Bumerang etiketi

Bumerang - Yazarkafe

10.11.14

0
Atatürk’ün 76. Ölüm Yıldönümü
ULU ÖNDERİN 76 ıncı ÖLÜM YILDÖNÜMÜNÜ ANARKEN

Güncellenme Tarihi 10.Kasım.2014
Yıl 1938, 10 Kasım ve günlerden Perşembe, yer Dolmabahçe Sarayı, saat 09.30 a doğru bir adam hızla merdivenlerden aşağı iniyor, bir odaya kapanıyor ve bir el silah sesi.

Bu silah sesi, dünyanın en büyük liderlerinden M.Kemal Atatürk’ün gözlerini kapattığını adeta ilan ediyordu o dünyaya.

Kalbine nişan alarak tetiği çeken bu adam, Atatürk’ün mahalleden çocukluk ve okul arkadaşı, Suriye Cephesinde Başyaveri ve ölünceye kadar yanından hiç ayrılmayan, Atamızı kasdederek “ Onsuz bir dünya benim için anlamsızdır “ diyen Yaveri Yarbay Salih Bozok’tur.

Evet bundan 76 yıl önce bugün saat 09.05 de, “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir, benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız bu kafidir” diyen, insanlığa ışık tutan düşünceleriyle halkımızın çağdaş uygarlık düzeyine yükselmesi için yaşamı boyunca hiç usanmadan, bıkmadan mücadele veren, Demokratik, Laik ve Sosyal bir Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu,  eşsiz insan, ülkemizin gurur kaynağı, dünyanın en büyük liderlerinden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü kaybettik.


Herne kadar onun değerini, olmayan beyinlerine sindiremiyen, 80 yılın acısını çıkaracağız diye haykıran, sadece sarıklara, sakallara, takkelere, peçelere, şeyhlere, dervişlere, müritlere, tekkelere, zaviyelere, türbelere serbestlik getirmeyi demokrasi ve özgürlük sayan, bunlardan başka birey olmanın getirdiği insan hak ve özgürlükleri hiç görmeyen yada görmek istemiyen gruplar hatırı sayılır seviyede olsada ve bunlar kendi düşüncelerindeki partileri yönetime getirselerde, tüm baskılara, sindirme girişimlerine ve tehditlere rağmen Atatürk’ün izinde olan milyonlar bu günü gururla anacaklardır.

Her yıl olduğu gibi bu yılda bugün saat 9 u 5 geçe sirenler çalacak, tüm şehirlerde, kasabalarda yaşam bir an için duracak ve milyonlarca insan Atamıza saygı ve sevgisini bu şekilde ifade etmiş olacaktır.

AKP ve HÜKÜMET
Sn.Başbakanımız yurt dışı seyahati nedeniyle geçen yıl anma törenlerine katılamamıştı. 10 Kasım gününün önemini ve sadece yılda bir kere yapıldığını unutmuş olabilir! İşlerinin yoğunluğu sebebiyle ama hata onda değil, ona bu günün önemini hatırlatmayan kurmaylarında.
Bu yıl dileğimiz odurki Sn.Başbakanımız, atamızın ölüm yıldönümüne 
katılsın, katılsınki sırtını dayadığı %50 den  başka bir %50 daha halkın olduğunu bilsin ve onların tepkisini çekmesin.
Aslına bakarsanız bu yüzdeler konusunda tüm partiler halkı resmen kandırmakta, AKP nin en yüksek oyu aldığı 2011 seçimlere bir göz atalım :

Toplam Seçmen: 50.237
AKP  Aldığı oy  : 21.320 % 42.43
CHP  Aldığı oy  : 11.122 % 22.13      
MHP Aldığı oy  :  5.575  % 11.09
Diğer P.ve Kullanılmayan Oy : 12.220 % 25.35

GERÇEK BU RAKAMLARDIR, KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN.

Böyle ifade ettiğime bakmayın sevgili izleyiciler, olayı bilmiyecek kadar ne admin olarak ben, nede bu makaleyi okuyan izleyicilerimiz salak değiliz. 

Ancak Cumhuriyet Başbakanı'nın o Cumhuriyetin kurucusu olan Dünya Lideri Atatürk'ün ölüm yıldönümünü unutmuş olması kadar gülünç bir şey olamaz, "unutmuş olabilir!" kelimelerinin sonundaki ünlem işareti ile bunu belirtmiştim zaten. Nezaket gereği böyle ifade etmek zorundan kaldım, konunun içinde Başbakan kelimesi geçtiği için, bir Başbakanın böyle bir törene kasıtlı olarak katılmaması görülmüş bir olay değildir çünkü.

Kaldıki AKP iktidarının yada tek ses ve tam yetkili Tayyip Beyin, Atatürk devrimlerini halk nezdinde küçük düşürmek hatta zaman içinde silmek için bir karşı devrim çabası içinde olduğunu, ABD nezdinde BOP planlarına uygun olarak Orta Doğuda Sunni İslam merkezli ılımlı İslam patentli bir İslam Devletinin  kurulum çalışmalarının devam ettiğini (Arap baharı olaylarında AKP iktidarının Sunni gruplarla aleni ve gizli ilişkileri, Suriye ve Mısır'da ortaya çıkmıştır) sağır sultan dahil bilmeyen kalmamıştır. 

Zaten Atatürk ilkelerini bir türlü benimseyemeyen vede birey olmaktan korkan, demokrasiyi sadece din özgürlüğü ile seçime endeksleyen, Arap kültürüne aşina ve İslam Devleti olgusunu hiç yadırgamayan neredeyse %50 nin üzerindeki halkın varlığı ise iktidarın bu çalışmalarına alenen sağlamakta iken;

CHP NERELERDE :
Bu tehlikeli gidişatı önliyecek olan ve bu engellemeyi "bu doğru değil" " bu yanlıştır" gibi etkisiz kelimelerle değilde, iktidara alternatif parti olarak başarması gereken CHP ne yapıyor dersiniz, hiç bir şey tabi.

Biz devletçi partiyiz, biz sosyalistiz ve benzeri modası geçmiş tezlerle %20-25 lik oy potansiyelini koruma peşinde, liberal sistem içinde, hiç bir zaman gerçekleşmesi mümkün olmayan devletçi ekonomiyle iktidara gelme hayalinde, geçmiş 60 yılda olduğu gibi.

Ülkenin nereye gittiğinin farkındamıdır, değilmidir bilemeyiz ama, bildiğimiz tek bir şey var oda Tükiye Cumhuriyeti Devleti'nin başına gelecek tüm olumsuz olayların, felaketlerin günahları onların sırtında olacaktır.
Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olduğunu açıklayan Şişli Belediyesi'nin başarılı Başkanı Mustafa Sarıgül, dün yani 9.Kasım.2013 C.tesi günü resmen CHP ne katılmış ve rozetini takmıştır.
Eski bir CHP li vede siyasal görüşünün çağdaş sosyal demokrat olduğunu bildiğimiz Sarıgül'ün CHP ne yeni bir nefes vereceği umudumuz tazelenmiş durumda. 

Özel sektöre "Ama" sız yaklaşan bir siyasetçi olması sebebiyle sanırım CHP nin, ekonomik programında yeni değişimlere adım atması sağlanacaktır. Keza günümüz dünyasında ve uluslar arası ilişkilerde CHP nin en büyük eksiği ve uyuşmazlığı bu ekonomik programdır.
Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun der CHP ve yeni üyesi Sarıgül'e gelecekte başarılar dilerim.

DÜNYADA ATATÜRK İÇİN SÖYLENENLER :

Fransa Başbakanı Aristide Briand, Fransız Meclis Kürsüsünde(1921) :
Dağ  başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz  Kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hapsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahramanla bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.


İngiltere Başbakanı David L’loyd George Parlamentoda(1922) :
Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi, çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi.İngiltere Başbakanı Winston Churchill.(1938) :
Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonrada Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.

Yunanistan Başbakanı Eleftherios Venizelos.(1933) :
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağan üstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Bundan dolayı Türkiye övünebilir.


ABD Başkanı Franklin Roosvelt.(1938) :
Beyaz Saray’daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader bun izin vermedi… Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.Sosyalist İhtilal Lideri Vladimir İliç Lenin(1921) :
Mustfaf Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyorki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici,iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanıda yarenleriyle birlikte alt edeceğine inanıyorum.

SSCB Başkanı Nikita Kruşçev.(1963) :
Yakın ve Orta Doğu’da ilk cumhuriyet, doğuşunu O’na borçludur. Bu Cumhuriyet birçok ulusun milli özgürlük savaşlarına ışık tutmuştur. Atatürk’ün yönetimindeki Türkiye’nin uluslar arası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

YAZIMIZIN DEVAMI OLAN, Ölüme yaklaşırken zor günler, ölüm anı ve Ata'mızın kendilerine ait veciz sözleri ileride yayınlanacaktır. Bizi takip ediniz.10 KASIM ATATÜRK'ü ANMA GÖRSELLERİ İÇİN.. TIKLAYIN.

ETİKETLER : ATATÜRK ve 10 KASIM - SALİH BOZOK - MUSTAFA SARIGÜL - BOP PROJESİ - TAYYİP ERDOĞAN - NİKİTA KRUŞÇEV - LENİN - ROOSVELT - VENİZOLOS
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR


FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023