.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

14.6.15

0
Yellowstone Milli Parkı


143 YIL ÖNCE ABD nde KURULMUŞ BULUNAN DÜNYANIN İLK MİLLİ PARKI

Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana , Wyoming ve Idaho Eyaletleri içinde sınırları bulunan ve dünyanın ilk ulusal parkı unvanını kazanan Yellowstone Ulusal Parkı (Yellowstone National Park) 1.Mart.1872 tarihinde zamanın ABD devlet başkanı Ulysses S. Grand tarafından kurulmuştur.
                                       Yellowstone Park haritası

Yaklaşık 8987 km2 alana sahip olan parkın büyük bir kısmı , %96'sı Wyoming , %3'ü Montana ve %1'i de Idaho Eyaletlerinde bulunmakta.


                                Parkın Montana'daki girişi, Kuzey Kapısı

Park özellikle içinde yer alan 300'ü aşkın devasa Gayzerleri , 290'ı bulan irili ufaklı Şelaleleri ve 10.000 dolayındaki Sıcak Su Kaynakları ile tanınır. Dünyadaki toplam Sıcak Su Kaynaklarının yarısı bu parkta yer almaktadır. 


                                Old Failthful Inn Oteli.
Takriben 200 den fazla egzotik ve 1100 dolaylarında yerli bitki türünün bulunduğu Yellowstone Parkı , memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yüzlercesine ev sahipliği yapmaktadır.
Memelilerden özellikle Amerikan Kara Ayısı(Bizon) , Kuzey Amerika Boz Ayısı , Kanada Geyiği , Antilop , Çakal ve Vaşaklar park içinde yoğun olarak bulunmaktadır.


                                Behive Gayzeri

Gayzerlerin ve sıcak su kaynaklarının verdiği ısı sayesinde bitkiler özelliklede otlar yaz kış daha iyi gelişmekte ve kış aylarında karla örtülmediği için hayvanların yiyecek temininde önemli rol oynamaktadır, bu sayede kış aylarında kuzeyden gelip güneye gitmek için yola çıkan kuşların mola verme ve barınmaları için ideal bir yer olma özelliğine sahip olur.


                                Dağ eteğinde bir mera

Bu kadar çok elverişli doğa aktivitelerinin var olduğu park, tabiatıyle aynı oranda ziyaretçiyede ev sahipliği yapmakta, 2009 yılındaki 3.2 milyon ve 2010 yılındaki rekor sayı olan 3.7 milyon ziyaretçi kabul etmiştir.
                                Yamaçlar arasında sakin sakin akan nehir

Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerler, gayzerler ve sıcak su kaynaklarıdır ki bunlardan dünyanın en önemli gayzeri sayılan Old Faithful gayzeridir, bu gayzer her 91 dakikada bir çok sıcak suyu ile meydana gelen buharı metrelerce yükseğe püskürtmektedir.


                                Yellowstone de Kış

Park UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Park kayıtlarında bulunan bir asırlık resimler.

TÜM NOSTALJİK RESİMLER İÇİN.. TIKLAYIN.Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023