.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

27.11.11

0
Kolbastı Oyunu Tarihçesi ve Videolar


KARADENİZ GENÇLERİNİN POPÜLER OYUNU KOLBASTI


Son yıllarda özellikle 2011 yılı içerisinde popülerleşen, Karadeniz gençlerinin Kolbastı diye adlandırdıkları hızlı, ritmik, kulağa ve göze hoş gelen oyunun geçmişi, araştırmacılara göre çok çeşitlidir.

Bazı araştırmacılara göre Karadeniz Horonu ile hiçbir ilişkisi bulunmayan bu oyun, Hoptek yada Faroz Kesmesi gibi oyunlardan esinlenerek ortaya çıkmıştır, bazılarına göre ise gerek müziği ve gerekse oyun şekli daha ağır olan  1930 larda ağaların, dayıların çalıp oynadıları anonim bir oyun olduğu söylenen  kolbastı nın daha hızlı ve değişik müziklerle oynanan 2011 yılı versiyonudur.

Karadeniz Kolbastısının yanında anadolunun muhtelif bölgelerinde oynanan Kol oyunu, Kol havasıKol horonu gibi isimlerle adlandırılan oyunlarda vardır. 

Başa gelen “Kol” kelimesinin ise, yapılan toplantılara alemlere baskın düzenleyen askeri kolluk kuvetlerinden dolayı ortaya çıktığı söylenmektedir.

Rivayetlere göre eskiden, yörede halkın ağalar,dayılar dedikleri hatırı sayılır kişiler, eğlenmek alem yapmak için bir araya gelirler, mağaralar yada benzeri yerlerde gizlice buluşurlarmış. 

Bu durumu bilen kolluk kuvvetleri  bu yerlere baskın düzenlermiş. Alemciler ise baskına uğramamak  için dışarıda erketeler yani gözcüler görevlendirirmiş. 

Gözcüler kolluk kuvvetlerini görünce, içeriye işaretle bilgi verirler, onlarda eğlenceyi durdurup kısık sesle başlarlarmış söylenmeye “Geldiileeeeeerrrr, bastıılaaarrrr, vurduulaaaarrrr”. Kolbastı, koloyunu gibi oyun ve müziklerinde bu nedenle ortaya çıktığı söylenir.

Diğer bir anlatı ise Faroz’lu balıkçıların, bereketli av dönüşü sonucunda düzenledikleri eğlencelerde oynanan Hoptek adlı oyunun, sonradan Faroz Kesmesi adını aldıktan sonra 1970 lerde Erkan Ocaklı’nın söyleyip ünlü yaptığı kolbastı türküsünün ardından kolbastı oyununun pöpülerleştiğidir.

9/8 lik bu kol oyunları, Trabzon’da Kolbastı-Hoptek, Giresun’da ise Metelik adıyla oynanır. Oyundaki figürler yöreye has olan, balık tutma, ağ atma, yüzme, kürek çekme ağ çekme gibi hareketleri içerir.

Karadenizde kolbastı oyunları ile ilgili birçok gruplar kurulmuş,klipler, videolar hazırlanmış ve bunların sayesindede güncelliğini hep korumuştur.
KOLBASTI VİDEOLAR


Kolbastı Kızlar...............................  İZLEYİN
Iğdır Kolbastı Show.......................  İZLEYİN

Kolbastı-KTÜ.................................. İZLEYİN
Kürtçe Kolbastı Hasoo................... İZLEYİN
Dj.Eren 61 Trabzon Kolbastı-2008. İZLEYİN
En İyi Kolbastı 2009........................ İZLEYİN
Kolbastı Gösterisi-Kaynaşlı............ İZLEYİN

Kaynak :
wikipedia.org
youtube.com
Sevgiliergunu Image Banner 728 x 90
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023