.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

2.3.11

1
Amazon Ormanlarında Yeni KabileAMAZON ORMANLARINDA YENİ BİR KABİLE BULUNDU


Brezilya’da bulunan “Yerlileri İzleme İdaresi” görevlileri tarafından, Brezilya-Peru sınırındaki Amazon Ormanları’nda havadan çekilen fotoğraflarla, şimdiye kadar ismi hiç duyulmamış yeni bir kabilenin yaşam sürdüğü tesbit edilmiştir.

Fotoğraflar incelendiğinde yerlilerin sağlıklı ve kendilerine has, dünya yaşam tarzından uzak yaşamlarından memnun oldukları görülmektedir.
Survival International Çevre Örgütün’de görevli Jonathan Mazower,fotoğrafların büyük önem taşıdığını ve Amazon yerlilerinin karşı karşıya kalabilecekleri tehlikelerin önlenmesi için açılan kampanyaya yararlı olduğunu belirtmiştir.

Şimdiye kadar dış dünya ile hemen hemen hiç temasa geçmedikleri görülen bu yerlilerin çekilen fotoğrafları önemli bir belge olarak nitelenmektedir. Ayrıca bu fotoğraflarla yerlilerin yaşam biçimleride ortaya çıkmış oluyor ve bizleri bilgilendiriyor.
Bilindiği gibi bu ve daha önceden bulunan Amazon yerlilerinin geleceği ne yazıkki tehlike altında bulunmaktadır.

Onları göçe zorlayacak yada dış dünyaya katılmasını sağlayacak en büyük tehlike ise Amazon da yasadışı ağaç kesimidir.
Gerek aralarında Survival gibi çevre örgütlerinin ve gerekse konuya aşırı hassasiyet gösteren Brezilya yönetiminin gayretleriyle,Amazon’un Brezilya kesiminde yasadışı ağaç kesimi tamamen önlenmiş durumdadır.Ancak bu durumun sınır komşusu Peru’da aynı şekilde sevindirici durumda olmadığı biliniyor.

Peru’da ne yazıkki bu  kar amaçlı ağaç kesimi devam etmektedir. Peru Yönetimince yeteri kadar önlem alınmadığı takdirde yaşam alanları daralan ve dahada ileride yok olan yerlilerin yaşam alanları sonucu  onların tamamen ortadan kalkabileceği,başka alanlara yada dış dünyaya göç edebilecekleri aşikar olacaktır.

Çevreci Jonathan Mazower’e göre, Gelişmiş teknoloji ve sanayi dünyası içindeki modern denilen yaşam tarzı dışında bi yaşam sürdüren Amazon yerlilerinin yaşamları aslında daha modern. Daha önceleri toprakları ellerinden alınıp medeniyet denilen dişli çarkların içine dahil edilmek üzere köylere veya kentlere göç eden yerlilerden daha güzel yaşamları. Şöyleki üretimleri hemen hemen kendilerine yetmekte açlık ve yoksulluğun bulunmadığı bir yaşam biçimi.
Şayet kurdukları bu güzel dengeye müdahale edilmez, toprakları ellerinden alınmazsa uzun yıllar boyunca varlıklarını ve yaşam biçimlerini sürdüreceklerdir.

BENZER KONULAR

Güney Sudan'da dünyaya kapalı yerli kabile Dinkalar


Bizi Takip Edin

Share

1 yorum :

  1. nevin demir5/2/11 12:01

    Umarım kapitalizm aç gözlülüğüyle buraları da yok etmeye kalkmaz.Biz de onları gözlemlemek olanağını buluruz.

    YanıtlaSilBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023