.

.
Bumerang - Yazarkafe


YASAK SİTELER

29.3.10

0
Slayt İZLE. (Tarihi ve Nostaljik)


TARİHİ ve NOSTALJİK MUHTELİF SLAYTLAR

Hitler Almanya'sı ve Şimdiki Filistin
Resimlerle Hitler Almanya'sında ve bu günün Filistin'inde yaşanan olayların
karşılaştırılması.Tarih tekerrürden ibarettir derler..İzlemek İçin ..TIKLAYIN.


Devrim Tarihi Müzesi                   
Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarına ait ilginç görüntüleri Slayt bazında izlemek için..
TIKLAYIN.


Biraz Nostalji           
Sosyal yaşamımızda şöyle atmış yıl gibi gerilere gidelim. Ayı oynatıcılarımı  dersiniz, eskiTV. programlarımı . nostalji insanı duygulandırıyor. İzlemek için..TIKLAYIN.

KIRIM TÜRKLERİ
2 nci Dünya Savaşı sonlarına doğru (SSCB) Devlet Başkanı Stalin'nin emriyle  Kırım Türkleri’nin top yekûn sürgüne gönderilmesi kararlaştırılmış ve emir, 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Türkleri’ne iletilmiş, İki saat içerisinde de, evlerinden hiçbir eşyayı almaksızın, bulundukları köyün ,kasabanın veya şehrin meydanında toplanmaları istenmiştir. 57.000 i çocuk 68.000 ide yaşlı takribi 400.000 in üzerindeki Kırım Türkü, karavagon tabiredilen ve hayvan taşımacılığında kullanılan kapalı vagonlu trenlerle adeta balık istifi misali sürgüne gönderilmiştir. Bu resimli slayt çilekeş Kırım halkının çektiği eziyeti göstermektedir. İzlemek için ... TIKLAYIN.


Şirketi Hayriye Vapurları
1854 Yılında kurulan Şirket-i Hayriye Şirketi'ne ait bu bu vapurlar, boğazda  yolcu ve eşya taşımakta kullanılmış birçok olaylara şahit olmuş, Meşrutiyet devrini , birinci Dünya ikinci Dünya ve İstiklal Savaşlarını, Cumhuriyetimizin kuruluşunu Büyük Atamızı görmüştür. Şirketi Hayriye vapurları diye anılan bu emektar deniz araçlarının hikayesini izlemek için ...TIKLAYIN.Kızılderililerin Bitirilişi                                                               
Amerika Kıtasında zamanla yok olan Kızılderililerin yokediliş hikayesi. Anlatılanlara
göre Kızılderili Kavimlerinden Sadece Creekler, Seminoller ve Çerokiler'den öldürülenlerin sayısı, 2. Dünya Savaşı'nda öldürülen Yahudilerin sayısından çok fazladır. O yıllarda  Amerika resmî makamlarının  Kızılderilileri yoketmek için öyle çareler ürettikleri söylenirki bunlar insanı hayrete düşürür niteliktedir.Örneğin getirilen her kızılderili kafatasına karşılık beş dolar ödenmesi, Kızılderililere atfedilen 'kafa derisi yüzme' alışkanlığının, bilakis Amerikalılar tarafından Kızılderililere uygulanmış bir işkence olduğu ki , Amerika  başkanlarından Andrew Jackson'nun    At Nalı Dirseği Savaşı sonrasında öldürülen Kızılderililerin kafatası derilerinin yüzülmesine bizzat nezaret ettiği rivayet edilmektedir. Yine rivayetlere göret takribi 80 milyon Kızılderili'den 70 milyonu, ya öldürülmek yada köle olarak satılmak suretiyle Amerika'dan silinmiştir. Bu vesileyle gerek Amerikalılar ve gerekse Avrupalılar binlerce kızılderiliyi satmak için gemilerle Avrupaya taşırken, yine köle olarak kullanılmak üzere binlerce Afrikalıyıda Amerikaya taşımışlardır.İnsan ticaretinin acı bir örneğide bu olsa gerek.İzleme için... TIKLAYIN.


Gelibolu Savaşları
Türkçe ve İngilizce anlatımlı bu slayt  Anzak ların ağzından Gelibolu  savaşlarının yapıldığı yerleri, mezarlıkları, müzelerdeki silahları vs. birçok bilinmeyenleri göstermekte. İlginç bir slayt bazında resimler le bezenmiş izahatlı gösteri.
İzlemek için... TIKLAYIN.


Alıntı(Slaytyerim.com)

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK
DS (03.08.2020)
PERA BULVARI 28.6.2020
SOOBE 27.9.2023