.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

1.8.10

1
ATATÜRK ve Türkiye'nin Bugünü

ATATÜRK'ün SÖYLEVLERİ ve TÜRKİYE'nin BUGÜNÜ.Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, dünyanın en büyük lidelerinden olan Yüce Atatürk’ün , gelecekte hayal ettiği ülke bugünki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’miydi acaba?

Söylevlerine bir göz atalım :
Yıl 1925 Tekkeler ve zaviyeler hakkındaki sözlerinin bir yerinde “Efendiler ve ey millet, bilinizki Türkiye Cumhuriyeti; şeyhler, dervişler, müritler mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır”

Yıl 1927 Gençliğe Hitabesinin bir yerinde “ Ey Türk Gençliği, birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur.Bu temel senin en kıymetli hazinendir”


“ Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve delalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler”
“ Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler”
“ Eyş Türk İstikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklal ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır”
“ Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur”


Yıl 1933 Cumhuriyetin onuncu yıl Nutku’nun bir yerinde “ Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız”
“ En geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız”
“Milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız”


Tüm ömrünü halkının geleceği ve bağımsızlığı için harcayan, ülkesinin kültür düzeyini uygar ülkelerin seviyesine çıkarmak için bir çok devrim kanunlarına imza atan, milletine siz artık kul değilsiniz , özellikle kadınlara siz de köle değilsiniz birer bireysiniz diyerek onların kişilik kazanması için çabalayan Yüce Lider Atamız bir hatamı yaptı yoksa, düşündüğü elbise bolmu geldi zekidir,çalışkandır,ilericidir dediği milletine.Tanıdığına eminim ama yinede çabasını hiç esirgemedi milletinin geleceği için.


Atamızın milletini nasıl tanıdığını bir anısından alıntı yaparak hatırlatmak isterim :
Atamız bir gün yaveri ve arkadaşlarıyla bir köyün yanından geçerken arabasından iner ve kendisini coşkuyla alkışlayan köylülerin yanına gelir,köylüler kurtarıcımız hoş geldiniz yaşa varol sesleri ile ortalığı çınlatmaktadır.Yaveri döner Atamıza : Yüce Paşam görüyorsunuz değilmi siz bu halkın kalbimin içinde yer almışsınız. Evet der hafif bir tebessümle büyük lider, kalplerindeyim o kesin ama, o kalbin içine birazcık din mefhumu girdiğinde anında atar seni dışarı.

Demekki Atamız bu günleri onlarca yıl önce görmüş ve milletinide çok iyi tanımış, bunu kanıtlamıyormu 21 nci yüzyıl Türkiye’ sindeki bu durum.
Hatanın büyüğü acaba diyorum biz ve bizim gibi gelmiş geçmiş, Atamızın ilkeleri için hiç uğraş vermemiş,emaneti sadece seyretmiş gençlerdemi. 

Yeni gençliğe bakınca onlarda bizler gibi galiba umut verici görünmüyor doğrusu.Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!


Share

1 yorum :BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK