.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

15.5.15

0
Payogasta (Payogastille) / Arjantin


ARJANTİN'in ORTA KESİMİNDE ÇÖL ORTASINDA BİR KENTİ ANDIRAN PAYOGASTA

Genelde kentler yada yöreler, bölgeler olumlu ve üstün özellikleri sayesinde gündeme gelir, gündemde kalır ve basının, sanal alemin yada sosyal paylaşım sitelerinin sayfalarında manşet haber olarak yerini alır.Konumuza esas olan Payogasta ise tam bunun tersine olumsuz yanları ile gündeme geliyor ve bu olumsuzluk ona hatırı sayılır bir turizm geliri sağlıyor.Payogasta (Payogastilla) Arjantin'in orta kesiminde bulunan Salta Eyaleti sınırları içinde ve sadece 400 nüfuslu bir belediyelik, bir köy yada kasaba. Yörenin özelliği doğanın resmen katledilmişliği , sanki atom bombası atılmışda her taraf yakılmış, yıkılmış ve sonradan önemli ve turistik sayılabilecek binaları restore edilmiş, sokakları, arazileri, bomboş bir kent.

Etrafında 4500 metreye kadar yükselen kıraç tepelerin yer aldığı bölge bakır madeni bakımından zengin sayılır. Bölgenin olumsuzluğuna katkı veren diğer bir olgu ise depremdir ve kırılabilir fay hatları üzerindedir. 

Çok eski çağlardan beri deprem meydana gelmiştir ve günümüzde de devam etmektedir, deprem yoğunluğu 40 yılda bir olarak  saptanmıştır. 84 Yıl önce meydana gelen 1930 depremi (6.4) , 66 yıl öncesi meydana gelen 1948 depremi (7.0) ve 5 yıl önce meydana gelen 2010 depremi (6.1) gibi.Bölgenin tüm bu olumsuzluklarına karşın özellikle yakın kentlerde ve bölgelerde (Salta Eyaleti) turizm amaçlı irili ufaklı 265 rakamına ulaşan oteller yer alır ve doluluk oranlarıda memnun edicidir.

Payogastille ili ilgili İLGİNÇ Resimler için.. TIKLAYIN.Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK