Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

25.8.10

0
SAMSUN ve Şirin İlçemiz KAVAK


Hasan Akal'ın Deyimiyle :

HASRETLERİMİZİN BAŞKENTİ KAVAK :

FaceBook'da gezinti yaparken gözüme Akal soyadlı birkaç isim takıldı. Akal soyadı anında çocukluğumun geçtiği şirin ilçemiz Kavak ilçesini çağrıştırdı, çünki Akal'larla aynı mahallede yerleşiktik, aynı zamanda akrabalarımızda  vardı içlerinde. Bir kaç tanesini arkadaş olarak eklemek için mesaj gönderdim, kabul ettiler sağolsunlar ve Hasan Akal isimli genç hemşerimin paylaşımlarına gözattım. Duygulanmadım dersem yanlış olur zira tüm çocukluğumun geçtiği bu şirin ilçenin resimleri doldurmuştu paylaşım sayfasını. Tüm resimleri defalarca izledim,sonrada bu güzellikleri Özgürce Paylaşım'ın izleyicileriyle paylaşmaya, Sayın Hasan Akal'ın müsahamasına sığınarak karar verdim.


Samsun İli komşu iller ilçeleri


KAVAK hakkında kısaca bilgi vermek isterim :

Samsun İli'nin şirin İlçelerinden birisi olan Kavak, Samsun-Ankara karayolu üzerinde ilk ilçedir ve Samsun'a mesafesi 51 Km.olup bir kısmı kayalık olan  yamaca kurulmuştur.

Tarihi oldukça eskidir ve Tunç Çağına kadar uzanır. İlçe merkezinde bulunan ve Kale Doruğu olarak adlandırılan tepe şeklindeki höyükte 1942 yıllarında yapılan kazı ve araştırmalarda Genç Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere rastlanması buradaki yerleşimin sürekliliğini göstermektedir.
İlçe M.Ö.1200 tarihine kadar Hititlerin, M.Ö.700 lere kadar Friglerin, M.Ö.333 lere kadar Miletlerin, M.Ö.333 den sonrada Pontuslar , Romalılar ve M.S.750 lerdede Abbasi lerin egemenliği altında kalmıştır. 1418 Yılındada Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine geçmiştir. 

Kavak İlçesinde ilk geçerli semavi dini Museviliktir, bilahare Hazreti İsa'nın iki havarisinin gelmesiyle hiristiyanlığı benimsemişler,daha sonrada Karadeniz'e gelen Abbasiler döneminde müslümanlığı kabul etmişlerdir.
İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünlerinden başta mısır olmak üzere buğday, arpa, şeker pancarı, tütün ve patates yetiştirilmektedir. Sanayi kolunda ise Tuğla, kiremit ve kireç üretimi gözle görünür düzeydedir.

Kavak İlçesi Köyleri ve Komşu İlçeler

Sosyal Yaşam ve İnsan İlişkileri :

Kavak insanı Karadeniz'e has karekterleri  üzerinde taşımakla birlikte bunlara ilaveten kendi yöresinin birtakım erdemli meziyetlerinide uhdesinde barındırır. Bu bağlamda güzel vede beğeni toplayan meziyetlerini özetle sıralamak gerekirse ki bu konuda Kavak'lı olarak mütevazi olamıyacağız,bunlar : 
- Kavak'lı son derece dürüsttür, açık sözlüdür. Arkadan yermek, riyakarlık, 
dolandırıcılık, düzenbazlık vs. gibi konular onun lügatında yoktur. 

- Ciddi olsun olmasın her türlü sohbetlerinin arasına kesinlikle espiri katmada son derece usta vede nüktedandır. 

- Can dostu denilecek kadar da arkadaş canlısıdır. Öyle olaylara duyum yoluyla tanık olmuşumdurki, ekonomik kriz dönemlerinde bir arkadaşına kefil olupta kendisi batan nice insanların, bir kerede olsun falan bilmem kimin yüzünden battım, nalet olsun gibi bir cümle sarfetmeyecek kadar erdemliliklerini muhafaza etmişlerdir. 

- Kavak'lı aşırı misafirperver ve paylaşımcıdır, bir lokma ekmeğini paylaşmak ona adeta zevk ve mutluluk verir. Hiç unutmam eskiden varolan mahalle fırınlarında pişirilen ekmeğin kokusunu kim duyduysa  kesin olarak o ekmekten tat alması hakkı olduğu artık gelenek halini almıştır Kavak mahallelerinde. 

- Kavak'lı garip dostudur, dışardan gelen memur asker veya başka görevliler en şanslı insanlardır, çünki onlar Kavak'lılar için akrabadan yoksun garip kişilerdir ve onlara yardım elini uzatmak yardımcı olmak en yüksek mutlululardan biridir Kavak'lı için. Artık onların malı canı namusu ilçe halkının emanetindedir ve her zaman dokunulumazlık zırhı içinde kalır vede saklanır. Değil kendi halkından, dışardan gelebilecek hertürlü zararı ve tehlikeyide yokedebilme gücü ve kudretine sahiptir Kavak'lı.

- Kavaklı demokrattır, Atatürk'çüdür, laiktir ve Atatürk devrimlerine bağlıdır. Yüce Atatürk'ün benimseyebileceği ve düşlediği tüm özellikleri üzerinde taşır. 
Bu durum, herne kadar Karadeniz bölgesinde son zamanlarda faaliyet gösteren cemaatleşme hareketlerinin sızmasına rağmen,onlar azınlıkta bırakılarak yada bertaraf edilerek sonsuza dek devam edecektir devam etmelidirde.

Son olarak derimki Kavak'lının bu yapısı hiç değişmez değişmeyecek, rakamı hiç değişmeyen ilçe girişindeki nüfus tabelası gibi aynen kalacaktır.
Saygılarımla... Nevzat Alp

KAVAK' tan GÖRÜNTÜLER

Kavak'ta Ahşap Evler :
Yılların eskitemediği ve dimdik ayakta kalarak adeta tabiatın çetin şartlarına vede teknolojiye boyun eğmeden durabilen, Kavak'taki tipik karadeniz yapısı ağaç-tuğla karışımı ahşap evleri, nostaljikte olsa hala ikamet olarak kullanılmakta ve kullanılmayada devam edilecektir. Tabiatıyla dileğimiz bu evlerin korunmaya alınarak gelecek nesile kazandırılmasıdır. İzleyin sizde beğeneceksiniz...............İZLEYİN.


Kavak'tan Genel Görüntüler :
Bir yamaca kurulmuş bulunan küçük ama şirin ilçemiz Kavak'ın genel görünümünü,tabiat güzelliklerini, sokaklarını zevkle izleyeceğiniz kanaatindeyim... İZLEYİN.


Kavak'ta Çocuk Olmak :
Çocukluğumun geçtiği bu cadde ve sokaklar, alt yapısı değişmiş olsada oyunlarıyla coşkusuyla hep aynı devam ediyor.Eski mutlu çocukluk günlerim aklıma geldi birden.Zaten Çocuklarıyla, gençliğiyle, yetiştinleriyle Kavak'lı için mutluluk öyle uzaklarda değildir pek. Şartlar ne olursa olsun, yeterki onlar istesin mutluluk yanlarındadır her an.. İZLEYİN.


Resimler ve Bu konuyu gündeme getirmeme
vesile olan Kavak'lı Sayın Hasan Akal'a
candan teşekkürler.

ETİKETLER : KAVAK İLÇESİ - SAMSUN - KALE DORUĞU - HİTİTLER - PONTUSLAR - OSMANLILAR - ABBASİLER - SELÇUKLULAR - BİZANSLILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :


Dünyanın en güzel çiçek ve bitki tarlaları.
İnternet dünyasında bir çiftlik oyunu olan FARMWİLLE ülkemizde gerçek oldu.
Göllerin süsü Bahri kuşları

Amerika'da yıllarca suçluların korkulu rüyası olan polis köpeği, çalışmasının ödülü olarak emekliliğine kavuştu.
Anne kızın kurmuş olduğu vakıf, ülkeleri çapında görülen ağır yaralı yada ölüme terkedilmiş sokak köpeklerini topluyor, vakfa ait barınak ve bakım merkezinde tedavi ediyor, yaşama alıştırıyor ve sahiplendiriyor. Ne denir böyle güzel insanlara, işte gelişmişliğin bir örneği, bizde olsa nemi olur, üzülerek söylemek isterimki uyutulur.

Ülkemizin şirin kasabalarından Samsun İline bağlı Kavak'dan görseller ve tarihçe.
VAN Belediyesi otobüslerinde kadın sürücüler, kutlamak gerek belediye yöneticilerini de acaba Balıkesir ve benzeri batı yörelerimizde neden böyle bir uygulama yok. Adları batı geçiyor ama pekte batılıya benzemiyorlar.


Amazon Ormanlarında dış dünyaya kapalı bir kabile.Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020