.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

21.6.13

0

Sahibini 10 Yıl Bekleyen KöpekBİLGE KİŞİYE SORMUŞLAR: HOCAM KÖPEK NEDİR?

Bilge yanıtlamış ve :
“EĞER İÇİNİZDE SEVGİ DUYGUSUNDAN UFACIK BİR DAMLA VARSA, O DAMLAYI ALIP, ÖNCE NEHİR YAPAN SONRADA SİZİ O NEHRİN İÇİNE SOKAN HAYVANA KÖPEK DENİR” demiş.
                                           Hachiko Heykelinin önü bir dinlenme ve anma  alanı gibidir.

Japonya’nın başkenti Tokyo Kenti’ne  gidenler yada İnternette sörf yaparak bu büyük kenti izleyenler Tokyo metro ağının Shibuya İstayonu çıkışındaki sevimli köpek heykelini ziyaret edip fotoğraf çektirerek o anı ölümsüzleştirsinler, özelliklede hayvan severler.


Bu heykeldeki köpeğin adı Hachiko’dur, Japonlar, sadakat ve insan-hayvan ilişkisinin sembolü olan bu sevgi dolu sevimli hayvancığın heykelini buraya yerleştirerek,vefalı dosta vefa borcunu yerine getirmek istemişlerdir.


Dünyaya ün salmış Hachiko heykelinin çok ilginç  ve bir okadarda duygusal hikayesi şöyle anlatılmaktadır ülkede:

Yıl 1924 bir sonbahar akşamı geç vakit, Tokyo Üniversitesi’nde görevli bir profesör olan Dr.Hidesabura Ueno, her zamanki gibi mesai sonu evine gitmek üzere tren istasyonuna gelir ve treni beklerken peronda kendisine bakmakta olan yavru bir köpeği fark eder.
                                        Akita cinsi köpekler, biraz tilkiye benzerler ve çok akıllıdırlar.

Tasmasından sahipli olduğu anlaşılan köpek belliki kaybolmuş, sahibini yada sığınacak bir yer aramaktadır. 
Yanına gider ve ilgi gösterir köpeğe, oda hiç yabancılamaz Ueno’yu ve Profesör sahibini bulmak amacıyla kucağına alır sevimli köpeği istasyondaki bir görevliye götürür, “yanınızda kalabilirmi bu hayvan, kaybolmuş, sahibi arar ve gelebilir” der ama görevli kabul etmez.

                                                        Yavru köpeğin günümüzde yaşayan Akita cinsi bir benzeri

Tren gelmek üzeredir, köpeği ortalarda bırakmak istemez, bu gün nasıl olsa Cuma, iki gün tatil içinde sahibini buluruz der ve onu evine götürmeye karar verir.
Bulunduğu yörede köpek kucağında  iki gün dolaşır sorar, soruşturur ama sahibini bulamaz, barınağada teslim etmeye gönlü razı olmaz, sevmiştir sevimli köpeği, köpekte ona alışmıştır artık, hiç yanından ayrılmaz, bellikli kurtarıcısına minnet borcunu bu hareketleriyle ifade etmek istemektedir.
                                                        Orijinal resmi esas olarak yapılmış Balmumundan Hachiko

Profesör Ueno, eşi biraz olaya soğuk davransada, sahibi bulununcaya kadar Akita cinsi safkan erkek beyaz yavru köpeği korumaya kararlıdır, köpekte ona alışmıştır artık, hiç yanından ayrılmamaktadır.
Bir isim bulur sevimli köpeğe, Japon dilinde “sekiz tane” anlamına gelen “Hachiko” dur bundan böyle köpeğin ismi.
Hachiko çalışma günlerinde, istasyona giden Ueno’ya her sabah eşlik etmekte, o trene binincede geri eve gelmektedir.
Profesör Ueno her zamanki gibi bir akşam trenden iner ve eve doğru yöneldiğinde, sabah kendisini uğurlayan Hachiko’nun aynı yerde onu beklediğini görür, bu durum Ueno’yu çok duygulandırır, sever sevimli köpeğini ve birlikte eve dönerler

Akıllı Hachiko çok kuvvetli içgüdüsüyle, sahibinin aynı zaman dilimi içerisinde trenden ineceğini tahmin etmiş o saatte istasyona giderek onu beklemeye başlamıştır.
Alışkanlık haline gelen bu uğurlama ve karşılama olayı ortalama bir yıl devam etmiş ve her defasında da sahibiyle birlikte eve dönmüştür Hachiko, hiçte saatini şaşırmamıştır.

                                                Hachiko'nun gelemiyeceğini bilemediği sahibini beklediği ilk günlerde

Yine bir günün akşamı Hachiko he zamnki gibi Shibuya İstsyonu kapısındaki yerine gelir ve Ueno’yu beklemeye başlar, Ueno inmemiştir trenden, onu gece yarısına kadar bekler, gelmiyeceğini anlayınca da eve geri döner.
İkinci akşam gelir bekler Ueno’yu ama yoktur, üçüncü akşam yine aynı bekleyiş ama Profesör inmez trenden, kalp krizi geçirmiş ve işyerinde ölmüştür.

Ama Hachiko her akşam inatla aynı yerde akşamları sahibini hep bekledi gelir diye, bu durum haftalar, aylar yıllar sürdü, yolcularda, ordan gelip geçenlerde olaya tanık oluyorlardı her defasında ve bu vefalı dostun bu inanılmaz bağlılığı ve davranışı karşısında gözleri dolu dolu büyük bir duygu seli içerisinde evlerine dönüyorlardı.
                                                  Hachiko'nun aylarca sahibini beklediği günlerde.


Ve Tarih 8.Mart.1935 soğuk bir akşam vakti Hachiko, her zamanki gibi, 10 yıldır her akşam gelip sahibini beklediği Shibuya İstasyon çıkış kapısına geldi ve yine beklemeye başladı ama bu bekleyiş onun son bekleyişi oldu.
Yeryüzünde belkide bir çok insanın gösteremiyeceği bir vefa, sevgi ve sadakatin sembolü olan sevimli köpek Hachiko, Shibuya İstasyonu’nun çıkış kapısında sahibini beklerken 12 yaşında yaşama veda etti.
                                    Hachiko'nun Shibuya İstasyonu kapısında öldüğü an, İstasyon görevlileri ve halk.

Japonlar bu vefalı hayvancağızın ölümünün hemen ardından aynı yere heykelini diktiler ve etrafını dzayn ederek Tokyo’nun en önemli buluşma yeri durumuna getirdiler.
2 nci Dünya Savaşı’nda hasar gören heykel tekrar yapılmış, Hachiko Çıkışı olarak da anılan Shibuya Metro İstasyonu’nun çıkış kapısındaki bu heykel alanı her yıl 8.Mart günü hayvan severlerin buluşma  ve Hachiko’yu anma yeri olmuştur.  

                                                 Richard Gere Shibuya İstasyonu'nda Hachiko'yu oynayan köpekle.

Hachiko hikayesini konu alan film 1987 yılında Japonya, 2009 yılında ise Hollywood Şirketleri tarafından çekilmiş ve bunlar yurdumuzd da gösterime girmiştir.
"Hachiko: Bir Köpeğin Öyküsü" adlı Hollywood çekimi filmde Profesör Ueno rolünü Richard Gere başarılı bir şekilde canlandırmıştır.

ABD. HOLLYWOOD YAPIMI FİLMİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

ETİKETLER : HACHİKO - SHİBUYA METROSU - AKİTA CİNS KÖPEK - ÖLEN SAHİBİNİ BEKLEYEN KÖPEK - 
                         10 YIL BEKLEDİ - İSTASYONDA BEKLERDEN ÖLDÜ

Green Card çekilisine katilarak siz de ABD de yasama ve çalisma imkanina kavusabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK