.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

21.8.14

0
FarmWille Çiftlik Oyunu Gerçek oldu


KOMŞUKÖY PROJESİ İLE
İNTERNETTEN EK , İNTERNETTEN TOPLA


Türkiye’de bir müteşebbis tarafından “Komşuköy” adlı proje ile faaliyete geçirilen ve dünyanın birçok yerinde benzer uygulamaları olan “Gerçek FarmWille” , üyelerine belirli bir ücret karşılığı istedikleri ürünleri, birkaç tuşla verilen komut eşliğinde yetiştiriyor, yetişen ürünleride isteğe bağlı olarak yine internetten verilecek tuş komutlarıyle üyelerine gönderiyor.

FARM WİLLE NEDİR :
Dünyada en çok üyesi bulunan ve aylık olarak en çok trafiğe sahip İnternet oyunlarından birtanesi olan FarmWille, aslında bir FaceBook oyunudur.  
Merkezi ABD nin San Francisco kentinde bulunan ZYNGA adlı bir şirket tarafından geliştirilen ve FaceBook sosyal iletişim sitesinde oynanan FarmWille, çiftlik temalı simülasyon türünde bir video oyunudur ve iPhone dahil her çeşit bilgisayarda oynanabilir.FaceBook’un en gözde oyunlarından biri durumuna gelen oyunda, kullanıcılar sanal bir çiftlikte çeşitli tarım ürünleri ve ağaçları ekme, büyütme, biçme yada toplama gibi birçok uygulamaları internet üzerinden yapıyor, ayrıca yine çiftlikte muhtelif türde çiftlik hayvanı yetiştirebiliyor.


2009 Yılı Haziran ayında faaliyete geçen ve internet kullanıcılarında ilgi odağı olan oyun hızla gelişerek, günümüzde 65 Milyon üyeye sahip olmuştur, oyunun aylık ortalama kullanıcısının 35 Milyon 762 Bin 289 olduğu saptanmıştır.


Ancak ne varki Türkiye halkının yüzünü kızartan Twitter, Youtube sitelerinin kapatılması gibi, saçma bir iddia olan “kumar oynatılıyor” gerekçesiyle henüz 3-4 aylık mazisi bulunan FarmWille, Türk Telekom İletişim Daire Başkanlığı tarafından 3.Ekim.2009 tarihinde kapatılmış, fakat kapatılması hukuka uygun görülmediğinden aynı gün tekrar açılmıştır.


İslamı referans alan bir siyasi erkin emir ve komutasında hareket eden bu daire, iktidar ne isterse onu uygulamaktan çekinmiyor, çekinecek olsa derhal elemanları değişecektir, bunun bilincindedirler, esas amaç İslam devleti hüviyetine kavuşturulmak istenen bir ülkede böyle hıristiyan menşeli ve islama aykırı uygulamaları görülen kurumların bulunmamasıdır.

KOMŞUKÖY NASIL ÇALIŞIR :
Firma yönetimi kendilerini şöyle ifade eder : “Amacımız online olarak kendi tarlanızda ürün yetiştirip, hasat yapabileceğiniz gerçek bir FarmWille uygulamasını yaşama geçirmektir


Komşuköy Projesinin temeli sanal çiftliğe dayanmakta, fiziksel olarak varolan tarım alanlarında üyelerin istekleri üzerine seçilen ürünler yetiştirilerek, hasadı arzu ettiklerinde evlerine kadar götürülüp teslim edilmekte.

İnternet üzerinden satın alınan tarlada üyelerin istedikleri ürünler istedikleri miktarda üretilir,  tarlalar 7/24  internetten izlenebilindiği gibi istenirse yerinde de ziyaret edilebiliyor, çalışmalara katılanabiliyor.

Yaklaşık 2 yıl mazisi bulunan projede FarmWille benzeri yöntemlerde uygulanmaktadır. Üyeler kiraladıkları tarlalarda yapılmasını istedikleri işleri “Komşuköy” ekibi  ile birlikte internet üzerinden yapıyor, bunun içinde internet üzerinden yapılacak işler sipariş ediliyor.
Yine üyeler dilerlerse hasatlarını takas yoluyla diğer “Komşuköy”  üyeleriyle değiştirebiliyor, dilerlerse yine hasatlarını kendileri giderek topluyorlar.


Komşuköy tarlalarında uygulanan en önemli kıstaslar, ürünlerin doğal ortamda hiçbir ilave zararlı maddeler içeren kimyevi katkılar kullanılmadan yetiştirilmesi; mevsime, toprağın özelliğine zamana göre ürün seçilmesi; tohumlarda asla hormon ve benzeri katkıların kullanılmaması, GDO suz ve çok titiz seçilen yerli tohum kullanılmasına öncelik verilmesidir. Gerek ekimlerde, gerek yetişme devresinde ve gerekse hasat ve nakil konularında doğal çalışmaya ve doğal ambalaja azami dikkat ve itina gösterilmektedir. Tarlalarda tohum yada fide ekimleri mevcut sıralara yapılmaktadır, her sıraya bir çeşit ürün ekilebilmektedir. Sıra sayısı 20 m2.lik tarlalarda 7 sıra, 40 m2.tarlalarda ise 14 sıra mevcuttur.
Bununda anlamı üyeler isterse, 20 lik tarlalarda 7 çeşit, 40 lık tarlalarda ise 14 çeşit ürün yetiştirme şansına sahip olmaktadırlar.

Komşuköy tarlaları bugün için sadece İstanbul yakınlarında Beykoz’a bağlı Cumhuriyet Köyü’nde bulunmakta ve yılda iki defa ürün alınmaktadır.Sistemin ne kadar rağbet göreceği ve müşteri potansiyelinin durumuna göre, ileriki zamanlarda gerek ürün yelpazesinin çoğalması ve gerekse daha fazla üyeye hizmet verilebilmesi için Mersin, Antalya, Ayvalık ve Trakya’nın bazı bölgelerinde faaliyete geçilmesi planlanmıştır.


Komşuköy tarlarının şu anki geçerli fiatı 20 m2.lik tarlalarda 195 TL/Ay dan başlamak üzere tesbit edilmiş, üyelik süresi ise 12 ay olarak saptanmıştır.

Komşuköy Projesi ile ilgilenenler için :

E-Post     : iletisim@komsukoy.com
Tel           : (0212) 274 40 79
Adres      : 
Mrk. Ofis : Hattat Halim Sk. No.4/9 Beşiktaş/İst.
Çiftlik       : Cumhuriyet Köyü Beykoz/İst.ETİKETLER : KOMŞUKÖY - BEYKOZ - GDO - HORMON - FARMWİLLE - SAN FRANCİSCO - ZYNGAGreen Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK