında, Labaratuar camlarında , Güneş enerjisi kullanım terminallerinde, Otomobil aydınlatma ve işaret camlarında, Fırınlar, Çamaşır makineları çanak tabak vs.gibi gereçlerde, Tüplü ve Düz  (LCD) TV , PC veya diğer tür elektronik ekranlarda kullanılmaktadır.SERAMİK ENDÜSTRİSİ :
Bor ürünleri genel Emaye işlevlerinde önemli bir yer kapsar. Özellikle Seramik üretiminde emaye ve sır olarak kullanılır.


Emaye ve sır camsı maddeler olup birnevi dış koruyuculuk görevini yapar. Ürünlerin fiziksel ve kimyasal dayanıklılıklarını artırır, renk verme olayındada katkı maddesi olarak kullanılır. Genelde Emaye hammaddesi Bor ürününün Kuvars, soda, feldspat ürünleri ile karışmasından elde edilmektedir. Seramiklerle birlikte, Banyolar, mutfak aletleri, Kimya sanayı ekipmanları, Su tankları, Silahlar ve benzeri birçok ürünlerde kullanılır.

DETERJAN ÜRÜNLERİ :Sabun ve Deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcısı olarak %10 a kadar Boraks dekahidrat ile beyazlatıcı etkisini arttırmak içinde %10-20 oranında Sodyum perborat ilave edilmektedir.Sodyum perborat aktif bir oksijen kaynağı olduğundan etkili bir ağartıcıdır. Ancak Bu görevi yapabilmesi için yıkama suyunun sıcaklığı 55 Dereceyi geçmelidir.

TARIM ALANLARI :Bor ürünleri Tarım ve Ormancılık alalarında sıkça kullanılmaktadır. Bunlar genel olarak :
1-     Gübre Olarak : Bilindiği gibi bitkilerin yetişmesi için toprakda bir miktar bor ürünü mevcuttur ve bor, bitki için gerekli su  ve besinlerin bitkiye ulaşması görevini yapar.Bunun eksikliğinde ise gübre olarak dışardan düşük konsantrasyonlarda  mikrobesleyici olarak verilir.
2-     Herbisit : Yabani ve İstenmeyen bitki konrolü olarak yüksek konsantrasyon uygulamalı.
3-     Pesdisit :  Böcek ve haşare kontrolü olarak yüksek konsantrasyon uygulamalı.
4-     Ahşap Koruma : Yüksek konsantrasyon uygulamalı olarak kullanılır.
Gübre olarak kullanılan bor ürünleri : Boraks Dekahidrat, Boraks Pentahidrat ve Disodyum oktaborat  Tetrahidrat (DOT) gibi gübrelerdir.Bunlar Tıoprağın ve bitkinin türlerine göre kullanılırlar. Bor ürünleri ile karıştırılarak elde edilen yabani ot yokedici karışımlar herbisit olarak, Haşereler için yapılan karışımlar
Pesdisit olarak, ahşap koruma karışımları ise fungusit olarak kullanılmaktadır.Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020