Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

4.2.10

0
Neyzen Tevfik


Neyzen Tevfik Kısaca Yaşamı :

Asıl adı Tevfik Kolaylı olan Neyzen  24.3.1879 T.de Bodrumda doğmuştur.
Kolaylı soyadı babasının,Bafra ilçesinin Kolaylı Nahiyesi'nden olması dolayısıyle verilmiştir. 

Babası Rüştiye muallimlerinden Hasan Fehmi Bey annesi Emine Hanım dır. Gençliğinde başlayan sara hastalığı nedeniyle tahsilini bir türlü tamamlayamamıştır. 

Babasının görevli olduğu Urla da okula başlamış ancak sara rahatsızlığı belirince bırakmıştır.Bilahare İzmir İdadisi ne girmiş isede orayıda bırakmıştır. 
Urla da iken tanıştırıldığı Ney ustası Berber Kazım'ın etkisinde kalarak ondan ney dersleri almaya başlamış ve bu başlangıç ona neye karşı derin bir sevgiyi aşılamıştır. 

Okul konusuna tamamen son verdikten sonra İzmir Mevlevihanesi'ne girmiş orada Tevfik Nevzat, Ruhi Baba, Tokadizade Şekip ve Şair Eşref gibi zamanın ünlüleriyle tanışmış ve onlardan ders almaya başlamıştır.

Bu arada ney in yanında şiir ve hiciv konusundada ilerleme kaydetmiş, hocalarından Arap ça ve Fars ça dersleri de almaya başlamış ve ilk şiiride 1898 T.de Muktebes dergisinde yayınlanmıştır.
Neyzen in olaylı,maceralı dopdolu yaşamı, babasının onu İstanbul daki Fethiye Medresesi ne göndermesiyle başlar.

Orada okumak yerine onun mekanları meşhur hanlar ve mevlevihaleneler olmuştur.Bu sayedede devrin ünlü müzisyenleri, şairleri ve edebiyatçıları ile tanışmıştır.

Bunlardan bazıları :  Ahmet Mithat, Muallim Naci, Şair Şeyh Vasfi, Mehmet Akif, Tevfik Fikret, Uşakizade Halit Ziya, Ahmet Rasim, Tamburi Cemil, Hacı Arif Bey ve Yunus Nadi gibi ünlülerdir.

Mehmet Akif le çok samimi arkadaş olmuş, Neyzen ona Ney dersi verirken Akif te ona Arapça, Farsça ve Fransızca dersi vermiştir. Aşırı içki içtiğinden 1900 yıllarda ilk plağını zorlada olsa doldurmuş ve piyasaya sürülmüştür.Yaşamı boyunca 100 e yakın plak doldurduğu söylenir Neyzen in.

İstibdata karşı gençlere karışıp iktidara karşı söylemleri, akabinde Jön Türk lerin ileri gelenlerinden Ahmet Rıza'yla tanışması onun cezaevi ve sürgün hayatının başlangıcı olmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanına kadar ömrü devrin meşhur meyhanelerinde, Mevlevihanelerinde,Tekkelerinde, Hanlarında ve Mısırda geçmiştir.

1910 Yılında babasının karşı çıkmasına karşın Cemile isimli bir hanımla evlenmiş,  Leman ismini verdikleri bir kızı olmuş fakat kız üç aylıkken, aşırı tutucu olan kayınpederi nin eşini alıp götürmesiylede evliliği son bulmuştur.

İstiklal Savaşı yıllarında Atatürk hakkında yüceltici şiirler yazmış,1926 t.de Atatürk le tanışmış ve Ata nın beğenisini kazanmıştır. 

1919 Yılında ilk kitabı "HİÇ" i yazmış ve yayınlanmıştır. Hiç onun adeta yaşam felsefesi dir, boynunda taşıdığı arapça Hiç sözcüğü  onun için, mal mülk para makam gibi kavramların hiçbir zaman geçerli olmadığı anlamını taşır. 

Onun için önemli olan Adaletsizliğe, çıkarcılığa, kör inançlara, baskıya, otoriteye,din istismarına karşı sert ve etkileyici bir şekilde karşı kaya gibi durmak ve baş kaldırmaktır.

Aşırı alkol ve sık sık tekrarlayan sara nöbetleri neticesi artık eski mekanlarına ek olarak Topbaşı Tımarhanesi ve Zeynep Kamil Habtanesi de katılmıştır. 1940 lara doğru ise doktoru olduğu kadar çokda iyi dostları olan Mazhar Osman ve Rahmi Duman'ın aracılığı ile, Bakırköy Akıl Hastanesinin 21 no.lı odası ona tahsis edilmiş istediği zaman gelip dinlenmiş istediği zaman çıkmıştır.

Neyzen Tevfik yaşamı boyunca birçok konser vermiş, kitap yazmış, bir çok filmde rol almış, oynamış ama yinede maddi bir varlığa sahip olmayı düşünmemiş hatta geçimini sağlayacak herhangi bir gelire dahi sahip olmamıştır.

Adını sorulduğunda, ne iş yaparsın denildiğinde "HİÇ" diye cevap verip, boynundaki Osmanlıca "HİÇ" yazılı kolyesini gösterir, onun anlamı nedir dendiğinde ise yine hiç diyen milyonların sevgilisi Tevfik, arkasında isminden ve eserlerinden başka hiç bir şey bırakmadan 28.Ocak.1953 günü dünyaya ve sevdiklerine veda etmiştir.

Cenaze namazının kılındığı Beşiktaş Sinan Paşa camisinin etrafındaki karşı bulvardaki ve caddeki  taşan insan kalabalığının çeşitliliği ve büyüklüğü onun yaşam felsefesinin adeta aynası olmuştur.

Profesöründen memuruna, sanatçısından edebiyatçısına, sıradan insanlardan kılıf kıyafetini düzeltmeye çalışmış sarhoşlara, sokak insanlarına kadar binbir çeşit insan gözyaşlarıyla uğurlamışlardır onu bir bilinmeyene, belkide hiç likten çıkarak gerçeğe.

Yeniden Güncellendi.22.12.2012
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Namus nedir sormayın canım, kadın kahkaha atarsa bırakın kocanın namusunu ülkenin namusu şerefi gidermiş, bilmiyorsanız öğrenin.
Hint mitolojisinde kadının yeriÖmer Hayyam yaşamı ve eserleri


Şair Nefi yaşamı ve eserleri


Neyzen Tevfik bir hiç olan kendi tabiriyle yaşamı.

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020