.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

1.8.10

0
Atatürk'ün Seceresi


Bu sayfamızda Büyük Ata'mızın seceresini, edebiyatla ilgisini ve bilinmeyen anılarını izleyicilerimizle paylaşmaya çalışacağız.

ATATÜRK'ün SECERESİ

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerin ortak noktası, Atamızın gerek baba tarafı gerekse anne tarafının ataları, 15 nci asırda fetihler sonucunda, Balkanlar'daki topraklara, Konya'dan ve Aydın'dan getirilerek yerleştirilen Türkmen'lerin olduğudur.


Makedonya'nın Manastır Vilayeti sınırları içerisinde bulunan Kocacık Nahiyesine yerleşmiş bulunan yörüklerden gelmektedir Atatürk'ün soyu. Bu gün dahi Kocacık Nahiyesi tamamen Türk'tür ve gelenek ve görenekleri hiç değişmemiştir.

Atatürk'ün  yaşamındaki önemli tarihleri gösterir kronolojik listeyi izlemek için lütfen...TIKLAYIN.

***************************************

ATATÜRK'den ANILAR

Bir tren yolculuğunda sabahleyin yaveri Atatürk'ün kompartıman kapısını çalar ve karşısında yorgun uykusuz Atamızı görünce
-Paşam ne bu hal,hiç uyumadınız herhalde, niçin böylesiniz? der.
Atamız :
Yastık ve battaniye koymayı unutmuşlar, koluma yattım olmadı, setremi yastık yaptım üşüdüm velhasıl uyuyamadım deyince
Yaveri :
-Aman paşam niçin söylemediniz getirirdik hemen rahat uyurdunuz deyince..
Bir ülkeyi kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir :
-Geç farkettim, hapiniz en az benim kadar yorgundunuz, kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil milletimin rahat uyumasıdır...

ATAMIZ SAYESİNDE ÖYLE RAHAT UYUYORUZ Kİ HALA UYANAMADIK.


Bu kadar ince düşünceli, bu kadar memleketini ve halkını seven ve sayılamayacak kadar erdeme sahip, tüm dünya liderlerinin sevip saydığı, takdir ettiği bir Yüce Liderin arkasından hala konuşanlar varsa ki üzülerek söyliyeyim binlercesi var maalesef. Onlara diyebileceğim tek söz:
NAMKÖRSÜNÜZ ve YAZIKLAR OLSUN...


Bir ağacın kesilmesine razı olmayıp, köşkü yerinden taşıttıran, Atatürk'ü tanırmısın sorusuna "tanımam ama her cuma namaza giden aksakallı nur yüzlü biriymiş" diyen bir köylüye tebessüm ederek, yaverine ben olduğumu hissettirmeyin diyecek kadar duygusal olan Yüce Atamız hakkında daha birçok anılarını izlemek için lütfen...TIKLAYIN.

************************************

ATATÜRK ve EDEBİYAT

"1938 Tarihinde Atatürk'ün öldüğünü duyduğumda 25 yaşında bir delikanlıydım. Niçin ağladığımı kimse anlıyamadı" diye söze başlayan Fransız kökenli bir Amerika'lı olan Curtis LaFrance isimli iş adamının, 10 yaşında iken Atatürk'e resim istemek için yazdığı mektup:

Gazi Mustafa Kemal Paşa Angora-Türkiye Sayın Efendim,
Ben 10 yaşında, Amerikalı bir çocuğum. Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün, Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla.Yıl 1923 Cumhuriyet kurulmuş, gericilerle vatan hainleriyle devamlı mücadele içinde bulunan genç Cumhuriyet'in Lideri Yüce Atatürk, başını kaldıracak zamanı yokken, bu çocuğun mektubunu okur ve imzalı resmiyle birlikte bir mektup yazar, İngilizce'ye tercüme ettirip gönderir.

En zor zamanlarında dahi küçük bir çocuğu sevindirmek için elinden geleni esirgemeyen ince ruhlu bu Yüce Liderin, kütüphanesini, okuduğu ve yazdığı kitapları,  izlemek istiyorsanız lütfen...TIKLAYIN.

ATATÜRK'ün ŞİİR ve MEKTUPLARI için...TIKLAYIN.
ATATÜRK'ün SOY AĞACI için..................TIKLAYIN.

BENZER KONULAR
1.Atatürk'ün Hayatı
2.Atatürk'ün Seceresi
3.Atatürk'ün Soyağacı
4.Atatürk'ün Kronolojik yaşam öyküsü
5.Atamız Affetmiyor.
6.Atatürk Yıkın Heykellerimi diyor.
7.Atatürk'den Anılar
8.Atatürk'ün Şiir ve Mektupları
9.Atatürk ve Edebiyat
10Atatürk Devrimleri ve Şeriat
11.Atatürk Liderler Anketinde
12.Atatürk ve günümüz Türkiye'si
13.Atatürk İlkeleri ve Arabistan.
14.Atatürk ile ilgili Videolar.
15.İstiklal Savaşından Unutulmayanlar.(Gazi Kovan)


Share

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023