.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

5.12.11

0
Elektrik Faturalarında Ek Ücretler
ELEKTRİK Fatura Ek Ödemeler ve ELEKTRİK Kapatılması

Elektrik faturalarındaki Ekstra Ödemeleri bir önceki sayfamızda detaylı olarak sizlere sunmuştuk. 
Basında çıkan haberlere göre bu ekstra ödemelerin geri alınabileceğini öğrendik ve bu konuda örnek vererek sizleri bilgilendirmeyi uygun gördük.

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti yetkilileri, kendilerine yüzlerce dilekçe geldiğini ve faturalarda taleb edilen ve ödenen : Kayıp/kaçak bed. – Per.sat.Hiz.Bed. – Sayaç oku.bed. – Dağıtım bed. Adı altındaki ücretlerin kendilerine iade edilmesini istediklerini, aslında bu ödemelerin usulsüz ve huhuka aykırı olduğunu belirtmektedirler.

Bu  konuda Tüketici mahkemesine bizzat başvuran bazı tüketicilerin belirtilen ekstra ödemelerini geri almak için lehlerine karar çıkarttıkları bilinmektedir.

Ancak bu tür kararların örnek teşkil edilerek tüm tüketcilere geri ödeme yapılması mümkün olmadığından, tüketicilerin ayrı ayrı müracaat etmelerinin şart olduğu belirtilmişir.

Adı geçen ödemelerin iadesini isteyen izleyicilerimizin aşağıda örneği verilen dilekçeyi yazarak, elindeki elektrik fatuasınıda arkasına ekleyip, İlçe Tüketici Hakem Heyetine teslim etmeleri gerekmektedir.

Dilekçe Örneği : (Tüketici Balıkesir Mrk.de ise)

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti
                                               Mrk./BALIKESİR

Balıkesir Mrk.de ikamet etmekteyim. Kullandığım elektrik sarfiyatı ücretinin ödenmesi için, fatura üzerinde ismi geçen “UEDAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi” tarafından adıma tanzim edilmiş bulunan ekli faturadaki, Kayıp /kaçak bed. – Per.sat.hiz.bed. – Sayaç Oku.bed. ve Dağıtım bed. Adı altındaki ödemiş olduğum ücretlerin geriye dönük olarak tarafıma geri ödenmesi için gereğini saygılarımla dilerim.

ADRES-ADI SOYADI-TARİH-İMZAELEKTRİK KAPATILMASI :

Bilindiği gibi Elektrik Dağıtımları yetkisi, bir Devlet kuruluşu olan TEDAŞ Müessesesinde  iken, ödenmeyen faturalar neticesi elektrik kapanırken, önce açık mavi renkli ihbar evrakı gelir tanınan müddet içerisinde borç ödenmez ise turuncu evrakla birlikte binanın elektrik enerjisi kesilirdi.

Özelleştirmelerden sonra bazı şirketler ihbara gerek kalmaksızın enerjiyi kesme yoluna gitmişler,
kapama-açma için alacakları bir ücret uğruna, tüketiciyi mağdur durumda bırakmışlardır.

Tüketicilerin suskun kalması onlar için tabiatıyla bir kar kapısının açık kalmasını sağlar,buda doğaldır neticede kazanç amacıyla kurulmuş şirketler için.

Bu tür uygulamaya maruz kalan tüketiciler varsa, aşağıda vereceğim adrese, E-Post, fax yada mektupla Vatandaşlık No.sını yazarak müracaat etsinler sanırım gereği yapılacaktır.

Bakanlık :        TC.Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı
Adres :             İnönü Bulvarı No.27 Bahçelivler-Ankara
Telefon :          312. 212 64 20
Fax :                312. 222 57 60
E-Post :           bilgi@enerji.gov.tr
.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023