.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

31.12.17

0
Orta çağda hazırlanmış Dünya haritaları

DÜNYANIN İLK ve EN BÜYÜK DÜNYA HARİTASI

Stanford Üniversitesi
ABD / Kaliforniya Eyaleti'nde eğitim veren Özel Stanford Üniversitesi Kütüphanesendeki "David Rumsey Harita Koleksiyonu" na yeni eklenen ve 1587 yılında Urbano Monte tarafından yapılmış 60 yaprak el yazması ve çizimi dünya haritası, dünyanın ilk ve en büyük haritası olarak kabul ediliyor.
                                                            David Rumsey


İtalya / Milano'da bizzat Monte tarafından hazırlanan bu 60 yapraklı dünya haritası, dijital ortamda birleştirilerek 10 Fitt (Ortalama 3 m.) ebadında bir kare haritaya dönüştürülmüş, böylece dünyada ilk defa yapılan ve en büyük alana sahip olan dünya (Yer küre) haritası meydana getirilmiştir.

Urbano Monte temsili resim
Monte Haritası, tarihsel haritaların neden birincil kaynaklar kadar önemli olduğunu gösteriyor, plan küre alanının kuzey kutup azimuthal izdüşümü. zamanın gelişmiş bilimsel fikirlerini kullanıyor, haritayı çizmek ve süslemek sanatı, en üst düzeyde bir tasarım sergilemekte ve o devirde dünyanın görünümü, yerlerin listelenmesi, alanların şekil bakımından iç içe geçmiş yorumu bizlere derin tarihsel bir kaynak sağlıyor.

Bilim, sanat ve tarihin tek bir belgede dijital ortamda tamamlanması, bu konuda uzman olan Brandon Rumsey'in olağanüstü çalışmasına ve becerisine bağlı.

Monte'nin, haritalarını yalnızca coğrafi bir araç olarak değil, aynı zamanda iklim, gümrük, gün boyu ve bölgeler içindeki mesafeleri göstermek için, yani evrensel bir bilimsel küre oluşturacak şekilde hazırladığı bir gerçek.

     Urbano Monte'nin 1587 yılında hazırlayıp çizdiği Dünya Haritası

URBANO MONTE'nin DİĞER HARİTALARI için .. TIKLAYIN.

Kaynak :
www.davidrumsey.com/

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRÇin'de gelişmişliğin gerçeği.
Asgari aylık ücretin 100-200 $ arasında olan Çin'in dünya pazarını neden ele geçirdiğini şimdi anladınızmı acaba.

Emperyalizmin getirdiği açlık, açlıktan insan ölürmü, allah herkesin rızkını verir diyen din tüccarları iyi okusun bu makaleyi.


Afrika'da bir emperyalizm olayı daha ve birbirlerini yok etmeye çalışan, kardeş yerli halk. Ruanda'nın geçmişi ve sonrası.Ve parçalara bölünmüş bir Somali'nin geçmişi, özellikle sosyalist Somali'de bir damla kan akmazken, şimdi 5 parçaya bölünmüş Somali. Bizim AKP yetkililerine bir sorun bakalım, Somali'de nereye yardım ediyorlar acaba, adı var kendi yok bir devlet.

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK