.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

16.5.12

0
Mercedes-Benz / Daimler Tarihçesi.


MERCEDES - BENZ (DAİMLER - BENZ) KURULUŞU ve TARİHÇESİ(Yeniden güncellendi.05/14)
Almanya’nın Stuttgart Kenti’nde faaliyet gösteren, Almanya dahil bir dünya motorlu araç firması niteliğine sahip olan ve onlarca ülkede fabrikaları, satış merkezleri bulunan Mercedes-Benz (Daimler-Benz) Şirketi’nin tarihi 1879 yılına kadar uzanır.

Şirket, 1879 yılında yine Almanya’nın Mannheim kentinde kurulmuş bulunan Benz & Cie isimli motor fabrikası sahibi Carl Benz ile Daimler Motoren Gesellchaft isimli motor fabrikası sahibi ve arkadaşı Gottlieb Daimler’in birleşmesi sonucu 1926 yılında kurulmuştur.
Şirket 2007 yılından itibaren Daimler AG ismi altında uluslar arası kuruluş olarak faaliyetine devam etmektedir.

Şirketin gelişim süreci şöyledir :
Benz & Company………............1883 – 1926
Daimler Motoren Gesellschaft  1890 – 1926
Daimler-Benz AG………….......1926 – 1998
Daimler-Chrysler…………........1998 – 2007
Daimler AG……………….........2007 - …

Tarihçesi ve Amblemleri :

Carl Benz ile Gottlieb Daimler’in arkadaşlıkları yanı sıra  ve iş ilişkileride, şirketlerini birleştirdikleri 1926 yılından çok daha önce başlamış ve birleşime kadarda devam etmiştir.

İkiside başarılı birer motor üreticisi olan Benz ve Daimler birbirlerini yoketmek yerine özellikle iş ilişkilerini birlikte sürdürmüşler, birbirlerine destek olmuşlar ve bu güzel ilişki sonucu, bu gün dünyanın en büyük uluslar arası kuruluşu olan Daimler AG Şirketi ortaya çıkmıştır.

Öyleki 1890 sonlarına doğru üretilen Daimler otomobillerinin tasarım ve yapım aşamasında bu iki arkadaşın birlikte katkıda bulundukları söylenmektedir.

Yıldız şeklinde olan firma ambleminin yaratıcısı Benz dir. Benz, Almanya Deutz’daki kente hakim olan evinin tepesine yıldız şeklinde bir amblem koydurmuş ve bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde devamlı olarak parlayacağını söylemiş arkasındanda yıldızın temsil ettiği motorlu araçların karada, havada, suda evrenselliğini simgeliyecektir demiştir.

Yıldız amblemi sonraları imal edilen tüm motorlu araçların üzerine yerleştirilmiş ve 1909 yılındada markayı temsilen tescil edilmiştir.
Amblem zaman içerisinde çeşitli değişimlere uğramış ve en sonundada  bu günkü daire içinde yıldız olarak tescil edilmiştir.

Markaya Mercedes kelimesinin eklenmesi ise ilginç bir rastlantının sonucudur.
1897 Yılında otomobil imal etmeye başlayan Daimler Motor Fabrikası’nı ziyarete giden, o günün Fransa/Nice’de Avusturya Başkonsolosu görevinde bulunan Tüccar Emil Jellinek, otomobilleri beğenir ve Daimler marka bir otomobil satın alarak Fransa’ya döner.

Uluslar arası finans dünyası ve aristokrasi ile iyi ilişkiler içinde olan Jellinek, satın aldığı bu Daimler marka otomobili ile Fransız Riviera’ sında büyük ilgi toplar.
Daha sonraları Jellinek, 1899 yılında Daimler Fabrikası’ndan satın almak için kendisine güçlü bir yarış otomobili göndermesini ister. Bunun üzerine Daimler 23 BG. gücünde güvendiği bir otomobili Jellinek’e satar.

Aynı yıl Fransa/Nice’de yapılan bir otomobil yarışına, büyük kızının ismi olan Mercedes adını otomobile yazdırarak katılan  Jellinek, bu yarışı birinci olarak bitirir.
Bu başarıdan sonra Daimler Fabrikası’na aynı araçtan 36 adet sipariş veren Jellinek, kendisine gönderilecek arabaların Mercedes adını taşımalarını şart koşar.
Öneriyi kabul eden Daimler gönderdiği arabalara bu markayı koyar ve daha sonraları devam eden satışlarda da aynı markayı kullanır.

Piyasada aranılır durumda olduğunu gözlemliyen Daimler bundan sonrada imal ettiği tüm otomobillere Mercedes markasını koyar ve 23.Haziran.1902 tarihinde markayı tescil ettirir.
Mercedes İspanyolca konuşulan ülkelerde sık kullanılan bir kelimedir ve Mars gezegeninin İspanyolca adıdır. Kelime aynı zamanda Lütuf ve zerafet anlamınada gelmektedir.

MERCEDEN-BENZ OTOBÜS GÖRSELLERİ için. TIKLAYIN.
DAİMLER  SETRA  OTOBÜS GÖRSELLERİ için. TIKLAYIN.
YOLCU OTOBÜSLERİ Tarihçesi için....................     TIKLAYIN.
ESKİ OTOBÜS RESİMLERİ için.......................        TIKLAYIN.
   
ETİKETLER : MERCEDES - BENZ - DAİMLER - ALMANYA DEUTZ - EMİL JELLİNEK - CARL BENZ - GOTTLİEB DAİMLER .
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023