.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

1.4.13

0
Sürücü Kursları Avrupa Kriterlerinde


YENİ YÖNETMELİKTE AVRUPA BİRLİĞİ(AB) KRİTERLERİ

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarından %99 gibi hemen hemen tamamının  sürücü hatasından oluşması, sürücü kurslarının eğitim kalitesini gündeme getirdi.Toplam 3 bin 295 adet sürücü kursu, “Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği” uyarınca faaliyet göstermektedir. Bu kurslarda adaylara Trafik, Çevre, İlk Yardım, Motor  ve fiili olarak Direksiyon dersi veriliyor. 
Ancak yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren günümüze kadar bir çok aksaklıklar görülmesine rağmen gerekli köklü değişiklikler yapılamamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kursları yeni yönetmelik taslağını AB standartlarına göre hazırlamış ve tanıtımına başlamış durumda.
Yeni yönetmeliğe göre özellikle direksiyon eğitimi ve sınavı kriterleri tamamen değişmekte, teorik derslerin ve direksiyon eğitimlerinin elektronik ortamda yapılması ve denetlenmesi ön plana alınmaktadır.

Direksiyon eğitiminde tek bir derse mazeretsiz girmeyen aday ile, sınavında 100 tam puan alamayanlara ehliyet verilemiyeceği gibi radikal değişiklikler geliyor. Günümüzdeki uygulamalarda, eğitime katılmama durumu üzerinde pek durulmamakda, direksiyon sınavında ise 70 puan almak yeterli sayılmaktadır.
Eğitim pist alanlarının yetersiz olması sebebiyle tam eğitim alınması mümkün olmadığından simülatör uygulamasına geçilmesi düşünülüyor.

Ayrıca standart pistlerde, aday geçerli puanı almış olsa dahi ehliyet alma sürecinin 2 yıla yayılması planlanıyor, bu zaman içinde adayların dik rampalarda duruş-kalkış, yoğun trafikte araç kullanma ve benzeri becerileri göz önüne alınarak, ehliyet verilmesi düşünülmektedir.
Kurslarda teorik ve uygulmalı sınav zamanlarıda AB standrtlarına göre ayarlanacak, sınav soruları ise 120 den 60 a kadar indirilerek, adayların konulara tam olarak hakim olması sağlanacaktır.
Türkiye’de sınavlar 15 Dk.gibi kısa zaman içine sığdırılırken, AB de bu süre 30-60 Dk. arasında, sınav sorularında ise AB. ortalaması 42 Dk.dır.

Yeni yönetmelik taslağı hazırlanırken ilgili kamu kurum ve kuruluşları olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanlarının da görüşleri alınmış ve taslak metni üzerinde uzlaşmaya varılmıştır.
Yeni taslağa göre sürücü kursları, karayollarında seyreden araçların cins ve gruplarına bağlı olarak çeşitli sertifika dallarında eğitim verecektir.
A1 : Motorlu bisiklet kullanacaklar için sertifika,
A2 : Motosiklet                  “            “        “
B   : Otomobil,Minibüs       “            “        “               
C   : Kamyon                       “            “        “
D   : Çekici                          “            “        “
E   :  Otobüs                        “            “        “
F   :  Lastik Tekr.Traktör  “            “        “
G   : İş makinaları              “            “        “
H(Otomobil)  : Özürlüler Sertifikası (Özürlülere özel tadilatlı araç)
H(Motosiklet):       “               “               “           “       “        “    
Römork : Araçların arkasına 750 Kg.dan fazla Remork takanlar için.

Eğitim sınıflarına göre zaman tesbiti :
Trafik ve Çevre Dersi   : 16 Saat
İlk Yardım Dersi            : 8   Saat
Araç Teknik Bilgi Ders : 6   Saat         

Direksiyon Ders eğitim süreleri :
A1 ve A2         : Sertifikalar için 10 Saat
B  …….  :                “           “     12 Saat
C ve E     :                “           “     25 Saat
D  ……   :                “           “     30 Saat
F   .……  :               “            “     10 Saat
H  …….  :               “            “     12 Saat              


Teorik ve Pratik eğitime katılmayan adaylardan :
Teorik ve Pratik derslerde her ders için ayrı ayrı olmak üzere Ders Saati saatinin 5 te 1 inden fazla derse devam etmeyenlerin Kurs Kayıtları Silinecek.
Ancak Direksiyon eğitiminde Ders Saati Sayısının 5 te 1 i ve daha az zaman içerisinde eğitime devam etmeyenlerin durumu ise 
Bir defaya mahsus olmak üzere gelmediği süre kadar telafi programı uygulanacak (Ayrıca program ücreti alınmak şartıyla), Telafi programına katılmayan adayın kurstan kaydı silinecek.Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK