.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

28.3.10

0
Salvador Dali (Çılgın Ressam)
SALVADOR DALİ

Esas adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali y Domenech olan Salvador Dali 11.Mayıs.1904 tarihinde İspanya'nın Katalonya bölgesinde bulunan Figueres  kentinde doğmuştur. Ailenin iki çocuğundan biri olan Salvador (Kardeşi kendinsinden  üç yaş küçük olan Anna Maria'dır) evin tek erkek çocuğu olarak olarak, tüm yakınlarından sürekli ilgi görmüş ve bu sebeble küçük yaşından itibaren şımarık ve kaprisli bir karekter yapısı sergilemeye başlamıştır.
Sert ve otoriter karekterli bir noter olan babası Felipe Domenech Ferres'e karşı annesi Cusi, babasının tam tersine yumuşak huylu sevecen anlayışlı bir hanımdır ve Salvador'un çocukluğunda resme karşı ilgisini farketmiş ve onu on yaşında iken özel resim okuluna yazdırmıştır.
Henüz çocukluk devresi olan 15 yaşlarında iken ilk resim sergisini  1919 yılında Figueres Belediyesi Tiyatro salonunda açmış ve resimleri büyük beğeni kazanmıştır.
Şubat-1921 de çok sevdiği annesini göğüs kanserinden kaybeden Dali, ileriki tarihlerdeki yazılarında "hayatımda aldığım en büyük darbeydi, ona tapardım, ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyorum" diye bahsedecekti. 

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK