.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

26.8.15

0
Fotoğraf Sanatçısı Laura Hospes


GENÇ YAŞTA ÖDÜLLERE DOYMAYAN BİR FOTOĞRAF SANATÇISI 
LAURA HOSPES

Henüz 21 yaşında olmasına rağmen, 16 yaşında fotoğraf sanatçılığına soyunan Laura Hospes halen Hollanda / Amsterdam'da ikamet etmekte ve 2013 yılında girmiş olduğu Groningen Fotoakademisi'de eğitimini sürdürmektedir.
2014 ve 2015 Yıllarında kendi çapında genç yaşta mesleğinin zirvesini zorlayan Hospes, bu zaman dilimi içerisinde açtığı sayısız sergiler yanında iki kitap yayınlamış, başta Fotoacademy Fotovirijdag 3. Ödülü, Zelfportret AVRO en iyi 50 foto sanatçılığı, LensCulture Emirging Talent Ödülleri'nde Hibe kazanım olmak üzere fotoğraf dalında birçok ödülünde sahibi olmuştur.

Laura Hospes, en çok ses getiren ve onu internet dünyasında tanıtan fotoğraf sergisi ise Kadın Psikiyatri Hastanesi'de çektiği ve kendi portrelerinden meydana getirdiği albümden oluşturulan "Ruh Sağlığı Sorunları Öz Portreler" adlı ve UCP UMCG başlıklı son sergidir.

Laura bu çalışma öncesinde, Psikiyatri Hastanesine deprasyon, anksiyete ve yemek yeme bozukluğu şikayeti ile başvurur, bu şikayetlere intihar teşebbüsüde eklenince hastaneye kabul edilir ve Hollanda'dan bir öğrenci kaydı ile kendisine tek kişilik bir oda tahsis edilir, tedavi süresi başlar. Aslında bu şikayetler, arazlar bir mizansen değildir, rahatsızlık mevcuttur. Ancak Laura'nın bir isteği daha vardır, kamerasını da yanında götürmek ister, bu istekde kabul edilir.

Hastanede kaldığı zaman içerisinde yalnızlığın verdiği sıkıntı, ruhsal boşluk hissi, ona diğer hastaların durumunu hatırlatır, böylece kendi portresiyle psikiyatrik hastaların ruh halini, yalnızlıklarını açıklıyacak, ifade edecek olan UCP- UMCG başlıklı albümü hazırlamaya başlar.

   


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023