.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

20.7.11

0
MENENGİÇ ve Menengiç Kahvesi

YABANİ DOST MENENGİÇ

Meyvesinde, başta E  ve  B  grubu vitaminler olmak üzere bir çok minarreller taşıyan (Sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, çinko gibi) aynı zamanda protein,yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri gibi yararlı maddeleride ihtiva eden Menengiç, diğed adlarıyla Çitlenbik, Çedene, Çıtımık ve Sakızlak ülkemizde başta Akdeniz iç bölgeleri olmak üzere birçok sıcak topraklı yörelerinde doğal olarak yetişmektedir.
Aynı zamanda tohum çelik lede üretimi yapılmaktadır.
Çalı türü bir bitki olup, boyları 6 – 9 m. ye kadar yükselebilir ve Mart-Nisan aylarında mor renge yakın kırmızı çiçekler açar. Meyvesi küçük küre şeklindedir ve olgunlaştıkça yeşil ve mavi renge dönüşür.
Meyveleri çerez olarak yenildiği gibi börek ve benzeri hamur yemeklerinde iç malzemesi olarakda kullanılır, ayrıca yine meyvelerinden Menengiç Kahvesi, yağından ise Bıttım Sabunu yapılır.
Menengiç Kahvesi :

Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi içindeki antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu yaşlanmaya bilhassa kansere karşı  koruyucu bir etkiye sahiptir.
Kahvenin üretimi iki şekilde yapılır, bunlardan birincisi tam olgunlaşıp kurumuş meyvelerin kavrularak kahve makinesında çekilmesi, ikincisi ise meyvalardan yağ çıkarılarak bu yağdan kahve yapılması.
Kahvenin hazırlanıp servis edilmesi aynın Türk kahvesi gibi adımları takip eder, ancak su yerine süt konulması lezzetini bir kat daha arttırır.

Bütün bunların yanında şekerleme endüstrisinde de kullanılmakta olan menengiç in halk arasında, sarılık, egzama, astım, ishal, mide ağrısı gibi hastalıkların tedavisindede kullanıldığı bilinmektedir.
Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023