Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

22.4.10

0
Boga Güreşlerinin Tarihi


SPOR ADINA YAPILAN UTANÇ OLAYI


Dünyada bazı yörelerde, adına spor densede, gelenek olsada ,ticari amaç güdülsede bu tür olayların adına olsa olsa, olayı gerçekleştireniyle, seyircisiyle kana susamış canavarlaşmış bir takım korkak insancıkların egolarını  tatmin duygusu denir.
Bu tür canavarca olaylara örnek vermek gerekirse, Kanada da sırf ticari amaç için, masum fok balıklarının kafalarına sopalarla vurarak onların bağırışlarından adeta zevk alarak kan revan içinde öldürülmeleri, Belçika’da bir gelenek ve çocukların gençliğe adım attıklarında cesaretlerinin ölçülmesi uğruna yine insan dostu güler yüzlü yunus balıklarının topluca öldürülmesi ve suyun kana bulanması ve İspanyada konumuz olan adına sözde spor diyerek bilinçli şekilde saldırganlıkları had safhaya getirilmiş boğaların, arena denilen sahada hunharca acı çektirerek kılıç darbeleriyle öldürülmeleri.

Ne yazıkki böyle kınanması gereken olayların, kendilerini çağdaş ülke olarak lanse eden ülkelerde meydana gelmesi, yapanların birer kahraman olarak nitelendirilmesi üstelik ülke halkınca olayların zevkle seyredilmesi şu soruyu akla getirmekte. Acaba , ülkelerin çağdaş olması halkının insan olmasına yetmiyormu?

 

Boğa güreşinin ilk başladığı ülkenin Girit olduğu tahmin edilmektedir.Girit’ten sonra Etrüskler’e, Roma’lılara geçtiği sonrada uzunca bir müddet önemini kaybettiği söylenmektedir.

Ta ki 8 nci YY.da Fas’lılar tarafından İspanya’ya sokulduğu tahmin edimektedir. Zamanla bu spor diyemiyeceğim , bu olay İspanya’da gelenek durumuna gelmiş, 15 nci YY. dan itibarende milli gelenekleri olarak kabul edilmiştir.

Faşist lider Franko zamanında ise İspayol’ların yiğitliğini temsil ediyor (Saçmalıyor) gerekçesiyle desteklenmiştir.

Boğa güreşine spor denmesi , spor isminin karalanmasından başka bir şey olamaz. Spor eşit insanların eşitlik içinde uygun ortamlarda karşılaşma biçimidir.

Yoksa hemcinslerine göre korkak vede geri zekalı sayılabilecek durumda bulunan ve adınıda yiğitlik anlamında! Matador denilen bir takım  insancıkların kendisiyle kıyaslanmayacak kadar çalışır bir beyine sahip olmayan sadece içgüdüleriyle kendini korumaya çalışan bir hayvanla karşılaşması değildir.

O kahraman geçinen matador’a desekki, ey kahraman! Boğanın zekası senin azda olsa mevcut olan zekana yakın olsaydı acaba yine kılıcını çekip üzerine gidebilirmiydin?

Ozaman yırtınmazmıydın, bu eşitsizlikle onunla yarışamam, bunun adı spor olamaz diye. Biçare boğanın konuşamamasımı seni böyle yüreklendiren.

Sonuç olarak esas amaç, kana susamış yarışçıların, yardımcılarının vede bu olayı zevkle heyecanla izleyen seyircilerin, bu zaafından yararlanarak onların yüzünden ortaya çıkan milyon dolarların paylaşım savaşıdır.

Sevindirici bir olay,İspanya’nın Katalon Ayrılıkçı Bölgesinin Parlamentosu, Boğa güreşlerini yasaklama tasarısını, tüm kazançlarını kan ve işkence üzerine kurmuş bulunan çıkarcı kesimin olanca güçleriyle karşı koymalarına karşın  kanunlaştırmış tır.2012 Yılında tamamen ortadan kalkacaktır. Diğer İspanyol’lara bir insanlık dersi niteliği taşıyan bu kararları nedeniyle Katalon’ları kutlamak gerek.
Ayrıca bu insanlık dersinden, Kanada, Belçika ve bunlara benzer, işkenceden zevk alınmasına göz yuman ülkelerinde nasiplenmesi dileğimizdir.

ETİKETLER : BOĞA GÜREŞLERİ - İSPANYOL - KATALONLAR - MATADOR - FRANKO - YUNUS BALIKLARI - FOK BALIKLARI - KANADA - BELÇİKA

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!


Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020