.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

12.4.18

0
Antarktika Rüzgarlarının AzizliğiYENİ ZELANDA'da ANTARKTİKA RÜZGARLARINA DAYANAMAYAN AĞAÇLAR

Modern teknolojiler ne kadar kullanışlı, ne kadar üstün yapay zeka ürünleri üretmiş olsalarda hala dünyanın çeşitli yerlerinde Doğa Ana'nın tartışılmaz ve karşı çıkılmaz üstünlüğü kendisini gösteriyor,
Bunun en bariz örneğide Güney Yarımküre Büyük Okyanus'da bulunan bir adalar ülkesi Yeni Zelanda'nın güney uç noktasında meydana geliyor.Ülkenin güney uç noktasında ve Antarktika'nın tam karşısında bulunan Güney Adası'nın güney bölgesi, genellikle küçük baş hayvanlar için elverişli geniş düz ovalar ve otlaklarla kaplıdır.

Güney kutbundan 4800 km. ekvatordan ise 5100 km. uzaklıkta bulunan bu bölge, düzenli olarak hayal dahi edilemez sert hava koşullarına maruz kalır.
3200 km. boyunda kesintisiz olarak Güney Okyanus üzerinden geçen hava akımı, sürekli olarak çok şiddetli rüzgarlar yaratır ve oluşan rüzgar akımıda Güney Adası platoları üzerinde etkisini sürdürür.

Aslında pek yerleşim alanları bulunmayan güneydeki bu yeşil platolarda, çobanlar veya besiciler özellikle küçükbaş hayvanları otlatmak için gelir, onların şiddetli rüzgarlardan korunması içinde öbek, öbek rüzgara dayanıklı kısa boyda ağaçlar yetiştirirler.

Ancak rüzgar aşırı şiddetli ve süreklilik arzettiği için bu mini ormanı andıran dayanıklı ağaçlar, kırılmamış olsada resimlerde de görüldüğü gibi sanki usta bir ressamın fırçasından çıkmışcasına muhteşem birer tabloya dönüşür.BENZER KONULAR :
İstanbul Boğazından (Bosporus) 1910-1964 Video ve Slaytlar
Geçmişten günümüze FİN Hamamları (Saunalar)
Arjantın Cumhuriyeti ve tarihi
Müzeler kenti Amsterdam ve Hollanda
Geçmişten günümüze FİN Hamamları (Saunalar)
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023