.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

3.5.11

0
Usame Bin Ladin'in Sonu


EL KAİDE LİDERİ BİN LADİN ÖLDÜRÜLDÜ

ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in 2.Mayıs.2011 günü sabaha karşı öldürüldüğünü açıkladı.

On yılı aşkın zamandır takipte olan ve dağlarda, mağaralarda gizlendiği sanılan Bin Ladin'in Pakistan'ın Başkenti İslamabad yakınlarındaki, lüks yerleşim yeri olan Abbatabat'da lüks ve korunaklı bir malikanede yaşadığı aylar önce tesbit edildi.


Bir milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen evin 5 yıl önce inşa edildiği, etrafının yüksek duvarlarla çevrili olduğu ancak içinde kimin oturduğu bilinmiyordu.


Gerek ABD ordusunun ve gerekse CİA ajanlarının Afganistan ve Pakistan içinde yaptıkları iz takibinde, Ajanlar bundan 4 yıl önce bir kuryeyi takibe aldılar ve kuryeninde Bin Ladinle ilişkisi olduğunu yakalanan teröristlerden öğrendiler. Kuryenin sık sık bu villaya girip çıktığını geçen Ağustos ayında gözlemleyen ajanlar nihayet Mart.2011 ayında Ladin'in bu evde yaşadığına kanaat getirerek evi kontrol altına aldılar.


Evde elektrik, telefon,internet gibi hiçbir teknolojik aracın kullanılmadığını vede çöplerin dışarıya atılmadığını tesbit eden ajanlar Bin Ladin'in bu evde yaşadığının kesinleştiğini CİA Başkanlığına bildirdiler.
Obama'ya devamlı iletilen bu bilgiler eşliğinde, Obama baskın için gerekli çalışmaların başlamasını emretti ve uygun zaman ın oluşmasından sonra, ABD ordusundan seçkin 25-30 özel tim, ajanlar ve 4 helikopterle baskının yapılması için 29.Nisan.2011 günü emrini verdi ve düğmeye bastı.


Helikopterlerle yukardan inerek binaya giren askerlere ateş açılınca çatışma başladı ve içlerinde iki kuryenin de bulunduğu tahmin edilen üç kişi ve canlı kalkan olarak kullanıldığı belirlenen bir kadın Bin Ladin'le birlikte ölü olarak ele geçirildi ve  Ladin'in başından vurulduğu belirlendi.


Baskından ABD de Obama ve birkaç yetkili dışında kimsenin haberi olmadığı ve çok gizli tutulduğu, Pakistan ve Afganistan yetkilileri dahil hiç bir ülkeye bilgi verilmediği öğrenildi.
ÇATIŞMANIN YAPILDIĞI EV RESİM GALERİ için..TIKLAYIN.

ETİKETLER : EL-KAİDE - USAME BİN LADİN - OBAMA - İSLAMABAD - PAKİSTAN

Kaynak :
http://www.time.com/Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!


Share

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK