.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

18.7.16

0
Fransız İtfaiyesinin Hurda Araçları


FRANSIZ İTFAİYESİNDE KADRO DIŞI KALMIŞ ARAÇLAR TOZLU DEPOLARDA
Fransa’nın kuzey batısında bulunan Le Havre kentindeki bir depoda tozlar içinde kalmış Fransız İtfaiyesi’ne ait miadı geçmiş kullanılmayan araçlar.Vincent adlı bir fotoğrafıçının el atmasıyle, 1990 yılında hurdacılara satılmak üzere depoya getirilen araçlar şimdi nostaljik bir tabloya dönüşmüş durumda.


1990 Yılında Fransız İtfaiye teşkilatında miadı dolmuş , onarımı mümkün olmayan ne kadar arazöz , söndürme kamyonu , otobüs , otomobil ve vinç gibi araç varsa tamamı demirbaş kayıtlarından düşürülür ve hurdacılara satılmak üzere Fransa’nın Kuzey-Batısında bulunan liman kenti Le Havre kentindeki bir depoya sevkedilir.


Ancak henüz satış için gerekli ihale şartnameleri , ilanları hazırlama aşamasında iken konu ile ilgili ve yetkili birkaç görevlinin aklına dahiyane bir fikir gelir.


İçlerinde 50-60 yaşlarında araçların bulunduğu ve yıllarca Fransız halkına çok önemli hizmetler verdiği gerçeği esas alınarak , bu araçların satılmaktan ziyade bir müzede teşhir edilerek halkın ve turistlerin beğenisine sunulması.


Düşünce üst makamlarca da kabul görür ve belirli bir fon ayrılarak müze yapılmasına karar verilir ve çalışmalara başlanır. 


Başlanırda yıl 2000 lere gelince ayrılan ödenek biter , ikinci bir ödenek tahsisi ise gerek mali durumun zayıflığı ve gerekse müze olarak seçilecek yapının çok büyük olacağı , dolayısıyle bu kadar büyük yapıya  sarf edilecek meblağın hükümetçe karşılanmasının mümkün olamıyacağı gerçeği ortaya çıkınca müze fikrinden de vazgeçilir.


Ve öğünden günümüze kadar hiç kimse ilgilenmez , toz pas içinde kalan araçlar zaman içinde çürümeye dökülmeye başlar , taki Michel Vincent adında bir foto sanatçısının dikkatini çekinceye kadar.


Vincent gerekli izni alarak depoya atar kendisini ve bu nostaljik, yarı dökülmüş araçların resimlerini çeker , albümde toplar ve internet aracılığı ile dünyaya tanıtır.

Bu sayede ünü dünyaya yayılan yıllanmış araçlar için sanırım Fransız yetkilileri bir müze yeri seçmeye ve onları daha düzgün biçimde sergilemeye karar verir artık.
ETİKETLER : FRANSA – LE HAVRE – İTFAİYE – NOSTALJİK – MİCHEL VİNCENT - ARAZÖZ

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

ÇİN Hızlı Trenler


    FRANSIZ Hızlı Trenler


    Dünyada İlk Uçan İnsan.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023